Türkiye’nin Navtex’ini bahane eden Rum lider Anastasiadis görüşme masasından kalktı. Bazı Rum siyasi partiler de Kıbrıslı Türk paydaşlarıyla her türlü görüşmeyi kesti. Türkiye Nisan’da son bulacak Navtex’ine rağmen, Barbaros araştırma gemisini Mağusa imanında bağlı tuttu. Rumlar adına iki parselde araştırma yapan Fransız Total ve İtalyan Eni, Amathus ve Onogoras diye adlandırılan parsellerde gaza rastlamadılar. Bu yüzden geçici olarak araştırmalarını askıya aldılar. Rumların gaz aramalarını mecburiyetten askıya almalarıyla, Türkiye de navtex’i uzatmayarak görüşmelerin başlamasına zemin yaratacak. Bu arada KKTC’deki bazı partiler koro halinde Türkiye Navtex’i uzatmasın ve görüşmeler başlasın diye açıklama üstüne açıklama yapıyorlar. Tamam be dostlar. Görüşmeler başlasın da, nasıl bir görüşme süreci olacak ve bizi çözüme götürecek? Lütfen onu da açıklayın. Lütfen artık klâsikleşmiş ve bana göre bir anlam ifade etmeyen 2 bölgeli, 2 toplumlu, siyasi eşitlik temeline dayalı federal bir çözüm diye masal anlatmayın. Bunun nasıl olacağının da lütfen altını doldurun. 2 Bölgeli, 2 toplumlu, siyasi eşitlik temelinde Federal Kıbrıs konusunda Denktaş – Makarios 1977’de, Denktaş – Kiprianu da 1979 anlaşmışlardı. Yani tam 38 ve 36 yıl önce. Ne oldu? Bir arpa boyu yol alındı mı? Aslında Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkler arasındaki görüşmeler, Anavatanlarından Anayasa Profesörlerinin katkılarıyla 1968’den beri devam ediyor. Tam 47 yıldır. 47 yıldır görüşülen Kıbrıs Sorununda görüşülmeyen acaba birşey kaldı mı? Bana göre kalmadı. 26 yıldır da Türk ve Rum siyasi partiler de önce Çekoslavakya, şimdi ise Slovakya elçisinin gözetiminde 26 yıldır görüşüyorlar. Bu arada yine Rum ve Türk siyasi partiler de, karşılıklı ziyaretlerle birbirleriyle en üst düzeyde görüşüyorlar, ortak bidirilere imza koyuyorlar. O zaman ben sorarım dostlar. Kıbrıs Sorununun çözümüne yönelik görüşülmedik ne kaldı? Nisan’dan sonra görüşmelere

 başlansın. Başlansın da görüşmeciler neyi görüşecekler? Yeni şeyler söylemek ve siyasi irade ortaya koymak gerekir dostlar. Bana göre iki tarafta da siyasi irade yoktur.

                                        ***

Şimdi ben Navtex kaldırılsın ve görüşmeler başlasın diye demeç üzerine demeç veren dostlara sorarım. Gerçekten görüşmelere ve de nihai bir anlaşmaya sebeb Navtex mi? Daha biz navtex’in ne olduğunu öğreneli bir yıl oldu. Navtex’ten önceki görüşmelerde niye uzlaşıya varılamadı? Eğer Navtex görüşmelere ve de dolayısı ile bir anlaşmaya engelse, bizde yani KKTC’de daha birçok navtex vardır ve navtex’e karşı çıkan siyasi partilerimiz onlara da karşı çıkmalıdır. Anastasiadis ve ondan önceki Hristofyas da Omorfo olmazsa olmazımızdır,  Omorfo iade edilmezse hiçbir anlaşmaya imza koymayız diyorlar. Omorfo’nun iadesi bizimkilerin akıllarında olsa, Omorfo’ya yeni hastahane ve duble yol yaparlar mı? Yedidalga da iade edilecek köyler arasındadır. Oraya da baraj yapılıyor. Her ne kadar yeni vatandaşlıkları zorlaştırsa ve zamana da yaysa, yeni yurttaşlık yasası yapılıyor ve Türkiye’den bir şekilde Kıbrıs’a gelmiş olanlara yeni vatandaşlık veriliyor. Annan Plânı’na göre Rumlara iade edilecek yerlere devasa camiler inşa ediliyor, kırsal kesim arsası verilerek iade edilecek yerlerde yapılaşma ve nüfus artışı sağlanıyor. Türkiye’den gelecek su ile Omorfo’nun bahçelerinin sulanması için alt yapı da hazırlandı. Şimdi Navtex’e karşı çıkan kim varsa bu yazdıklarıma da karşı çıkmalıdır. Çünkü verilecek denen yerlere yapılan her türlü yatırım bu yerlerin iade edilmeyeceğininin işaretleridirler. Bundan dolayıdır ki ben soruyorum. Görüşmeler başlasın, başlasın da ne görüşülecek? Lütfen bize yeni şeyler söyleyin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31