Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde nüfus sayımının sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Çok tartışılan ve vatandaşın ‘çağ dışı’ olarak nitelendirdiği nüfus sayımına ilişkin sonuçların açıklanmasının ardından ülkemizde yeni bir tartışma ortaya çıktı. Güvensizliğin getirdiği bir tartışma; açıklanan rakamın doğru olmadığını savunanlar bugün siyasi partilere olan güvensizliklerini bu tartışma ile yeniden dile getiriyorlar.

Dün GAK TV ekibi olarak sokaklardaydık. Vatandaşın açıklanan nüfusla ilgili düşüncelerini aldık. 295.000 civarında açıklanan nüfusun doğruluğuyla ilgili güvensizlikler var. Peki nedir bu güvensizliğin sebebi diye sorduk: vatandaş uygulamadaki çelişkilerden şikayet etti. Sayım sırasında sorulan soruların nüfusu ortaya çıkarmaktan daha çok vatandaşın mal varlığıyla ilgili bir araştırma olduğunu savunanlar var. Bunun dışında nüfus sayımı uygulamasındaki ihmallerden şikayet edildi: açıklanan rakamın doğru olmadığını savunanlar sorunu açıklamak adına verdikleri örneklerde “bizler sayılmadık” dedi. Durum böyle olunca sayılmayan vatandaşlar haklı olarak açıklanan rakamın gerçek nüfusu yansıtmadığını belirtiyor. Düşünsenize, sayılmayanlar sadece evlerine gidilmeyen vatandaşlarımız mı? Ya ülkeye kaçak yollardan giriş  yapanlar? Ya gidilen bir evin farkedilmeyen odasında gizlenenler? Vatandaşın nüfus sayımı uygulamasına olan güvensizliği yüksek. Ama güvensizliğin hedefinde sadece uygulama değil, bunu uygulayanlarla birlikte varolan bütün siyasi partiler de bulunmaktadır.

Artık öyle bir döneme girdik ki tehlikede olan Kıbrıs Türk halkı değil, siyasi partilerdir. Halk öfkeli! Hükumete ve siyasi partilere karşı büyük bir güvensizlik bulunmakta. Bunca yıl sessiz kalan Kıbrıs Türk halkı öyle görünüyor ki çok yakında sert bir tokat atacak. Bu tokadın sebebi sadece açıklanan nüfusa olan güvensizlik değil, tabi tutuldukları ‘çağ dışı’ uygulamalar, ülkedeki sistemsizlik ve yıllardır devam eden iradesiz politikalar olacaktır. Demedi demeyin, yakında kıyamet kopacak!

BAKANLARA GÖZ DAĞI

Şu kabine değişikliği haberleri var ya, bakanları öyle bir strese sokuyor ki, sormayın gitsin. Her nekadar da çıkan haberlerin  aslı astarı yoksada bakanları bir şekilde etkiliyor. Hele hele bu tür haberler garga sayfasında çıkarsa onlara uyku yok. Bir çok okurumuz kabine değişikliği ile ilgili bizlere telefon açıp suruyorlar. Aslında siyasetimizin durgun olduğu bu dönemde heyecan istiyorlar. UBP’de yaprak kıbırdamazsa siyasetin tadı olmaz siyasetimize heyecan veren tek parti UBP’dir. O bakımdan kabine değişikliğinin siyasette heyecanı artıracağı düşünülüyor. Bu konuda bizde bugün birşeyler yazmak istedik kabine değişikliği falan yok! Ancak bütçe görüşmeleri öncesinde bu tür haberler bakanlara bir göz dağı verilmek için yaptırılıyor. Diyeceksiniz seçimlere kadar hiç kabine değişmeyecek mi? Bize göre her hangi bir sürpriz gelişme olmazsa başbakan kabineyi değiştirmez bir tek UBP Girne milletvekili Mehmet Tancer’i 2012 yılı içerisinde kabineye dahil edecek ona da ciddi anlamda sözü olduğu için. Başbakan için kabine değişikliği çok önemli bir sorundur. Geçen defa kabineyi değiştrene kadar  ne çektiğini sanırım sizlerde gördünüz ayni sıkıntıları durup dururken çekmeye ne gerek var. Kabine değişikliğini dillendirmek bile başbakana belli bir zamandan sonra zarar verir. 2012 yılı sonlarında UBP’nin kurultayı var buna için başbakan partideki gücü elinde tutmak için muhaliflerini artırmak istemez. Kabineden her çıkacak olan kişi mutlaka karşısında olacak! Siz olsanız bu riske girer misiniz?

DARBAZ’DA TANTUNİ PARTİSİ

Aslında UBP’liler bu siyaseti çok iyi biliyorlar. Ülke yapısına göre hareket etmeyi beceriyorlar. Kendi seçmenleri ile yıl 365 gün bir şekilde buluşuyorlar. Bunu Başbakan da, Bakanlar da, Milletvekilleri de bir gelenek haline getirdiler. Mesela dün Lefkoşa Surlariçi’nde bulunan Ali Darbaz’ın oto yedek parça dükkanında Tantuni partisi vardı.

