Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Kıbrıs sorununa ilişkin son gelişmeleri değerlendirirken, Lefkoşa’da da ortak açıklama üzerinde çalışmalar devam ediyor. 
   BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in işi zor mu, zor!..
   İki tarafın taslağını masaya koyarak, ince eleyip sık dokuyor. Downer’in yanı sıra, Eroğlu ve Anastasiadis’in özel temsilcileri Osman Ertuğ ile Mavroyannis’in de işleri kolay değil. 
   Ortak açıklama istemi Rum lider Nikos Anastasiadis’ten geldi. Amaç her iki tarafı bağlayacak hükümler içermesi…
   Uluslararası kamuoyunun da zaman kaybı istemediğini, sorunun kısa zamanda çözülmesi için yardıma hazır oldukları mesajını verdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Niyet varsa bu iş marta, nisana biter” dedi. 
   Eroğlu, bu arada ilginç bir şey söyledi ve Anastasiadis’in ekonomik kriz yüzünden kamuoyunda kredibilitesini bitirdiğine işaret ederek, bunu tekrar kazanmaya çalıştığını ve Maraş’ı bu nedenle gündeme getirdiğini kaydetti.
Maraş konusu bir süreden beri her platformda dillendirilirken, Avrupa Birliği (AB) yetkilileri de Maraş’la ilgili gelişmeleri olumlu bulduğunu, ancak kentin iadesini Kıbrıslı Türklere uygulanmakta olan izolasyonların kaldırılmasına bağladığını açıkladı. 
   Bu durumda Maraş verilecek, izolasyonlar da kalkacak mı?..
   Anastasiadis daha da ileri giderek, Türkiye’nin, Rum bandıralı gemilere ambargoyu kaldırmasını istiyor.   Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargolar ve izolasyonlardan hiç söz etti mi Anastasiadis bu güne kadar?.. Demek ki ortada bir Ali Cengiz oyunu dönmektedir. 
   Kıbrıs Türk halkı, 20 Temmuz 1974’ten, ya da 15 Kasım 1983’ten beri değil, aslında 21 Aralık 1963’ten beri Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın isteği üzerine izolasyon politikasının kurbanıdır. 
   Nedir Kıbrıs Türkü’nün suçu ve günahı?..
   Suriye Cumhurbaşkanı Esat ya da muhalifler gibi kimyasal silahlara mı sahiptir, çocuklara ve korumasız insanlara karşı kimyasal silah mı kullanmıştır?.. İran yapısı nükleer silahlara mı sahiptir?.. El Kaide üyesi midir, nedir?..
   Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, zaman zaman 5 ülkenin esiri konumundaki BM Güvenlik Konseyi’ne eleştiri yöneltirken haksız mı?.. Birleşmiş Milletler yarım asırdan beri burada, içimizde… Bunları bilmiyor mu, görmüyor mu?..
   Üstelik Annan Planı’na ‘evet’ diyen bir topluma karşı uygulanan ambargo ve izolasyonların insan haklarında yeri var mıdır?.. Demokratik bir uygulama mıdır?..  Çağdışı ve insan haklarıyla bağdaşmayan, ırkçı, ayrımcı bir politika değil de nedir?..
   Devamlı surette taviz beklentisi içinde olanlar, Maraş’ı, Güzelyurt’u, Karpaz’ı sayıklayanlar, bizim yerimize kendilerini koysalar acaba neler düşünürler?.. Bir Londra’ya bile direk uçma hakkına sahip olmayan bu halk, herhangi bir çözümden ne bekleyebilir?.. 
   Eskiden günü gününe İngiltere piyasasına buradan her türlü sebze ve meyve gönderilebiliyordu. Üretici memnundu. Yıllar boyu bu uygulamadan mahrum kalındı. AB’nin hazırladığı ‘Doğrudan Ticaret Tüzüğü’ bile yaşama geçirilemedi. 
   Federal Devlet çatısı altında tüm bu zorluklar giderilecek, insanlıkla bağdaşmayan uygulamalar tümden bir çırpıda kalkacak mıdır?.. Bunları şimdi sormazsak ne zaman soracağız. Çünkü Kıbrıs Türk halkının ağzı sütten yandığından, yoğurdu üfleyerek yemektedir. Ortak olduğu bir devlette 16 Ağustos 1960’tan 1963 sonlarına kadar neler görmemiş, neler yaşamamıştır ki!.. 
   Çok dikkatli davranmak zorunluluğundayız. Görmüyor musunuz, yıllardır Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargolar ve izolasyonlar karşısında kılını kıpırdatmayan, ses çıkarmayan Rum lider, sadece kendilerinin çıkarlarını dikkate alarak, Rum bandıralı gemilere ambargoyu kaldırması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyor, mesaj gönderiyor. 
   “Gel aynı anda tüm ambargoları kaldıralım” deme cesaretini gösteremiyor. 
   Anlayacağınız; iki tarafın mutabık kalacağı adil bir çözüm olsun olmasına da, işimiz yine de hiç kolay değildir!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31