Çevreden sorumlu bakanımız Sayın Hamit Bakırcı… Bu ülkede rahat soluk alma hakkımızı yok eden egzoz gazlarına duyarsız kalmamanız adına kaleme alıyorum bu satırları. Kendimi zorunlu hissettim bu konuda. Çünkü şimdiye dek o makamdan gelip geçen bakanlar, bu konuya sadece duyarsızca bakmakla yetindiler. Bu ölümcül soruna hak ettiği ilgiyi göstermediler. Siz aynı zamanda tıp doktorusunuz. Ülkemizin çevre sorumluluğunu yüklenen ilk tıp doktoru... O nedenle bu konuda sizden farklı bir duyarlılık beklemek hakkımızdır. 
   Çığırından çıkan egzoz gazları bağlamında hükümet de, çevrecilerimiz de etkin girişimlerde bulunmuyorlar. Egzoz gazları konusundaki mevzuat zerrece ırgalanmıyor. 
   Filtresiz Teknecik Elektrik Santralı ile ilgili protestolara sık sık tanık olmaktayız. Bu protestolar tabii ki yerindedir, haklıdır ve takdire şayandır. Ama havamızı ölümcül şekilde kirleten gazlar konusunda, sadece filtresiz Teknecik Elektrik Santralı’na odaklanmak da olmuyor. Evet; filtresiz elektrik santralı gerçekten ve kesinlikle önemli bir çevresel sorunumuz. Ne ki, çeşitli boyutta ve nitelikte on binlerce aracın her gün salgılamakta olduğu zehirli gaz bulutlarının yanında Teknecik Elektrik Santralı’nın yarattığı bölgesel sorun nedir ki?!. Hava kirliliğimizin yüzde 40’ı egzoz gazlarındandır. Bu gerçek bilimsel ölçümlerle saptandı.
   Buna karşın, devlet denetiminden çıkan egzoz gazlarının havamızı kirletmesi doludizgin gitmektedir… İnsana ve toplum sağlığına saygı bunun neresinde?
       *      *      *
   Sayın Bakan Bakırcı; o santralın bacasını filtrelemek devlet için önemli bir maliyeti gerektirebilir. Oysa egzoz gazlarını denetlemek, para harcamadan başarılacak işlerden biridir… Egzozundan zehirli gaz saçan araçların trafikten dışlanması ve sahiplerinin cezalandırılması için polis teşkilâtımıza emir vermek yeterlidir. 
   Egzozlardan gün 24 saat ülkenin her yanında salgılanmakta olan zehirli gazların ölümcül etkisi, o santralın salgıladığı zehirlerin toplamından çok daha yüksektir…
   Geçmiş dönemde bu uyarıyı yaptığımda, Çevre Dairesi Müdüründen egzozlarından zehirli gazlar saçarak dolaşmakta olan arabaların yakalanması için polis teşkilâtından yardım istendiği açıklaması gelmişti. Bu açıklamayı da köşemde yayımlamıştım. Ama aradan aylar geçti ve o günden bu yana zehir saçarak dolaşan araçlarla ilgili polisiye önlem alındığına tanık olamadık. 
   Ülkemizde egzoz emisyon ölçümlerini zorunlu kılan yasa var… Peki de bu yasa, eğer gerekleri yerine getirilmeyecekse neden geçirildi? Bu ölçümün yapıldığına dair belge sunamayan sürücüler anında cezalandırılırlar… Araç muayene testlerinden geçirilmezler… Ama, göz göre göre zehir saçan aracıyla dolaşan kanser ve sakatlık üreticilerine karşı hiçbir yasal önlem alınmaz… Bu nasıl bir saçmalıktır efendim? 
       *       *       * 
   Sayın Bakan Bakırcı; egzoz gazları ölümdür.  Bu gazlar, karbon monoksit, nitrojen oksit ve kurşun gibi kirletici zehirleri yüksek oranda içerir. Tıp doktorusunuz ve bu dehşeti bilimsel ölçüleri içinde hepimizden fazla bilirsiniz… Havadaki o ölümcül kirlilik, kansere, kalp ve solunum hastalıklarına; erkeklerde iktidarsızlığa ve sperm sayısının azalmasıyla kısırlığa yol açmaktadır. Donanımları kusurlu bir taşıt, günde iki kilogramın üstünde öldürücü gaz salgılar…
   Sadece yerel değil, evrensel kirlenmeye de ülkemizden katkı koyuyoruz. Ulaşım sektörü, dünyamızda küresel ısınmayı tetikleyen sera etkisini yaratan gazların yüzde 20’sini tek başına üretmektedir...
   Bu ölümcül gaz bombardımanına karşın bugüne dek önlem alınmaması, akla şu absürt soruyu getirmekte: Yetkililerimiz, yasemin kokusunu çoktan yitiren bu ülkede, egzoz gazı kokusunu çok mu severler? Sanırım siz egzoz gazını seven yetkililer grubundan değilsiniz. Ve bu uyarıları kulak arkası etmeyeceksiniz. Saygılarımla arz ederim sayın bakanım…
             

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31