Festival kelimesi Latince festa kelimesinden gelir. İlk kez 1200'lü yılların başında kullanıma girmiş.

Festival, yerel bir topluluk tarafından belirlenmiş ve geleneksel hale gelmiş gün ve tarihlerde kutlanan etkinliklerdir.

Festivallerdeki etkinlikler, genellikle yapıldığı yörenin imgesi hâline gelmiştir.

Festivaller genelde doyasıya yemeklerin yendiği, çevrenin en güzel şekilde süslenip, temizlendiği olgulardır.

***

28 Haziran akşamı Güzelyurt Portakal Festivali açılıyor. Güzelyurt’a girişi sağlayan ana arterler bu hazırlığı, flamalarla, bayraklarla haber veriyor günlerdir. Sokaklarda bir festival hazırlığı var. Kentin içi tamamen hazırlandı. Sokaklar temizlendi, süslendi, renklendi. Portakallar her yere damgasını vuruyor.

Güzelyurt’ta yıllardan beridir düzenlenmekte olan festivalin tek özelliği aynı tarihlere denk getirilen portakal temâsı…

Bunun dışında simgeselleşmiş ne var derseniz: Hiç derim!

Üzgünüm fakat sanata ve kültüre yönelik ilgisizlik bu seferkinde de aynı şiddette devam edecek. Ne yazık ki yıllar geçtikçe, sanatın ve kültürün önemini kavramak için sebeplerimiz artarken, Güzelyurt Portakal Festivali’nde bu duyarlılık geriye doğru bir ivme içerisinde. Uluslararasılık içermiyor olmasına rağmen, bu yıl da festival Kıbrıs kültürüne, Kıbrıs sanatına karşı son derece duyarsız kalacak.

Kıbrıs’ın kuzeyinde ya da Güney’inde hiç sanatçımız yokmuşçasına, Türkiye Cumhuriyeti ses sanatçılarının ağırlıkta olacağı ve konserlerin, müziğin adının anıldığı her organizasyonu kapsayacağını söyleyebiliriz festivalin… Anlayacağınız sanki adamızda hiç müzik sanatçısı yokmuşçasına kaynakların tümüne yakını Türkiyeli sanatçılara aktarılıyor.

Yerli sanatçılar ise reklam panolarında, broşürlerde veya tanıtım kitapçıklarında hak ettikleri veya umdukları yerleri bulamadılar. Onun yerine ikinci planda tutularak görünmezleştirildiler.

Güzelyurtlu terkedildiğinden ve önemsenmediğinden dem vurur: Değişik zamanlarda bununla ilgili tepkilerini dile getirirken, böyle bir hatayı nasıl kabul etti, doğrusu anlamak mümkün değil. Şimdi sorsanız bir çırpıda festivalin her gecesini dolduracak kadar çok sayıda müzik sanatçısının adını sayabileceğimiz bir bölgede, kendi sanatçısına hak ettiği değeri veremeyen bir festivalin, bu organizasyon ile hedeflerini gerçekleştirme noktasında nasıl bir tatmin yaşayacağını doğrusu çok merak ediyoruz.

1974 öncesi Güzelyurt’ta doğmuş, büyümüş fakat yaşamını Güney Kıbrıs’ta sürdürmekte olan sanatçıların varlığı sorgulanmıyor bile yıllardır. Bunun yerine Türkiye Cumhuriyeti’nden sanatçılar getirerek, Güzelyurtlu sanatçıların da vergileri ile onların masrafları karşılanıyor.

Bu bağlamda, sanatçılarımızın tepkisini de merak etmiyoruz dersek yalan olur doğrusu. Bu reklam ve tanıtım anlayışı doğrultusunda, ben de sanatçı olsaydım, o festivalde sahne almak için en az iki defa düşünürdüm dostlar…

Müzik, en yaygın ve en çok takipçisi olan sanat dallarından bir tanesi! Fakat diğer sanat ve kültür faaliyetleri konusunda da bölgenin yoksun olmadığı açık. Buna karşın hak ettikleri yeri ne reklamlarda ne de etkinliklerde bulamayacakları açık.

Kendi festivallerinde dahi sanatseverler ile buluşması engellenmiş sanatçıların bu konudaki duygu ve düşüncelerini de merak ettiğimizi söylemek hiç kimseyi kızdırmasın ne olur!

***

Günlerce sürecek festival, adeta Türkiye Cumhuriyeti’nden katılacak sanatçıların festivaline dönüşecek vesselam!

Biz de bize sunulanı, nimet olarak izleyip, Güzelyurt’un birkaç günlüğüne şenlenmesini, kalabalıklaşmasını kâr saymaya devam edeceğiz!

İtirazımız var!

Hatırlatılmalıdır ki yurdumuzdaki sanat değerlerinden kendi kendisini uzaklaştıran bu anlayış doğrultusunda, bölgenin kültür ve sanat değerlerine kendi bölgelerinde bile değer verilmezken, yurt çapında hatta yurt dışında sanatçılarımızın değer görmelerini beklemek galiba biraz lüks sayılacak.

***

Güzelyurtlunun da, Festival komitesinin de, Belediye Başkanının da bu yıl yapılan hataları şimdiden gözden geçirmeye başlamaları, sonra da önümüzdeki senelere yönelik telafi yollarını aramaları durumu kurtarmasa da eleştirilerin hafifletilmesinde etkili olabilir.

Treni kaçırmadan, kendimize verdiğimiz değerin indirgenmesine daha fazla katkı koymadan zarardan dönmenin yollarını araştırmak için şansımızı kaçırdık. Fakat telafi etmek için çalışmak asla geç değildir.

Bunları duyuyor, görüyor ve anlıyorsanız, uzun vadeli faydalı katkıları, maddi kaynakları ve yurt bilinci ile sevgisini yüceltmek için görev ve zorunluluklarını unutanlara bu ayıplarını hatırlatmak için artık beklemeyin!

***

Güzelyurt Portakal Festivali kendini tekrar eden bir festival olmaktan çıkarmanın zamanı gelmiştir. Kolaya kaçmak, hazıra konmak çabası, olduğumuz yerde saymamızın sebeplerinden değil midir sizce de?

İyi eğlenceler Güzelyurtlu!

İyi eğlenceler Omorfolu!

İyi eğlenceler Belediye Başkanlığı ve Festival Komitesi!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31