Diyeceksiniz ne alaka? Tantuni de nereden çıktı? Ee her hafta ciğer, kebap veya çorba içilmeyeceğine göre; zaman zaman da repertuarda değişikliğe gidiyorlar. Dün mesela Tantuni partisi vardı. Sabahın 09:00’unda başlayan bu partiye Başbakan İrsen Küçük, UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy ve bazı UBP’liler bol bol sohbet edip Tantuni yediler. Aslında Tantuni bir bakıma bahane. Bir yerde Başbakan ve Milletvekili Hasan Taçoy işadamı Darbaz’ın gönlünü aldılar. O da herhalde arkadaşlarına hava atarak dün Başbakan bende idi diyerek mutlu oldu. İşte bu siyaset böyle. Bunu hiçbir siyasi dünyanın hiçbir yerinde yapamaz ama nüfusu az olan bizim ülkede bunu yapmak siyasilere getiri sağlar. Uzun lâfın kısası; dün Tantuni partisinde olanların hepsi mutlu idi.

DP İSKELE İLÇE KONGRESİNDE GENÇLER DİKKAT ÇEKTİ

Dün akşam Demokrat Parti İskele İlçe Örgütü’nün kongresi vardı. Yaklaşık 250 kişinin katılımıyla gerçekleşen kongrede, gençlerin çoğunlukta olması dikkatlerden kaçmadı. İskele ilçesi için 250 kişinin katılımı bize göre iyi bir rakam. Hele hele gençlerin de oluşu DP için olumlu bir adım. Mağusa kongreleri bile bu kadar çok kalabalık olmamıştı. Aslında Ahmet Cennetoğlu’nun yeniden ilçe başkanı olması değil, gençlerin çoğunluğu DP açısından önemli.

Çünkü Demokrat Parti’de özellikle İskele ilçesinde büyük bir yapılanma var. Daha önce de belirttiğimiz gibi vatandaş mağdur olanları koruyor. Ejder Aslanbaba’nın Demokrat Parti’den seçilip UBP’ye geçmesi DP’liler tarafından affedilecek bir durum değil. Aslanbaba’nın kaçışı DP’ye mutlka getirisi olur. Nitekim de dün kongreye katılanların çoğunlukta olması bunun bir göstergesidir. Uzun lâfın kısası; Demokrat Parti İskele İlçe Kongresi DP’liler için bir moral oldu.

 

GARGA’YA MEKTUP VAR

 

Merhaba Harun Bey,

Açıklanan nüfus konusuyla ilgili düşüncelerimi dile getirmek istiyorum. Uygun görürseniz bu yazıyı köşenizde yayınlamanızı rica edeceğim. Öncelikle açıklanan rakamın sadece bana değil bütün halkımıza komik geldiğini belirtmek isterim. Bu rakam benim için sürpriz olmamıştır. Ama beklediğimden daha komik olmuştur. Kuzey Kıbrıs nüfusu 294.000 küsur mu yani? Ben buna gülmekle kalmam dalga bile geçerim. Benimle dalga geçenle ben de dalga geçerim. Bu rakam Kuzey Kıbrıs’ın gerçek nüfusunu yansıtmamakla beraber kaçakların, vizesizlerin, gizlenenlerin, suçluların ve ziyaret amaçlı giriş yapıp bir daha çıkış yapmayanların tabi tutulmadığı bir rakamdır. Örneğin ben sayıldım ama 3 yatak odalı evimin hiçbir odası kontrol edilmedi. Her odada en az 20 kişi saklayabilirdim. Bahçem kontrol edilmedi. Bahçedeki ambarımda 15 civarı kaçak işçi gizleyebilirdim. Toplamda 75 kaçak işçiyi saklayıp nüfusa tabi tutulmalarını gizleyebilir, hem hükumete hem de kendi halkıma büyük bir kazık atabilirdim. Size bunu yapmamışlar mıdır? Kesinlikle bu tür oyunlar hazırlanmış hatta uygulanmıştır. Ama hem uyuyan halkımız hem de saf memurlarımız bu teferruatları göremeyecek kadar bilinçsiz ve vurdumduymazdırlar. Bu yüzden bu rakama olan güvensizliğimi tekrar tekrar belirtmek istiyorum.

Benim bu ülkenin ne siyasi partisine, ne memuruna, ne de devletine güvenim vardır. Bunca sistemsizliğin, iradesizliğin, sahtekarlığın ve bilinçsizliğin varolduğu bir ülkede açıklanan nüfusa inanmak büyük saflık olur. Son olarak değinmek istediğim bir konu daha var; bu ülkedeki giriş ve çıkışlar denetim altındadır. Var mı bir yanlışım? Limanlardan ve havalimanımızdan ülkemize girenler kayıt altındadır. Eğer böyle bir uygulama varsa bu sayım ne içindi? Eğer bu sayım nüfus sayımına yönelikse neden bize mal varlıklarımızla ilgili 66 adet soru soruldu? Bu devletin işi ülkedeki gerçek rakamı ortaya çıkarmak mı vatandaşın mal varlığını kayıt altına almak mı? Bu sayımın gerçek amacı neydi? Benim kişisel düşünceme göre bu tamamen göstermelik bir nüfus sayımıydı. Göstermelik bir uygulamanın ardından açıklanacak olan rakamın doğruluğuyla ilgili şüphelerimizin olması da gayet normaldir. Ama beni en çok üzen, gerçek rakamın uzun bir süre daha açıklanmayacağı ve uzun bir süre daha gerçek nüfusu açıklamaya cesaret eden bir devlet otoritesine sahip olmayacağımızdır. Yazımı sayfanızda yayınlarsanız memnun olurum sevgili Harun. Emin olun ki bunlar sadece benim değil bütün halkımızın düşünceleridir. Bundan böyle sessiz kalmak yerine hakkımızı almak için daha çok mücadele edip gerekenin yapılması için daha çok haykıracağız. Kıbrıs Türk’ünü bunca yıldır ezenler bundan sonra ezilmeye mahkum olacaktır.

Teşekkürler

Sayılan bir vatandaş

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31