Çalışma Dairesi müfettişlerinden biri dert yanıyor;

“Nerede denetleme yapmaya gitsek, gizli bir güç bizi engelliyor” diye!

Yani, demek istediği artık daire müfettişleri devre dışı ve bu işler başkalarının kontrolüne geçti...

Onlar birçok olayda ihbar edilen görev yerine gidiyorlar, ama telefon trafiği işliyor ve ilgili iş yerinin hemen terk edilmesi isteniyor.

Gelen telefonların ortak noktası işe şu;

“Sen o işe karışma biz hallettik...”

Bunlar ilk ağızdan alınan çok ciddi iddialardır...

Çiçeği burnunda Çalışma Bakanı Şerife hanımın bundan haberi var mı bilmiyoruz ama, çok kısa sürede duruma hakim olunmazsa, müfettişlerin yaptırım güçleri geri iade edilmezse, haraç çeteleri iddialarının gerçek olduğu ve bu işin artık çığırından çıktığının da resmi belgesidir bu!

...

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun, KKHY’nın tıkanma noktasına geldiğini açıklaması, bu yönde yazdıklarımızın tümünü de haklı çıkardı.

Ve bakan Ersan Saner, birlikte televizyon ekranına çıkıp bizim yazdıklarımızı yalanladığı iş adamlarını ansızın satarak, “Topçu’nun sözlerinin hükümete değil iş adamlarına yönelik olduğunu” söyledi!

Yani KKHY konusunda hükümet sözde mükemmel çalışıyor ama sorun iş adamlarında!

Gördün mü Günay Bey, doğru yazdıklarımızı yalanlamak için iş birliği yaptığınız hükümet üyeleri köşeye sıkışınca nasıl da sizi ortada bırakıp arkalarını dönüyorlar...

Sizin asıl hedefiniz, görevi sadece kamuoyunu aydınlatmak olan basın mensuplarıyla değil, beceriksiz ve basiretsiz hükümet üyeleriyle olmalı, onların yanlış icraatlarına arka çıkacağınıza, aksini yaparak deşifre etmek suretiyle, halkın doğru bilgilendirilmesini sağlamak olmalıdır.

Ayrıca, hangi hissedarların, hangi başka havayolu şirketleriyle ortaklaşa çalıştıklarını ve onun için yeni şirketin kurulmaması için bastırdıklarını, biraz cesaretiniz varsa açıklarsınız.

...

Ve özel dershanelerde çalışan devlet öğretmenleri sorunu;

Son günlerde en fazla ihbar bu konuda geliyor.

Eski bakan Çavuşoğlu’nun bu sorunu bitirmek için satırı tam havaya kaldırmışken, yapılan bakan değişikliğiyle bu olay da başka bir boyut kazandı.

Bu konuda genel kanı, yeni atanan bakanın bu olayları ört bas edeceği yönünde!

Bu nedenler artık denetmenler bile korkarak çalışmaya başladı ve ne yapacaklarını bilemez durumdalar.

Bakanlıkta özel ders veren yüzlerce kişilik bir liste var ancak bunlardan sadece iki tanesi için soruşturma başlatıldı ve onlar da nedense sonuçlandırılamıyor!

Biraz daha gecikilirse, savcılık makamı da zan altına girecek ve hukuka olan saygı ve güvenimiz de erozyona uğrayacak!

  

Okur Görüşü:

‘Anayasa’yı hiçe sayıyorlar!’

 

‘UBP Lefkoşa İlçe Başkanı, Sn. Sucuoğlu’nun, haklarında soruşturma açılan 2 öğretmen için verdiği beyanatı okurken, devletin en altından, en üstüne hatta hükümet edenlerin her birinin, kişisel çıkarları için mevcut ANAYASA’yı hiçe sayarak yaptıkları açıklamaları doğrusu şaşkınlıkla karşılıyorum.


“ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kamu Görevlileri Yasası üçüncü bölüm,41. maddesi ne göre; Kamu görevlileri, tüm zamanlarını kamu hizmetlerinin yürütülmesine ve görevlerinin yerine getirilmesine ayırmakla yükümlü olup, çalışma saatleri içinde veya dışında ücretli veya ücretsiz bir iş tutamazlar ve serbest meslek yapamazlar.


