Dünya evrensel bir hal alırken yanında alıp götürdükleri ya da getirdikleri insan hayatı açısından birebir etkilidir. İstesek de istemesek de içinde bulunduğumuz sosyal durum ve uyduğumuz siyasi yapı ya bizden birşeyleri alıp götürüyor ya da benliğimize yeni bir meziyet katıyor. Bu durumu yaşayanlar, genellikle gelişmekte olan yani sosyal ve siyasi iyileştirmeleri deneyim eden ülkelerdir. Bu ülkelerde yaşamını sürdüren halk ise mevcut olan bu gel gitler arasında fikir ayrımına girer ve toplum içerisinde doğal gelişen farklı siyasi görüşler doğar.

Peki ya Kuzey Kıbrıs?

Diğer gelişmekte olan ülkeler gibi Kuzey Kıbrıs da ayni değişim sürecinden geçmekte ve etkilerini hem ulusal hem de bireysel boyutta hissetmektedir. Bu değişimi doğal olarak toplumun bir kısmı hoş görüyorsa da bir kısmı ise bu değişimin iyiye  değil kötüye giden bir işaret olduğunu savunmaktadır.

Nüfusun gerek ölüm-doğum oranlarına gerekse yurtdışından gelip çalışmak veya yerleşmek amaçlı gelenlerle ilişkin artması sonucu, beraberinde getirdiği artılar ve eksiler de pek tabi oluyor.  Öncelikle buna bağlı olarak konuya yaklaşımımız bir sorunu çözmek olarak mı yoksa gelişen toplumun doğal etkileri olarak görüp, artan nüfusa ilişkin artmakta olan adi suçları önlemek için yasal düzenlemeler mi yapmalıyız?

Kuzey Kıbrıs hem coğrafik ölçek hem de nüfus olarak genel küresel oranlara kıyas daha mikro bir ölçüte sahip olduğundan gelişmekte olan gerek siyasi gerek ise gündem olayları bireylere ve dahası kitlelere daha hızlı bir şekilde ulaşmaktadır. Gelişen habercilik kalitemizi de hesap edecek olursak bu hızın git gide arttığını görmek daha da mümkündür.

Gelişiyor muyuz?  Yoksa...

Yazımın başında da belirttiğim üzere gelişen toplumlarda artmakta olan rekabet ve farklı konulara bağlı adi suçlar artış göstermektedir. Bu doğal gelişimi yaşamakta olan Kuzey Kıbrıs diğer gelişmekte olan ülkeler gibi gelişmekte midir? Yoksa daha önce hiç yaşamadığımız hatta hiç duymadığımız sözü edinşmiş bu olayları yaşayarak insani boyutta geriliyor muyuz? Takdir tabiki bu olayları bire bir yaşayan halkımızda ve bu olayları siyasi açıdan gözeten ve denetleyen siyasilerdir.

Her gün artan şiddet olaylarını doğal karşılamayı, gelişen bir toplum olgusunu benimsemek olarak görenler, nitekim bu olayları aslında sosyal yapının bozulması olarak algılayan kesmin görüşlerini ve düşüncelerini ne boyutta önemsediklerini sorgulayan bir durum arz edip aklımıza buna benzer nükseden diğer sorulardan sadece bir tanesidir.

Gelişmek için Değişmek Şart mı?

Dünyada olduğu gibi akademik araştırmalar sonucu elde edilen bilimsel verilere bakarak, Kuzey Kıbrıs (KKTC) Merkezi Cezaevi üzerinde yapılan alan çalışması verilerine göre Türkiye’nin şehirleşme oranının yoğun olduğu bölgelerinde cezai suçların ayni oranda yoğunlaştığını belirtiyor. Bu değişimi odak noktası olarak kabul edecek olursak, değişimin aslında daha detaylı bilimsel araştırmalara göre gerek ekonomik gerekse yoğunlaşan toplumun eğitim durumuna bağlı olarak işlenen suç miktarının doğal ama ayni zamanda ise önelenebilir olduğunu da gözlemleyebiliriz.

Gelişmiş ülkelerde suç oranının bir artış izlediğini ama bu artışın nüfus oranının artmaıyla bire bir olmadığını aslında ülke içi güvenlik güçlerinin asayişi daha donanımlı bir şekilde denetleyip suç üstü operasyonlarında daha başarılı olmalarına bağlı olduğu saptanmıştır.

Ya Sonuç?

Genel olarak çoğu kanaat önderi gibi, altyapımızın eksik olduğunu ya da bazı siyasi yaklaşımlarımızın yetersizliğini dile getirmek yerine, Kuzey Kıbrıs halkının özüne sahip çıkması ve bu yönde atacakları her adımın, gerek bireysel gerekse ulusal boyutta olumlu tepkimelere yön vereceği inancındayım.

Gelişmek için Özümsemek Şart!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31