Bilimsel çalışma ile yola çıkmak, hangi alanda olursa olsun bir yol haritası çıkarmak için en değerli yöntemdir. İlişkilendireceğimiz kitle halk ise, atacağımız adımları önceden bilmenin, devam ederken geliştirmenin verileri kamuoyu araştırmaları ile ortaya konduğu zaman, kimin ne istediği bilinerek, gerçeklik faktörü yüksek amaçlar edinilir ve bu amaçlara ulaşma yöntemleri kolaylaştırılır.

Her konuda araştırma yapmanın yöntemleri, güçlükleri, bilgiye ulaşmanın yolları vardır. Ancak medya konusunda araştırma yapmak hem diğer bir çok alana göre önemli hem de daha zordur. Faaliyette olan kitle iletişim araçlarının, toplum üzerindeki etkilerini belirlemek, uzun zaman alır. Özellikle televizyonlarda yayınlanan içeriklerin, program modellerinin, haber yayma yöntemlerinin, magazinin, sporun, reklamların olumsuz ve başarısız içerikleri ile ilgili yaratacakları tahribatı test etmek kolay değildir. Düzenli olarak manipüle edilmiş bir yayının, topluma ve hedef kitlesi olan jenerasyona etkisi kısa zamanda anlaşılamaz. Toplum bu etkiyle ancak yıllar sonra yüzleşir. Bu nedenle iletişim bir “gelecek mühendisliği”dir

Ülkemizde, medya alanında yapılan en geniş araştırma, 2004 yılı Ekim ayında ve tekrarı 2007 yılı Haziran ayında yapılmış olan “Kıbrıs Türk Halkının radyo ve TV dinleme ve izleme alışkanlıklarının saptanması” başlığı altında yüzyüze anket yöntemi ile yapılan ve 56 örneklem noktasında, 15 yaş üzeri de jure KKTC nüfusunu temsil edecek biçimde belirlenmiş 845 kişi ile gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasıdır. Buna göre ortaya çıkan bazı veriler, geçen zaman içerisinde değişkenlik gösterir. Yani araştırma sonuçları yeniden sorulsa yüzdeler değişebilir. Ancak bazı verilerle ilgili değişimler ya çok az ya da değişmeyecek türdendir.

Bu tür araştırmaların temel argümanları ve sonuçları yanında, bilindiği gibi bir de çapraz sorgu yöntemiyle detaylandırılması mümkündür. Elimdeki bu araştırma verilerine çapraz sorgu uyguladığım zaman ulaşılan bazı sonuçları sizlerle paylaşırken, sadece verileri okuma ve okutma değil, kamuoyu araştırmalarının, bilimsel olarak nasıl bir yol haritası çizdiğini de göreceğiz.

Okuyacağınız rakamlar, geçerliliğini yüksek ölçüde koruyan ve devam eden denetleme araştırmaları ile teyit edilmiş rakamlardır.

Haber izleme konusundaki eğilimlere baktığımızda yüksek eğitim düzeyi olan kitlenin %71.8 ve düşük eğitimi olan kitlenin %70.4 oranında izleme alışkanlığı olduğunu görmekteyiz. Bu kitlenin %81.8’i 55-64 yaş aralığına denk geliyor. Yaş gençleştikçe oran düşüyor. Aynı eğilimde, erkekler kadınlardan %3.8 daha fazla haber izliyor. Türkiye’den yayın yapan kanallardaki diziler ise en merak edilen rakamlar. Eğitim düzeyi yüksek olan kitlenin %44’ü düşük olan kitlenin %61.5’i bu dizileri izlerken, en yoğun izleme yaşı aralığı 35-44 arası olarak rakamlara yansımış. Cinsiyette kadın izleyiciler %23.1 ile önde. Siyasi içerikli canlı yayınlara ilgi en çok 55-64 yaş aralığındaki izleyicilerde. 25 yaş altı ise izlemiyor. En yoğun izlenme oranı ise %39.1.  Reklamlarla ilgili izleyici görüşlerine baktığımızda, yaratıcılık konusunda kötü ve çok kötü diyen kitlenin oranı TV’ler için %58.5 ve radyolar için %55.8, iyi, çok iyi diyenlerin toplamı ise 24.7 ve 26.6 olarak karşımıza çıkıyor. Ürünü almaya ikna etme konusuda neredeyse aynı rakamlar sözkonusu. Bu rakamları anlamak ve anlamlandırmak mümkün. Ben rakamları ilk incelediğimde en üzüldüğüm sonuç Türkçe kullanımı ile ilgiliydi. Her türden yayında kullanılan Türkçe ile iligili olarak tüm sorulan kişiler %72 oranında memnuniyetsizlik belirtmişler.

Bu veriler rakam olarak kaldığında bir anlam ifade etmiyorlar. Alınıp, incelenip, bir yol haritası çıkarıldığında anlam kazanıyorlar. Sayıların dili ise çok açık. Ne istendiğini ve ne istenmediğini kolaylıkla görmek mümkün. Yeterki görmek isteyelim.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31