Anayasada böyle bir yasak varken yüzlerce ders veren devlet öğretmenini tespit edemeyecek ve yargılayamayacak bir sistemsizliğin olduğunu mu savunuyorsunuz?


Yoksa “ ya hep ya hiç” mentalitesi ile bu iki öğretmeni de mi yargılamasınlar.


Üzülmeyin, Sucuoğlu nedense Kamu Hizmeti Komisyonu bu konu ile ilgili bir türlü nisap sağlayamadığı için, bu dava sürekli erteleniyor. Pek yakın bir zamanda da yeni eğitim bakanı Kemal Dürüst Bey bu olayı hasıraltı edecek


Bu arada söz konusu iki öğretmen de zannettiğiniz kadar masum değildir.
Sınıfındaki, okulundaki öğrenciyi kendi etüt merkezine çekmek için ,
Öğrenci ayrımcılığından tutun da,
Devlet çalışanı olmayan batmış etüt sahiplerinin önüne adam atıp tehdit ettirecek kadar da cesurdurlar.


Unutmayınız ki sadece devlet memurlarının var olduğu bir ülkenin partisinde görevli değilsiniz. Bu ülkede biçare durumda, batmış balık gibi yalpalanan özel sektör de var. Bu ülkede devlete kapak atamayan ve devleti çökertmeye çalışmayan, aç öğretmenler de var.


Elinizi vicdanınıza koyun artık...’

(Bir öğretmen)

 

Okur Şikayeti

‘Dershane terörü!’

 

‘Çocuğumu okula kayıt ederken okul idaresine kendimin ve eşimin telefon numaralarını verdim ve de olası bir durumda bizlere ulaşılmazsa büyükbaba ve dedenin telefonlarını da verdim.
Okul idaresine verdiğim telefon numarası her nasıl oldu ise bir dershanenin eline geçmiş. Cuma günü bu telefonlara sürekli mesaj atılıp pazar günü olacak olan sınava davet edildik. Bu da yetmezmiş gibi büyükbabanın telefonunu arayarak bize ulaşmaya çalıştılar ve de bir şekilde bize ulaştılar.
Şimdi soruyorum size benim çocuğumun hangi okula gittiğini, kaçıncı sınıf olduğunu, eşimin adını, benim adımı ve bu telefon numaralarını bu dershane nasıl elde etti?
Muhtemelen okul idaresi bu bilgileri verdi. Ben okul idaresine verilen bu bilgileri başka birisine verilsin dağıtılsın diye mi okula verdik biz.
Bu konuda beni savunan yasalar da vardır mutlaka. Okul idaresine gazetecilerle ben mi gideyim yoksa siz gerekeni yapar mısınız?..’

(Bir veli)

 

MESAJ KUTUSU

 

Sayın Şerife ÜNVERDİ, özellikle İskele ve Karpaz bölgesine iş yerlerine giden müfettişler baskılar nedeniyle iş yapamaz hale geldiklerinden şikayet ediyorlar. Bu işlerde ipler sizin elinizde olmazsa ileride başınız çok ağrıyabilir.

...

Sayın Ali TEKTAN, Belediye Başkanı Sümer Aygın’a 500 bin TL’lik overdraft kullanma hakkını sınırsız uzatmışsınız. Diğer üyelere danışmadan yaptığınız bu icraat büyük tepki aldı haberiniz olsun.

...

Sayın Ersan SANER, önümüzdeki günlerde açılacak olan Nuhun Gemisi’ne verilen telefon hatları DAÜ’nün hatlarıymış ve büyük bir kargaşa yaşandığını öğrendik. İşletme sahipleri ateş püskürüyor.

...

Sayın Günay ÇERKEZ, biraz daha ayak sürürseniz THY bu işten vazgeçecek ve bunun sorumluluğu da sizin omuzlarınıza yıkılacak. İlgili bakan yaptığı açıklamayla sizi günah keçisi yaptı, ayıklayın şimdi pirincin taşlarını...

...

Sayın Mehmet ERKUL, geçtiğimiz yıllarda belediyeye koyduğunuz siyah çelengi başkan hatıra olarak makam odasında saklıyormuş. Siyaset ne menem bir şey değil mi?

...

Sayın Kadri FELLAHOĞLU, Özkan Yorgancıoğlu ile Rauf dayının cenaze törenine katılarak vefalı olduğunuzu bir kez daha kanıtladınız. Hükümete mensup olanların törende olmaması dikkatlerden kaçmadı...

