Başbakanlık resmi web sitesi heklenmiş. Halkı dolandırdık yazılmış web sitesinde sağ üst köşeye.

“Halkı dolandırdık” diyenin başbakanlık olduğunu anlatmaya çalışıyorlar.

Enteresan ve kuvvetli bir eylem biçimi… Hissettiklerimizi, yaşadıklarımızı anlatmanın, işittirmenin başka yolu yoktu onlara göre.

Bizleri de düşüncelere itti bu sözler. Yaşadıklarımızı, içinde bulunduğumuz çıkmazı dillendirdi aslında…

Biz dolandırılmaya alıştık.

Yıllardır bizi dolandıranların, bizim ensemizden güç, para, prestij kazanmalarına alıştık.

Her gün birilerinin haksız kazançlarına yeni kazançlar, zenginliklerine yeni zenginlikler katmalarına alıştık.

Bize özgürlük, bağımsızlık ve barış getirdiğini iddia eden devletler tarafından kandırıldık, dolandırıldık.

Kıbrıs’ın Kuzey’inde hiç kimsenin bilmek, öğrenmek istemediği bir devlet içerisinde kaderimize tutsak edilmiş mahkumlar gibi yaşamaya terkedildik. Oysa biz savaşlardan kurtulmak, huzur içinde varlığımızı korumak ve sürdürmek istiyorduk. Dolandırıldık.

KKTC’yi büyük hayaller ile kurdurup, mahkumiyetimizin zindanını kendi ellerimizle pekiştirdik.  Devlet kurmak, devlet yönetmek ve özgürlük içinde dünya üzerindeki varlığımızı somutlaştırmaktı oysa tek istediğimiz. Saygı görmek, üretmek, yaşama katkıda bulunmaktı... Geçmiş nesillerimizin yaşadıklarını gelecek nesillerimizin yaşamasın, fakirlikten, kavgadan ve kaygıdan uzaklaşalım istedik devletimiz kurulunca. Dolandırıldık.

Annan Planı ile mahkûm edildiğimiz kaderimizden kurtulacağımızı sandık.

Olmadı.

BM ve AB de verdikleri sözleri tutmadılar. Barışa ve geleceğe haykırdığımız “Evet”lerimize gömdüler bizi. Güney komşumuzu yücelttiler. Dolandırıldık.

Seçim meydanlarında yıllarca verilen sözler hiç değişmediği halde pembe tablolar çizdikleri halde, hep karanlık sonuçlar üretildi bizim için. İcraatlar hep aleyhimize sonuçlandı nedense. Dolandırıldık.

 Verilen sözleri doğru, gerçek ve iyi niyetli belleyip kullandık oylarımızı. Olmadı, yine dolandırıldık.

Kamuda görev yapan, devletin varlığının sürdürülmesi için yaşamını feda eden binlerce kamu görevlisinin, işe girerken imzaladıkları sözleşmeler ve bağlı oldukları yasaları defalarca değiştirerek, haklarını gerileterek, sistemsizliğin içine mahkûm edildiler. Dolandırıldılar.

KKTC yurttaşlarına hak ettikleri önem verilmedi. Devletinden gereken önemi göremeyen yurttaşlar, haksız yere kazanç sağlayan çiçeği burnunda yeni vatandaşlar karşısında ezik kaldılar; ikinci sınıf tutuldular. Yeri geldi bir gün önce vatandaşlık verilip, ertesi gün en yetkili görevlere getirildiler. Kandırıldık; dolandırıldık.

İş insanlarımızın yatırımları yerine, dıştan gelen yatırımlar daha çok desteklendi. Kazanç kapılarımız, her türlü değerimizin yurt dışına kaçmasına tercih edildi. Seyirci bırakıldık. Yabancı sermayenin gelişinin bize refah getireceği söyleniyordu. Fakirlik ve haksızlık getirdi. Dolandırıldık.

Şimdilerde son üç yılda pek çok zorunlu tüketim maddesinde, temel ihtiyaçlarımızda %60 ile %80 arasında hayat pahalılığı olmasına karşın 2012 yılının ilk 6 ayı içinde hayat pahalılığının sadece %1.69 olduğunu açıklayarak, bizleri bir kez daha aptal yerine koydular. Bir kez daha dolandırıldık.

***

Başbakanlık web sitesini hekleyenler yanlış ve etik olmayan bir şey yaptılar. Ama doğruyu yazdılar. Belki de yıllardır devletin söylediği en gerçek sözün web sitesinden yayınlanmasını sağladılar. “Halkı dolandırdık.”

Bu nedenle, bana göre aslında o web sitesini yetiştirip görenler, bu ülkede olan bitenlere gözleri ile şahit olan şanslı kişiler.

Anlayacağınız Kıbrıslı Türkler mütemadiyen dolandırılıyorlar.

Bu dolandırılmışlık yüzünden her türlü değerimizi kaybettik. Böyle devam ederse, kalan kırıntılarımız da, son zamanlarda yaşamak zorunda kaldıklarımızla iyice ortadan kaldırılacak.

Halkı dolandıranlara dur demezsek, dolana dolana düğümlenip çözümsüzlüklerin içlerinde kaybolup gideceğiz.

Artık dolandırılmalara göz yummayalım!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31