Ülkemizde 19 Nisan’da yeni bir cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak ve mutlaka değişim gerçekleşecektir. Cumhurbaşkanlığı adaylarından Sayın Özersay ve Sayın Akıncı şeffaflığın önemli bir göstergesi olarak mal beyanında bulunmuştur. Bunun diğer adaylar ve devlet yönetiminde görev alacak olanlar tarafından örnek alınması gerekmektedir.

Devlet yönetiminin başına geçmeye çalışanların demokrasiye ve yasal kurallara saygılı, şeffaf, hesap verebilir ve dürüst olması önemlidir. Mal beyanı, açıklığın, şeffaflığın, hesap verebilirliğin ve temiz siyasetin bir göstergesidir. Vatandaşlarımız oy sandıklarında kararlarını ortaya koyarken çeşitli etkenler yanında buna da dikkat edecektir.

Sayın Siber, mal varlığını açıklayabileceğini belirtirken onun destekçilerinden Sayın Talat, mal beyanında bulunulmasını “Popülizm” olarak adlandırmaktadır. Sayın Eroğlu ise mal varlığını açıklama yerine gizliliği tercih etmektedir.

***

Ülkemizde gizlilik nedeniyle kirliliğin arttığı bir dönemde cumhurbaşkanı adaylarının şeffaf davranmalarını beklerken birtakım başka gizlilik ve kirlilikler yaşanmaktadır. Seçimlerin hemen öncesinde partizanca işe alınanlara bir tepki olarak siyasi parti örgütleri sarsılmaktadır. Devlet kurumlarında büyük bir gizlilik içinde ve bir terör havasında işe almalar yapılmakta, kaç kişinin hangi görevlere alındığı gizlenmektedir.

Devletin elektrik kurumu ile Sayıştaylık arasında yaratılan çatışma da gizliliğin bir sonucudur. Yaşanan gerçekler gizlenerek devlet sırrı gibi saklanırken yapılan açıklamalarla vatandaşlar kandırılmaktadır.

***

Sayın Akıncı’nın pek çok konuşmasında vurguladığı, mecliste Sayın Angolemli’nin mecliste soru sorarak bilgi talebinde bulunduğu halde Cumhurbaşkanlığının 40 kişilik danışman kadrosu içinde yer alanların hangi görevlerde bulunduğu, ne iş yaptığı da dört aydan beridir bir türlü öğrenilememiştir. Vatandaşların bilgi alma hakkı olduğu halde bu basit bilgi dahi bir vatandaş ve cumhurbaşkanı adayı olarak Sayın Akıncı’dan ve halktan gizlenmektedir. Mecliste soru sorarak bilgi talep eden Sayın Angolemli’nin talebi de nedense görmezden, duymazdan gelinmektedir.

***

Unutmayalım ki “Her millet layık olduğu şekilde yönetilmektedir.” Vatandaşlar yöneticilerini beğenmedikleri zaman onları değiştirme hakkına sahiptir. Demokrasilerde halkın önüne getirilen sandıklar bu değişimin gerçekleşmesi için bir fırsattır. Bu seçim öncesinde halkın algısını etkilemek maksadıyla çeşitli yollardan biri olarak anketler yayınlanmaktadır.

Geleceğe yönelik planlamalar için anketler mutlaka çok önemlidir fakat gerçekler farklı olabilmektedir. Seçimlere yönelik olarak ortaya konulan veya yapılacak olan isimli isimsiz anketler ne derse desin "GERÇEKLER SOKAKTADIR" ve 19 Nisan günü sandıklardan çıkacaktır. 

Sokakları, köyleri, evleri, iş yerlerini, kurum ve kuruluşları sürekli dolaşan bir kişi olarak yayınlanan anketlerin AKINCI'ya olan eğilimi ve halkın heyecanını tam olarak yansıtamadığına inanıyorum. Sayın Mustafa AKINCI’nın geçmişinin temizliğiyle verdiği güvene ve onurlu duruşuna bakarak, halkın seçiminin AKILCI, liderimizin de AKINCI olacağına inanıyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31