...

Sayın Ömer KALYONCU, adaylığınızla bütün dengeleri alt üst ettiniz. Şimdi kafalar karıştı ve kurultay her türlü sürprize açık hale geldi. Bir anlamda Lefkoşa ve Güzelyurt’a karşı Girne’nin tek temsilcisi olmak işe yarayabilir...

...

Sayın Tahsin ERTUĞRULOĞLU, üç gazeteci dostunuzun kurucu üye olduğunu öğrendik. Bir de onları milletvekili adayı olmaya razı ederseniz basında artık sizin de sesiniz olacaktır.

...

Sayın Yusuf ÖNDEROL, Çalışma Dairesi Müdürü olarak müfettişlerin daha özgür çalışmaları konusunda size de önemli görevler düşüyor. Bu konuda tüm müfettişleri dinlemenizi salık veriyoruz.

...

Sayın Mehmet Ali TALAT, Sadrazamköy’ü bu yıl yılanlar erken basınca arazi temizliğine siz de erken başlamışsınız. Ersöz paşa bu işlerden iyi anlar onu da çalıştırmayı ihmal etmeyin. Hem biraz bu sayede kilo da verir...

...

Sayın Erkut YILMABAŞAR, bölgenizde TDP gençlik örgütü kurmak için kolları sıvadığınızı gözlemliyoruz. Gençlerinizde sorun yok da asıl siz büyükleri bir güzel örgütleyin. Şu sıralar epey dağınık bir görüntü var...

...

Sayın Özel KADIOĞLU, Cemal başkanla barışıp görevinizin başına döndüğünüzü öğrendik. Buna en fazla Göçmenköylüler sevinmiş ve küçük bir kutlama istiyorlar. Mangalları hazırlayın bakalım...

...

Sayın Hasan CANPOLAT, emeklilik için gün saymaya başlayıp izinlerinizi kullanmaya başlamışsınız bile. Biz de o günleri görebilirsek birlikte balık maceralarımız çok olacaktır. Emeklilik için olta takımı hediyeniz benden...

...

Sayın Levent AKYILDIZ, artık tatbikatta geride kaldı ve sıra verdiğiniz kuru fasulye sözlerine geldi. O kadar çok kişiye söz vermişsiniz ki kuyruk epey uzun. Yanında kuru soğan ve turşuyu unutmayın sakın...

...

Sayın Cemal VAROĞLU, turizmde alt yapı kimin umurunda ki? Bizim siyasileri daha tanımadınız mı yoksa? Onlar bol keseden atıp bundan rant sağlamaktan başka hiç bir işe yaramazlar. Bu iş yine örgütlere kaldı ne yazık ki...

...

Sayın Mehmet BARIŞSEVER, köşe yazılarınıza yeniden başlayacağınızı memnuniyetle öğrendik. En fanatik okuyucularınızdan birisi olacağımızdan kuşkunuz olmasın. Hayırlı olsun diyoruz.

...

Sayın Fuat NAMSOY, şu ihalesiz iş konusunu unuttuğumuzu sanmayın sakın! Bu konuda elimize yeni bilgiler gelmeye başladı. Biz yayınlamadan en iyisi siz açıklamanızı yapın. Bizden uyarması...

...

EJ 811 plakalı aracın sürücüsü. Cumartesi akşamı Açık Öğretim Fakültesi kavşağından Atatürk caddesine doğru uygunsuz yerden yaptığınız U dönüşü ile yolda yürüyen bir vatandaşın canını tehlikeye attınız.

...

 

Günün Fıkrası

 

Baba-oğul

 

Anne ve babası ile uzun bir tartışmadan sonra bıyıkları yeni terleyen delikanlı, bavulunu toplamış..

"Sakın beni durdurmaya kalkmayın.. Ben heyecan istiyorum, Aşk istiyorum.. Coşku istiyorum.. Bol para, güzel kızlar istiyorum.. Bu evde bunların hiçbiri mümkün değil.."

Sonra kapıya doğru yürümüş..

"Dur" diye bağırmış, babası arkasından..

"Size söylemiştim, beni durdurmaya teşebbüs etmeyin diye geriye bağırmış delikanlı.."

"Dur" diye yeniden bağırmış babası, oğlu bahçe kapısından çıkarken..

"Dur... Beni bekle.."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31