Özelleştirme kapsamında Kıbrıs Türk petrollerinin yeni sahibi kim olacak? diye şimdiden merak etmeye başladık. Kıbrıs Türkleri olarak yabancı yatırımcıların mal sahibi olmasına bir türlü razı olamıyoruz. Memleketi kaybettik, şimdi de büyük işletmeleri kaybedeceğiz diye telaşa kapıldık. Bilindiği gibi , özelleştirilecek şirketler arasında Kıbrıs Türk Petrolleri şirketi de bulunuyor. İnkişaf Sandığına bağlı Kıbrıs Türk Petrolleri’nin %48 hissesi KKTC devletinin, %52 ise Türkiye’nin.

Aldığımız bilgilere göre; %52 hissesi olan OPV Avusturya şirketi hisselerini satışa çıkardı. Gelen bilgilere göre; Avusturya şirketi olan OPV, %52’lik hissenin bedelini 17 milyon TL olarak belirledi. Bu bağlamda özelleştirilecek olan Kıbrıs Türk Petrolleri’ne Türkiye’den Doğan Holding talip olurken, KKTC’den de M.Hacıali Şirketi talip. %52 hisse satıldıktan sonra KKTC uçan hakkını kullanıp, hisselerin tamamını alıp, yaklaşık 30 milyona Kıbrıs Türk petrollerini satışa çıkaracak. M.Hacıali şirketi 30 milyon TL’yi verip Kıbrıs Türk Petrolleri’ne sahip olabilecek mi? Tabi Doğan Holding için 30 milyon TL hiç de önemli bir rakam değil. Gelen bilgilere göre; KKTC’deki yetkililer Kıbrıs Türk Petrolleri’ni kendi işadamımıza vermeyi tercih ediyor.

Bu arada elde ettiğimiz bilgilere göre; geçtiğimiz gün benziler birliği de toplandı ve toplantıda Kıbrıs Türk Petrolleri’nin satışı ile ilgili formül üretmeye çalıştılar. Bir bilgiye göre; benzinciler bir araya gelip Kıbrıs Türk Petrolleri’ni satın alabilirler. Bir tarafta işadamı M.Hacıali konuşulurken, diğer taraftan da benzincilerin birlik olup Kıbrıs Türk Petrolleri’ni satın alabilecekleri tartışılıyor. Uzun lafın kısası; 30 milyonu bastıran Kıbrıs Türk Petrolleri’ne sahip olabilecek. Bakalım; Kıbrıs Türk Petrolleri kime kalacak.?

CTP BLÖF YAPIYOR

CTP genel başkanı Özkan Yorgancıoğlu ayağının tozu ile geldiği Londra’dan nerden gerek duyduysa basını çağırıp yemek yedi ve erken seçim mesajı verdi. Yorgancıoğlu sanki sokakta CTP varmış gibi davrandı. Ama işin aslı CTP’nin de sokakta olmadığı bilinen bir gerçek. Erken seçim hiçbir partiyi kurtarmaz. Hele hele muhalefette etkin ve inandırıcı olamayan CTP’yi hiç kurtarmaz. Bugün seçim olsa UBP yine birinci parti olur.

CTP’nin 2003’lerdeki gibi gücü bir daha asla olamaz. Halkın umut partisi idi ama hükümete girdikten sonra UBP’den farksız olduğu ortaya çıkınca halkı büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. CTP, 2003 yılından önce hep sokakta idi. Etkin muhalefet yapan bir parti idi. Gördüğünüz gibi artık o muhalefet görevini eskiden olduğu gibi yerine getiremiyor. Kaldı ki; Özkan Yorgancıoğlu ile bu parti bir yerlere gidemez. Hükümette olan UBP istediği kadar hata yapsın gücünden pek kaybetmez, çünkü alternatif bir parti yok. Kim gelirse gelsin aynıdır zihniyetinin hakim olduğu bu dönemde CTP’nin eski gücüne kavuşması imkansız gibi. Yorgancıoğlu’nun erken seçim çağrısı bizce bir blöftür, aksini iddia eden varsa beri gelsin.

