Araştırmacılık, gazeteciliğin en sevdiğim yanıdır. Araştırdıkça ulaştığınız bilgiler ve bu bilgileri okurlarınızla paylaşmak!.. Bunun getirdiği mutluluğu tarif edebilmenin olanağı yoktur. Ancak bizim gibi yaşayanlar bilir bu mutluluğun eşsiz tadını. 
   Bir araştırmanın bulgularını yazılarımızda ya da kitaplarınızda okurla paylaştığımızda yaşanan süreç de çok heyecan vericidir. O konuya ilgi gösteren okurlarınızı da düşünmeye ve araştırmaya yönlendirirsiniz. Ve bir bakarsınız ki, onların bilgi hazinelerinden ve araştırmalarından gelen yeni bulgular sizin araştırmanıza yepyeni boyutlar katmış… 
   Hiçbir araştırmanın yüzde yüz sonuçlandırılamayacağını, araştırılmaya değer her konunun mutlaka aydınlanmayı bekleyen başka gizli ayrıntıları da olduğunu ben okurlarımdan gelen ek bilgilerden anlarım.
   Değerli aydın ve eğitimci Erol Yücesoy bu gruptaki okurlarımızın seçkin bir örneğidir. Bazı araştırma yazılarımdan sonra beni arar, o araştırmaya kendi görüş ve bilgilerini de katar. Erol hocadan aldığım son mektup, araştırmalara ve bilgiye duyarlı okurun, biz yazarları yeni açılımlara nasıl çektiğinin kanıtı. Onun bana ilettiği bulgu, gerçi sözünü ettiği araştırma yazımla ilgili değil ama, dikkatlerimizi çok önemli bir başka konuya çekecek kadar önemli. Yücesoy’un mektubunu sunuyorum:  
   “Tolgay Bey Kardeşim..... ‘700 Yıllık Lüzinyan Mirası’ (3 Şubat 2013)
   başlıklı yazını beğeni ile okudum... Söz konusu yerleri ben de hep
   heyecan ve hayranlıkla seyreder, Lüzinyanların tarihe hediye ettikleri
   muhteşem yapıları büyülenerek izlerim... Ancak benim dikkatimi çeken
   bir olayı sana anlatmak istiyor ve mümkünse beni aydınlatmanı rica
   ediyorum... Geçen yıl ilk kez Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret ettim ve
   inanılmaz güzellikler ortasında heybetle duran bu tarihi Türbeyi
   hayranlıkla ve detaylı inceledim.. Bu detaylar arasında beni hayrete ve
   şaşkınlığa düşüren olay: Hala Sultan'ın yattığı odaya adım atarken
   kapının sağ tarafında yere yakın bir pozisyonda gözüme çarpan sütuna
   kabartılarak yapılmış olan kocaman ‘Star Of David’ (Davut’un Yıldızı… İsrail Devleti'nin
   Bayrağındaki amblem ) olmuştur... ‘Ne alâka?’ diye aklımdan geçirdiysem de
   tatmin edici bir yanıt bulamadım... Kutsal bir İslam Mabedi'nin
   girişinde Yahudilerin amblemi!.. Acaba Hala Sultan Tekkesi'nin
   mimarı bir Yahudi mi idi? Hem de İslam mimarisinin ve medeniyetinin kükrediği
   bir çağda!.. Bu konuda beni aydınlatır veya okuyucularınla bu
   konuyu paylaşırsan sevineceğim… Saygılarımla... Erol Yücesoy.”
       *       *       *
   Erol Yücesoy’un dikkatine şapka çıkarılır. Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesi, Güney Kıbrıs’ta en çok ziyaret ettiğimiz mekândır. Peki Yücesoy’un yakaladığı o minik ayrıntı, ziyaretlerimiz sırasında kaçımızın dikkatini çekti? 
   İki yıl önce Hala Sultan Tekkesi’ni 1974 öncesinden sonra ilk kez ziyaret ettim. Ama itiraf etmeliyim ki, o küçük ama çok önemli ayrıntıyı ben de teğet geçtim.
   Yücesoy’un aktardığı bilgiyi birkaç tarihe meraklı kültür insanımızla konuştum. Vardığımız sentez, Davut’un yıldızının oraya, mabedin yapılmasından çok sonra bir şekilde işlenmiş olacağına dairdir. Bunun yaklaşık tarihini belirlemek arkeologlara düşer. Ama ırkçılığı çağrıştıran ve bir İslam mabedine dek uzanan bu eylem niçin ve kimler tarafından gerçekleştirildi? Burası da araştırılmaya değer bir konudur.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31