Çağdaş haberleşmede dünya normlarını yakalamak için ülkemizde haberleşme yasası hazırlandı ve bu yasa çerçevesinde haberleşme kurumu oluşturuldu. 86 sayfalık haberleşme yasası titiz çalışmalar sonucu başarılı bir şekilde hazırlanmış ve hukukçulara yaraşır bir çalışma olmuştu. Ancak sonrasında yasaya eklenen geçici bir madde tüm yasayı altüst etmiş ve tüm emekleri boşa çıkarmıştır.

Gerek hukukçuları gerekse halkı isyan ettiren bu geçici madde ile ilgili yoğun istihbaratlar gelmekte , haber servisimize gelen bilgi ve istihbaratlara gore GSM operatörleri ucuz telefon görüşmelerini kendilerine karşı haksız rekabet saymış ve devlete karşı ya davacı olmuşlar yada şikayette bulunmuşlar , operatörlerin baskısı sonucu hazırlanmakta olan haberleşme yasasına geçici bir madde sokulmuş ve bu maddeyle bireysel iletişim hakları 2 yıl süreyle vatandaşın elinden alınmıştır.

GSM operatörlerinin gücünü görmek açısından başka bir örnek vermek gerekirse yasa  Türkiyedeki BTK (Bilişim Teknolojileri Kurulu) yasasından kopyalanmış ve bu yasayı Türkiyenin güçlü GSM operatörlerinden bir tanesi hazırlamıştır. Aynı GSM operatörü bu yasaya KKTCde geçici madde eklemiş ve bununlada kalmayıp müdürünü Haberleşme Kuruluna başkan yardımcısı olarak yerleştirmiştir.

Araya sıkıştırılan bu madde ile hazırlanan yasa mutabakatsız olarak işlev görmeye zorlanmıştır . Bu geçici madde ile piyasa tamamı ile GSM operatörlerine bırakılmıştır.Dakikası  10 kuruşa Türkiyedeki ailesiyle konuşan öğrenci ve asker, 5 kuruşa londradaki oğluyla kardeşiyle konuşan vatandaş, 20 kuruşa 3.cü dünya ülkesi ile iş bağlantısı yapan işadamı , yani toplumun her kesimi mağdur edilmiştir. Kısaca konuşmak istiyorsan dakikası 40,50,60 kuruş öde daha pahalıya GSM operatörleri aracılığı ile konuş deniliyor.

Aynı yasa bu noktada kendi kendini yalanlıyor, 3.cü madede amaç olarak şöyle diyor yasa. ‘etkin rekabetin tesisi,tüketici hak ve menfaatlerinin gözetilmesi’ tüketici hak ve menfaatleri konuşma özgürlüğü elinden alınarak ve GSM operatörleri tekeline bırakılarakmı korunuyor diye soruyor hukukçular. Etkin rekabetin tesisi meydanı GSM operatörlerine bırakmaklamı oluyor ?

Görülen odurki GSM operatörlerinin hukukçuları gayet başarılı şekilde çalışmış ve milletin vekillerini kantoya getirip millet için hazırlanan yasayı GSM operatörleri yasasına çevirmişlerdir.yasalar bir bütün halinde birbiriyle uyumlu olmak zorundadır,ancak araya sıkıştırılan bu geçici yasa ile tüm bütünlük ve uyum bozulmuştur. Geçici maddenin gsm operatörlerine sağlayacağı menfaat ise aşikardır. Oysaki yasadaki bilgi toplumu hizmetleri ile ilgili tasvirde bu şekilde bahsedilmiyordu toplum için yapılacak olanlardan.

Haberleşme yasasında tüzük gereği tüm haberleşme sağlayıcıların lisans alması gerekmekte, buda gayet doğru bir uygulama, ancak kurum lisans verme aşamasına gelmemiştir ve hal bu olunca vergisini ödeyen  tüm haberleşme sağlayıcıları yasadışı konumda gösteriliyor, bu şekilde yapılan baskınlar sonucu polis tarafından cihazlara el konuluyor.Halk arasında  yasalar GSM operatörleri için uygulanıyor imajı hakim oluyor. Bu durumda yapılan haksızlığı duzeltmek ıcınde magdur edılen haberleşme sağlayıcıları avukatlara başvurmuş ve yanlışın duzeltılmesı ıcın gırısımlere baslamıslardır.

Görülen odur ki yasada boşluk ve /veya açık sözkonusu ,sonradan eklenen geçici yasa ,tüm haberleşme  yasasını GSM operatörlerinin menfaatlerini korumak için hazırlanmış bir şekle sokmuştur. Toplumun her kesiminin temennisi ise vekillerin milletin menfaatini koruması ve bu yanlıştan bir an once dönmesi. Vekillerin ve bakanların halk adına, halk için görevde olduklarını hatırlatmak isteriz. Halkın son sözü ise; Seçim zamanı karşılarında tökezleyecek duvar bulmak istemiyorlarsa kişiye özel yasa yapmasınlar.

Geldiğimiz bu noktada ekonomiyi dünyanın tüm nimetleriyle büyütme yerine bazı kurumların rantı uğruna tekelci bir yapıya cılız olan kaynaklarımız hibe edilmiş olacak. Yurt dışında eğitim görmüş KKTC gençliğine geriye dönüş musluklukları tedrici olarak kapatılmış olacak. Turizm ve eğitime dayalı ekonomiye kan sağlayan dar bütçeli öğrenci kitleleri kaçak yollardan yasaklanmış haberleşme kanalları için vergi muafiyetli girişim yapmış durumdalar.

Daha yolun başındayız. Tercih ve takdir halkın temsicileri vekillerimizindir. Sonucun ne olacağı kesindir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31