EROĞLU’NUN TAVLA KEYFİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu  tavla oynamayı çok seviyor. Tavla oynadığını daha önce yine yazmıştık, bugün yine yazıyoruz. Eroğlu tavla oynamayı bir gelenek haline getirdi.  Yıllardan beridir Pazar günlerini fırsat buldukça tavla oynayarak geçiriyor.

Eskiden Mağusa’da kaldığı dönemlerde Mağusa Türk Gücü Kulübü’ne giderek tavla maçı yapardı, şimdilerde artık Lefkoşa’da kaldığı için Küçük Kaymaklı Spor Kulübü’ne gidip tavla maçları yapıyor. Dün sabah Eroğlu’nun tavla oynadığı günlerden biri idi. Küçük Kaymaklı Spor Kulübü’nde üç kişi ile tavla maçı yaptı. Kaymaklı Kulübü’ne uğradı  mı metin gabira ile de tavla maçı yapmadan kaçmaz. Nitekim dün gabiraya tavlada dersini verdi. Tavla maçını izleyenler arasında Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları da bulunuyordu.

DİLEKKAYA’LILAR SEÇİM İSTİYORLAR

UBP’liler kendilerine rakip olarak başka bir siyasi partiyi bulmazlar ise kendi kendilerine kavga ederler. UBP’lilerin zaten en büyük rakipleri UBP’lilerdir. Hele hele iktidar döneminde parti yönetim kadrolarında yer alabilmek için biribirleri ile kavga ederler. Tıpkı Dilekkaya köyünde olduğu gibi. Dilekkaya köyünde eski UBP örgüt başkanı Hamit Emmi örgüt başkanı iken, aniden görevden alındı. Şimdi yeniden göreve gelmek için gece gündüz çalışıyor.

Kendisini imza ile görevden aldılar, imza toplayarak geri gelmek istiyor. Ama ne pahasına olursa olsun seçimle eski görevine dönmek istiyor. Önceki gün Dilekkaya’dan arayan bazı UBP’liler, Emmi için çalıştıklarını ve Emmi’nin yeniden örgüt başkanı olabilmesi için büyük bir mücadele başlattıklarını söyledi. Sizin anlayacağınız; Dilekkaya’da UBP’liler kendi aralarında biribirlerini yiyorlar. Bakalım bu işin sonu nereye varacak.?

AKDOĞAN VE BEYARMUDU’NDA İSTİHDAM KRİZİ

İstihdamlar konusunda heyecan artıyor gelen bilgilere göre;  devlete 250 kişi istihdam yapılacağı söylentileri köyleri alarma geçirdi. Bu nedenle Akdoğan ve Beyarmudu’nda da savaşlar kızışıyor. El altından herkes birşeyler yapma gayretinde.

Eski CTP liler böyle durumlarda kabuk değiştirerek bu durumdan ne koparacağının hesaplarını yapıyor. Hesaplara göre Akdoğanda 2 kişi sosyal hizmetlere, iki  kişi kaymakamlığa, bir kişi kütüphaneye ve arpa ambarlarına işçi alınağı söylenmektedir. Beyarmudu’nda ise İlkokula bir hademe ve bir postacı alınacaktır. Bir duyuma göre; CTP iktidarı döneminde durdurulanlara öncelik tanınacağı söylenmektedir. Akdoğan bölgede merkez köy rolü oynadığından alınacakların Akdoğan ağırlıklı olacağı söylentileri diğer komşu köylerin iktidar yanlılarını rahatsız etmektedir. Neyse sonu hayıra gele, bakalım bu işten  vatandaş mı, iktidar mı yoksa devlet mi karlı çıkacak ? Bölgedeki Garga’lar yapılacak istihdamlar nedeniyle çok huzursuz ve stresli.

MESAJI OLAN ALSIN

Sn. Özkan YORGANCIOĞLU; Bu saatten sonra değil kendi formülünüzü, ağzınızla kuş tutsanız da halk bütün siyasi partileri geç de olsa artık tanıdı. Halkın oyları ile meclise girip kukla olmaktan öteye gidemediniz. Hepiniz de Ankara tarafından yönetiliyorsunuz, hiç olmazsa bundan böyle Kıbrıs Türkü’nü aldatmaktan vazgeçin. Erken seçim değil yeni oluşuma ihtiyaç var Kıbrıs’ı ve Kıbrıslılar’ın haklarını koruyacak birileri lazım.

