Yeni Girne çevre yolunu kullananlar bilecek…

Lefkoşa istikametinden gelip Yavuz Çıkarma Plajı’na kadar uzanan güzergâhta seyahat edenlerin karşısına ilk trafik ışıkları, “Eziç Premier”in hemen önünde, ikincisi de “Archway”den çevre yoluna ulaşan kavşakta çıkar.

İkisinin aralığı sanırım en fazla 500 metre… Bu iki trafik ışıklı kavşak da son derece tehlikeli, kritik kavşaklar…

Çünkü çevre yolunu kullanan pek çok sorumsuz sürücü, söz konusu kavşaklardaki trafik ışıklarından yararlanarak yan yollardan çıkan veya oralara dönecek olan arabaları zerre kadar hesaba katmıyorlar.

Lefkoşa’dan gelip çevre yolunu kullanarak Çıkarma Plajı istikametine seyredenler, özellikle “Archway” çıkışındaki ikinci kavşağa, o 500 metre içinde adeta depar atarak giriyorlar.

Ve dolayısıyla kendileri için kırmızı ışık yansa bile, yavaşlayıp duramıyorlar, o anda yeşil ışık yanmakta olan tali yollardan çıkacak olanları hiç düşünmeden – hangi ışık yanarsa yansın - son süratle kavşağa giriyorlar.

Yavuz Çıkarma istikametinden gelip çevre yolunu kullanarak Lefkoşa veya Girne merkeze yönlenen arabaların yarattığı tehdit ise, adeta dehşet boyutundadır.

“Archway” çıkışındaki kavşağa o istikametten gelen arabalar, bu kez çok daha yüksek hıza ulaşabilecek bir mesafe katettiklerinden, söz konusu kavşakta durmaları da mucize oluyor.

İşin en ürkütücü yanı ise;

Kavşağa 100-150 metre kala yeşil ışığın yandığını gören bir kuralsız sürücünün, ışık kırmızıya dönmeden geçmek için zaten yüksek olan hızını daha da artırması ve aniden kırmızı yansa bile, durması ya da hızını duracak seviyeye çekmesi ihtimali kalmadığı için son 20-30 metreyi “Allah’a emanet” aşıp, kırmızı ışıkta basıp geçmek “zorunda kalmasıdır”.

Hem kendiyle arabasındaki yolcuların hayatı, hem de o anda yeşil ışık yandığı için tali yollardan çevre yoluna çıkan masum sürücülerle taşıdıkları canlar “Allah’a emanet”…

Siz ne kadar dikkatli olursanız olun… Yeşil ışık yanmasına rağmen, çevre yolunda seyreden ve ışıklarda yavaşlaması zor olan sorumsuz sürücüleri kısa bir süre daha ne kadar kollarlarsanız kollayın…

Durması veya yavaşlaması mümkün değil çevre yolunu Formula-1 pisti gibi kullanan sürücülerin…

Dolayısıyla sözünü ettiğim iki kavşakta çok büyük bir felaket tehdidi oluşuyor.

Mademki söz konusu kavşaklara tali yollardan çıkacak olanları da – haklı olarak - düşünerek trafik ışıkları koyuyorsunuz… O zaman o ışıklara enaz yüz metre kala fazla yüksek olmayan, sırf ikaz amaçlı tırtıllı bir dizi rampa veya hafif yükseltiler de koyabilirsiniz. Ki, yeşil ışığın yandığını görüp “onu kaçırmamak” için son süratle kavşağa girmeye çalışan sorumsuz sürücüler 100-150 metre öncesinden hızlarını tedricen düşürebilsinler.

Aksi halde oralarda meydana gelebilecek bir felaketin vebali de çok büyük olacaktır.

İşte tam bu noktada;

Girne Polisinin başarılı denetimlerine de tanık olmaktayım bir süreden beri…

Yani Girne Polisinin trafik devriyelerinin özellikle sabah-öğlen arasında, “Archway” kavşağında Yavuz Çıkarma istikametinden hızla gelen sürücüleri tespit edip durdurduğu denetimler son derece yararlı…

Ve onlara her rastladığımda, kenara çektirdikleri birkaç arabanın sürücüsüne cezai işlem yaparken izliyorum.

Bravo… Devriye ve denetim bu işte… Tüm amirlerini ve orada çok kritik görev yapan polis memurlarımızı kutluyorum.

Ne olur bu devriye ve denetimlerini artırarak ve daha fazla zaman sürecine yayarak devam ettirsinler.

Lakin biliyorum ki, Polisin hala daha birtakım araç-gereç ve personel eksikliği bulunmaktadır. Ancak yukarıda sözünü ettiğim kavşaklarda yaptıkları görev, insan canını koruma gibi çok kutsal ve ulvi bir görevdir ve gerçekten fedakârlıkla yapmaktadırlar polislerimiz bu görevlerini…

Eğer söz konusu noktalardaki denetimlerinin gerek süresini artırma, gerekse devriye sıklığı sağlama bakımından bir sıkıntı söz konusuysa;

Hiç yolu yok… Oralardaki trafik ışıklarına yaklaşırken de, hız limitini 65 km/saate düşürecek ikaz levhaları, kamera ve tıpkı aynı ölçüde çok kritik bir kavşak olan Boğaz kavşağındaki gibi sarı tırtıllar veya ikaz amaçlı diğer yol üstü donanımların döşenmesi gerekmektedir.  

Girne Polisini tekrar kutluyor, aldıkları önlemlerden hiç geri adım atmadan, denetimlerini daha da yoğunlaştırmalarını temenni ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31