Devlet Hastahaneleri yanında özelden de hizmet alımını kolaylaştırması beklenen “Genel Sağlık Sigortası” ile ilgili çalışmalar, 2013 yılı Kasım ayındaki Sağlık Çalıştayından sonra başladı. Çalıştaydan sonra kurulan Genel Sağlık Sigortası Komitesinin koordinatörlüğüne Mağusa Hastahanesi Baş Hekimi Dr Aykut Üretici getirildi. Dr Üretici, geçtiğimiz Şubat ayında yaptığı açıklamayla, çalıştay sonuçlarının 2014 Şubat’ında Stratejik Plân olarak toparlandığını açıkladı. Dr. Üreticiye göre Genel Sağlık Sigortası’nın 1 Ocak, 2016 yılında uygulamaya konması hedefleniyor. Dr Üretici, 2008 yılında yürürlüğe giren ve halkın tek tip güvenlik dediği Sosyal Güvenlik Yasası ile Genel Sağlık Sigortası’nın finansmanının sağlanacağını söylüyor. Çünkü Sosyal Güvenlik Yasası’na göre sağlık primi olarak %2 çalışan, %2 işveren ve %2 de devlet katkısı olarak çalışanların maaşları üzerinden %6 her ay sağlık primi toplanıyor. Şu anda sosyal güvenlik sistemine dahil 70 bin kişi varmış. Bu sistem tüm topluma yayıldığı zaman sistem kendi kendini sürdürebilecekmiş. Bana göre çok iyimser bir tahmin. Çünkü kayıt dışılık büyük oranda önlenmedikçe, sisteme yeterli mali kaynak giremeyecektir. Bugün kayıt altında çalıştığı söylenen birçok işletme veya şahıs da, çalışanlarının maaşlarını hep asgari ücretten gösterdikleri için, hem vergi dairesini hem de sosyal fonları çalmaktadırlar.

                                        ***

Aslında ilk bakışta Genel Sağlık Sigortası insanlara hoş görünmektedir. Sağlık hizmeti almak isteyen kişi artık sadece Devlet Kurumlarından değil, özel kurumlardan da sağlık hizmeti alabilecekdir. Bu da hastalara doktor seçme hakkını verecektir. Verecektir, ancak yasal alt yapımız ile sağlık alt yapımız buna uygun mudur? Bildiğim kadarı ile Valinin Maliye Bakanı, Genel Sağlık Sigortası konusunda ayak sürüyor. Parayı o verecek olduğuna göre, Sağlık Bakanlığının takvimi nasıl çalışacaktır? Koordinatör Dr Üretici’nin açıklamalarına göre KKTC’de bin kişiye 1.6 doktor, ve bin kişiye 2.66 hemşire düşermiş. Bu yüzdeliklerin hangi nüfusa bölünerek bulunduğu bilinmiyor. Bu arada Tıp İş Başkanı Erol Şeherlioğlu da, geçtiğimiz 15 Mart’ta yaptığı açıklamada, bu konuda Sağlık Bakanı Gulle’yi suçlayarak, maksatın özele rant kapısının açılmasıdır dedi. Şeherlioğlu’nun açıklamalarını okuyunca ona hak vermemek mümkün değildir. Şeherlioğlu, “Yapılan çalıştayda hekimlerin özlük haklarının, sağlık yasalarının yeniden düzenlenmesi, Genel Sağlık Sigortası Yasası, hasta hakları yasasının eksik yönlerinin giderilmesi ve tüm bu yasaların eş güdümlü olarak yürürlüğe girmesi konusunda karar üretilmişti. Ancak Bakanlığın Genel Sağlık Sigortası dışında başka bir yasa ile ilgili çalışması yoktur. Eğer Sağlık Bakanı alınan kararda olduğu gibi tüm yasaları eş güdümlü yürürlüğe koymazsa ve hekimlerin özlük haklarında iyileştirme yapmadan Genel Sağlık Sigortasınının yürürlüğe girmesine yönelik çalışma yaparsa süresiz greve gideceğiz.” dedi. Alın size bir kaos daha. Şeherlioğlu devamla, doktor, hemşire, ilâç ve cihaz yok diyor. Haksız mı? Bence yerden göğe haklıdır. Şeherlioğlu’nun açıkladığı gerçekler ışığında ve de belirttiği eksiklikler tamamlanmadan Genel Sağlık Sigortası Yasası’nı yapmış ve yürürlüğe koymuşsunuz ne yazar? Şeherlioğlu’nun da dediği gibi, kendisi de özel çalışan bir doktor olan Sağlık Bakanı Gulle, aceleye getirilecek böyle bir yasa ile özel çalışan sağlık kuruluşları ile doktorlara rant sağlamaktan öteye gidemeyecektir.   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31