Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Demokrasi Çalıştayı yapılacak(!)

Çalıştayı Kıbrıslı Türkleri temsilen halkın ezilen çoğunluğundan bir grup gönüllü temsilci düzenleyecek. Temsilcilerin baskı ve zulüme karşılık bir dizi güvenlik önlemleri ile korunması için gerekli adalet ve güvenlik kurumları ile antlaşmalar hazırlanmış olup, bu görevden zarar görmemeleri için her türlü düzenleme tamamlanmıştır.

Çalıştay öncelikle KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde, her bir bakanlığında ve Kamu İktisadi Teşebbüsü İdari Merkezlerinde, yönetici kadrolara yönelik olarak düzenlenecek.

Katılımlar ücretli olup, çalıştay masrafları karşılandıktan sonra elde edilen gelir, KKTC 2013 yılı mali bütçesine dâhil edilmeksizin, doğrudan halka bağışlanacak. Aksi takdirde, mali bütçeye dâhil edilmesi halinde uçuşa geçen KKTC ekonomisi içerisinde, bu gelirin de uçabileceğinden endişe duyulmaktadır.

Çalıştayın temel amacı KKTC’yi yönetenlerin demokrasi bilinçlerinin geliştirilerek, adalet kavramları ile sosyal adalet farkındalıklarının artırılmasıdır.

KKTC Devleti Yönetici kadrolarının bu çalıştaya katılımının eksiksiz sağlanabilmesi için, çalıştayların birden fazla merkezde, çeşitli defalar tekrarlanması amaçlanmaktadır.

Çalıştaya katılımlar sertifikalandırılacaktır. Sertifikalar Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını korumak ve geleceklerini güvence altına alacak bir kurum tarafından onaylattırılacak olup, sertifikası olmayan bireylerin, seçimlerde hiçbir partiden aday olması yasal kabul edilmeyecektir. Sertifika programında katılımcı sayıları kadın ve erkek cinsiyetleri bakımından eşit tutulacaktır.

Öncelikli olarak yöneten sınıftan başlanmasının temel sebebi, en yakın zamandan başlanarak demokrasi, adalet ve sistemli sosyal adalete dayalı bir devlet işleyişinin sağlanabilmesidir.

Bu sayede, parti kurultaylarından başlanarak demokrasi, adalet ve etik ilkeler uygulanabilecek, halkın adaletsizlik, kişisel çıkar çatışmalarına yol açan etik ilke sorunları ile sosyal adaletin önünde engel olarak duran her türlü olay ve olgunun ortadan kaldırılmasıdır.

***

KKTC adı verilerek kurulmuş devlet sınırları içerisinde taşra veya kent ayrımına tabi tutularak gerçekleştirilenLefkoşalılık, Mağusalılık, Girnenelilik, Güzelyurtluluk, Angolemlilik, Elyelilik söylemlerinin sona erdirilmesinden başlanarak, ayrımcı uygulamalarla, bölücü söylemlerin halka zarar vermesinin önüne geçilmesi planlanmaktadır.

Kayıtlar önümüzdeki hafta başından itibaren Sarayönü’nde Dikilitaş’ın önüne kurulacak stantlarımızdan alınmaya başlanacak, takip eden hafta itibarı ile çalıştaylara başlanacaktır.

21 Ekim’e kadar çalıştaylarımızın tamamlanarak, 22 Ekim gününden itibaren yepyeni bir adalet ve işleyişe zemin hazırlayabilecek güvenceye sahip olabilmek amaçlanmaktadır.

Devamında tüm kurum ve kuruluşlara yönelik çalıştaylarımızın gerçekleştirilerek, kamu görevi ve sivil toplum hareketlerine yönelik olarak da uygulamalarımız olacaktır.

***

KEŞKE GERÇEK OLSAYDI!

Keşke yukarıdaki gibi bir çalışma gerçekten yapılabilse ve halkın yönetimde söz hakkı olduğunu yönetenlere ispatlayabilseydi.

Keşke koltuklara oturunca kendilerinden geçen yöneticileri, içine düştükleri gaflet uykusundan uyandırabilecek halk gücümüzü sonuna kadar kullanabilmemizin bir yolu olsaydı.

Keşke yukarıdaki hayali tablo gerçek olsaydı!

O zaman demokrasiden, katılımcılıktan, adaletten, eşitlikten bahsedebilecek yüzümüz olurdu.

O zaman her ne kadar değiştirilmeye muhtaç da olsa, mevcut anayasamızda yazılı olan en temel insan haklarının gerçekten uygulanıyor olduğunu söyleyebilirdik.

O zaman bir nebze de olsa geleceğe ümitle bakan gözlerimizde pırıltı, devletimizi tanıtma ve geleceğe taşıma konusunda hırslı olurduk.

Tükenen umutlarımızın yeşermesi için belki de hala geç kalmamışızdır.

Denemeye değer. Ne dersiniz?

NOT: Daha önce, bu köşeden seçmenin bilinçlenmesi ve ülke ihtiyacını anlayabilmesinin önemini dile getirmiştim (Restorasyon Siyaseti 10.9.2012).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31