Ekonomik kriz ile batan şirketler, kaosa sürüklenen iş dünyası ve sarsılan ülke ekonomilerine yıkıcı etkisi inkâr edilemez. Sistemin tekrar kendini düzenlemesi, ülkelerin akılcı tedbirleri almaları ve uygulamalarıyla gerçekleşti. KKTC ekonomisi açısından bakıldığında mali düzenlemelerle istikrar ortamını kazanmak için çabalar gösterilmiştir. Ekonominin gelişmesi ve ülke refahının artması için açık ve net olan şu; yatırımcılara fırsat vererek üretimin arttırılması. Ülkemizde pek çok alanda bakir sektör bulunduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Dış İşleri Bakanlığımızın gerçekleştirdiği yatırım formunda yapılan analizlerde de ortaya konmuştur. Adamızın stratejik konumundan doğan avantajları da göz önünde bulundurursak, yapılacak yatırımlar vasıtasıyla izolasyon ve ambargoların ülke ekonomisindeki etkisini kısa sürede bertaraf edebiliriz.

Anavatan Türkiye’nin de destekleri ile ülkemizde yeni bir dönemin başladığını söylemek pekte yanlış olmaz. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın yatırım formuna katılması ve Müsiad’ın bu formda olumlu yaklaşımı özellikle yabancı yatırımcıların dikkatini ülkemize çekmekte etkili olmuştur kanısındayım. Dün Yakın Doğu Üniversitesinde ilki gerçekleşen Girişimciler Zirvesinde girişimcilerin teşvik edilmesine yönelik açıklamalar Ekonomi ve Enerji Bakanı ve Maliye Bakanı tarafından yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığının öncülüğünde iş bulma fuarının hemen ardından gerçekleşen bu zirvede, içinde girişimcilik ruhu bulunan gençlerin iş dünyasına kazandırabilmek adına yatırımcılar ve projeleri bir araya getirmenin önemi vurgulandı. Ayrıca, tüm dünyada yaygın bir biçimde uygulanan  “Franchise” sisteminden de bahsedildi. Bu sistemle pek çok marka dünyanın çeşitli yerlerine ulaşmıştır. Canlı örneklerin de olması girişimcilerin projelerine fırsat verilmesi halinde, yerli bir markanın dünyaya açılması muhtemeldir. Dolayısıyla ambargo ve izolasyonları aşmak için bize düşen yatırımcıların önünü açacak yasal düzenlemeler yapmaktır. Yatırımların artmasıyla birlikte işsizlik gibi pek çok sorun kendiliğinden çözülecektir. Türkiye’de Melek Yatırımcı Derneği kurulmuştur. Bu dernek potansiyeli olan projelerin hayata geçirilmesi noktasında yatırımcıyla buluşturmaktadır. Dernekte eğitimler verilerek girişimcilerin projelerini nasıl hayata geçireceği konusunda hizmetler verilmektedir. Girişimcilerin projelerini hayata geçirmiş girişimcilerin tecrübelerinden de faydalanmalarına imkân verilmektedir.

Ekonominin gelişmesi için Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın gerek yabancı gerekse de yerli yatırımcılara çağrıda bulunmuştur. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda yapılacak yatırımlar sadece ekonomiye değil, halka da faydası olacaktır. Ülke bütçesine katkının yanı sıra yeni istihdam alanları da gündeme gelecektir. Yatırımlara çeşitli kolaylıklar yapılması halinde istihdam gibi konularda yatırımcılara bir takım koşullar getirilmelidir. Gençlerimizin fikirlerini değerlendirerek, ülke menfaatine katkı sağlamakla kalmayıp beyin göçüne engel de olabiliriz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31