Hiç bıkmadan, usanmadan, defalarca, uzun uzun yazabileceğim konulardan biri, iletişim... Gerek sosyal hayatımda, gerek sosyal medyada gerekse şahit olduğum bazı etkileşimlerde sıkça karşılaştığım sorunlardan biri, iletişim... Savaşların, barışların, kavgaların, mutlulukların, yanlış anlaşılmaların veya doğru anlaşılmaların başında gelen, iletişim... Acaba gerek birey gerekse toplum olarak tanıdığımız veya tanımadığımız kişilerle iletişim kurmayı becerebiliyor muyuz? Eleştirilerimizde, yorumlarımızda, fikirlerimizi söylerken veya sevgimizi bile dile getirirken acaba gerçekten anlaşılır bir dille kendimizi ifade edebiliyor muyuz? Bir diğer yandan, karşımızdaki kişi bize düşüncelerini veya savunduğu bir konuyu anlatırken, cevap vermek için mi dinliyoruz yoksa anlamak için mi?

Sağlıklı bir iletişim, sadece ilişkilerimizde değil, duygusal gelişimimizde, fiziksel sağlığımızda ve sosyal yaşantımızda etkin rol oynar. Toplumdaki her birey, farklı aile yapısına, farklı karaktere, farklı ideolojiye, duygulara, sosyal çevreye ve dolayısı ile farklı dünya görüşüne sahiptir. Etkin iletişim sağlayabilmek için etkileşime girdiğimiz bireylerin bizden farklı olan özelliklerini de göz önünde bulundurarak ne anlatmak istediğini iyice anlamalı ve saygı duymalıyız. Sağlıklı bir iletişim için önem taşıyan bir diğer etken ise beden dilidir. Dinlerken karşımızdaki kişinin gözlerine bakmak, başımızla onaylamak veya bedenimizin o kişiye doğru dönük olması, o kişinin güvenle düşüncelerini söylemesine yardımcı olur ve karşımızdakiyle bağımızı güçlendirir. Bir diğer yandan, iletişimin sağlıklı olabilmesi için en başta gelen etken 'ben dili' kavramıdır. Daha önce de bahsettiğim gibi, karşımızdaki kişiyle aynı görüşlere sahip olmayabiliriz veya bizi çok öfkelendirmiş olabilir. Kendimizi açıklarken 'sen yanlış düşünüyorsun, sen suçlusun, sen hep böylesin zaten' gibi 'sen dili' ifadeleri karşımızdakini hem üzmemize, hem yargılamamıza, hem de savunma durumuna geçmesine yol açarak etkileşimi yaralayıcı bir çatışmaya doğru sürükleyebilir. Halbuki, ifadelerimizde 'beni düşüncelerinle üzüyorsun, aslında sana katılmıyorum ama düşüncelerine saygı duyuyorum vb.' şekilde 'ben dili' kullanarak duygularımızı ifade edersek, hem anlaşılmaya hem de kavgalarımızı en aza indirgemeye yardımcı olacağız. Özetle, etkileşim esnasında ne söylediğimiz, nasıl söylediğimiz, niçin söylediğimiz ve beden dilimiz iletişimin seyrini belirler.

Yaşadığımız etkileşimler sırasında çatışmalar kaçınılmazdır. Robotlaşmış bir toplumdan ziyade günden güne gelişen ve değişen bir toplum yapısı içerisindeyiz. Bu sebeple çeşitli ideolojiler, yaşantılar, ilgi alanları ve düşünce yapıları ortaya çıkmaktadır. Farklı görüşte olduğumuz kişilerle etkileşim içerisindeyken, ben dili kullanarak, beden dilimize önem vererek ve saygı göstererek çatışırsak, hem çatışmalarımızdan ders çıkarmaya hem de göstermiş olduğumuz örnek davranışlarımızla çevremize hatta yeni nesillere örnek olmuş olacağız.

İletişim, sadece ikili ilişkilerde değil, çocuk gelişiminde, başarılı iş ve okul hayatında, siyasette, sosyal çevrede kısacası her konuda etkin rol oynamaktadır.

Unutmayın,

İletişimi etkin kullanabilenler, kendilerinin dünya deneyimleri ve dünyanın onlar üzerindeki deneyimlerini değiştirebilir.

George Shinn

Soru ve görüşleriniz için: huriyontucu@hotmail.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31