Sn. Mustafa HACIALİ; Duyduğuma göre; özelleştirilecek olan Kıbrıs Türk Petrolleri’ne talipsiniz. OPV Avusturya şirketi 17 Milyon TL’ye hisselerini devredecek. Edindiğim bilgilere göre; Kıbrıs Türk Petrolleri’nin şu anki değeri 30 Milyon TL. Bir Kıbrıslı iş adamı olarak Petrollere talip olmanız beni çok mutlu etti. Gelen bilgilere göre; Türkiye’den de Aydın Doğan talip. Ne olur kesenin ağzını aç ve Kıbrıs Türk Petrolleri’ni yabancılara kaptırma.

Sn. Derviş BESİMLER; Bir kaç haftadan beridir ortalarda bir söylenti vardır.  Söylentiye göre; Başbakan’ın müsteşarı olacakmışsınız. Bu da nereden çıktıysa bazılarını korkular aldı, Çarşamba gününden söz etmeye başladılar. Çarşamba günü resmen atanacağınız söyleniyor Garga yazacak mı? diye her gün sayfaya bakıyorlar. Ne dersin doğru mu söylenenler?

Sn.Ümit HANSEL;  Kara’nın sesini ayırt edemesem bu işten hiç anlamam demektir. Beyaz ile Siyahı ayırt edememeye benzer bilmem anlatabildim mi?

Sn. Mehmet ÖZÇELİK; Bir sade kaynanmış Oza olsun!

Sn. Sunat ATUN; Elektrik Kurumu’nda terfi alıp Girne’den Lefkoşa’ya gelemyenler Elektrik Kurumu’nu kısa sürede batırırlar. Bu kişilere söz geçirmektense Elektrik kurumunu özelleştirmek daha akılcı bir yaklaşımdır. Bakalım o zaman Girne’de kalmak isteyen Lefkoşa’ya razı olmaz mı?

Sn. Caner ASPAVA; Sayende beynim daha çok endorfin salgılamaya başladı. Böyle bir mutluluğu yaşayamayan bilemez. Cumartesi günü de Kaplıca parkurunu yapalım mutluluktan uçalım.

Sn. Kubilay ÖZKIRAÇ; Basın sözcülüğü görevin hayırlı uğurlu olsun. Bundan böyle Metehan Spor Kulübü birlik mücadele dayanışma ruhu ile yönetilecek. Ve Kıbrıs’ta barış asla engelenemeyecek! Ayrıca bütün halklar kardeştir. Susma sustukça sıra sana da gelecek!

Sn. Umut ŞEN; Dün sabah saat 06:00’da seni bekledim oynamaya gelmedin. Söyle bana nerdeydin?

Sn. Mustafa BATIBENİZ; Öncelikle sana büyük geçmiş olsun. Gördüğüm kadarı ile evde istirahat etmen Nerin’e yaradı.  Bakıcılık konusunda uzman olduğunu kısa bir süre içerisinde ıspatladın. İstirahat bittiğinde en çok Nerin üzülecek!

Sn. Aydoğan TÜRAY; Tavla maçı yapmak isteyenler sıraya girdi. Elma dersem çık Armut dersem çıkma ELMA !

Sn. Turgay AVCI; Artık yavaş yavaş rotayı belirlemeye bak, çünkü zamanı gelmiştir biraz daha gecikirsen treni kaçıracaksın. Zaten gördüğün gibi siyasetimiz beş para etmez!

Sn. Adil ÖZGEY; Hafta sonu bölgedeydim, bölgede hiç vukaat yoktu. Senin anlayacağın asayiş berkemal.

Sn. Hasan BOZER; Meclis başkanlığı seçiminde UBP’den altı kişi size oy vermiyecek. Bunların kimler olduklarını sanırım tahmin edebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5