Lefkoşa’nın bir başkent olduğuna bin tanık ister… Kirlenme, gürültü, ışıklandırma gibi sorunlar almış başını gidiyor…  Belediye Başkanımız Kadri Fellahoğlu çaresizlik mesajları vermekle meşgul… Son olarak belediye araçlarına yedek parça alınamadığından dolayı hizmetlerin yeterince verilemediği gerçeğini paylaştı Lefkoşalılarla… 
   “Başkentin akciğerleri” dediğimiz, halkın ve çocukların azıcık soluklanabileceği yerler olan parklar, geceleri zifiri karanlıkta. Bir ironi yapayım: Eski Başbakan İrsen Küçük gibi, şimdilerin başbakanı Dr. Sibel Siber de evlerine çok yakın olan Kumsal Parkı’nda gece yürüyüşlerine çıkamazlar. Diğerleri gibi geceleri zifiri karanlık olan bu parkta geceleri güven içinde yürüyebilmek ne mümkün!.. İcranın başındakiler bile ilgilenmedikten, çözüm üretemedikten sonra kamuya ait olan bu parkların EL – SEN tarafından karanlığa mahkûm edilmesinin önüne kim geçebilir ki?!.. 
   Geceleri en işlek güzergâh Bedrettin Demirel Caddesi'ndeki ışıkların ta Ortaköy Köprüsü’ne kadar yanmadığını, birkaç ışıyan lamba sonrasında ise Dr. Burhan Nalbantoğlu Caddesi'nin karanlılar içinde olduğunu üzüntüyle gözlemliyoruz. Lefkoşa'ya ve Lefkoşalılara yapılmakta olan sayısız haksızlıklardan biri de budur... Çünkü Lefkoşalı aydınlatma vergilerini hiç eksiksiz ödemektedir. Buna rağmen başkentin en gözde güzergâhı bile karanlıklar içinde. Diğer caddelerden geçenler, oraların da karanlıkta kaldığını gördükleri kesindir.
       *       *       *
   Şu anda kenti ışıklandırma yetkisi topladığı vergiler karşılığında Elektrik Kurumu'nda olsa da, bu kuruma Lefkoşalılara karşı yükümlülüklerini yerine getirme bağlamında baskı yapmak, başkentlilerin en büyük örgütü olan ve başkente hizmet vermekle yükümlü bulunan belediyemizin görevidir. 
    Görevlerini ihmal eden, Lefkoşalıların ödediklerinin karşılığını vermeyen tüm sorumluları buradan şiddetle kınar ve protesto ederim. Her görevli sorumluluğunu yerine getirse, ülke de, halk da mutlu olur... Toplumsal ve ülkesel mutluluğun sırrı buradadır... Bu sırrın bilincine de bir türlü varamıyoruz ne yazık...
       *       *       *
   Hizmetlerin bir avuç çalışkan emekçi tarafından verildiği, Lefkoşa Türk Belediyesi'nin o geçmişte kalan refah günlerinde imzalanan toplu iş sözleşmeleriyle kazanılan bazı popülist haklar, hâlâ geçerli. Lefkoşa Belediye çalışanlarına bayram ikramiyeleri, aile yardımları tıkır tıkır ödenmekte. Washington Belediyesi mi bu? Kurban edin Lefkoşa'yı da, Lefkoşalılara da bakalım, daha nereye kadar... Neyin ikramiyesiymiş bunlar? Lefkoşa halkını esenlendiren, Lefkoşa'yı mamur eden hizmetlerin ikramiyesi mi? Yüksek aylık maaşların bile zor ödenebildiği ve bazı hizmetlerin yapılabilmesi için sağdan soldan bağış toplandığı bir ortamda çöken belediyede hâlâ böyle lüks ödemelerin geçerli olması üzücüdür. 
   Toplu İş Sözleşmesinin haksız maddeleri iptal edilmelidir. Bu gereksiz ikramiyeler verilecek yerde, o parayla Lefkoşa'nın yığınla biriken sorunları çözülse çok daha iyi bir iş yapılmış olur. Biz Lefkoşalılar belediyeye ödemekte olduğumuz ağır vergilerin ve ücretlerin Lefkoşa'ya hizmet olarak geri dönmesini bekleriz. Popülist harcamalara giden tek kuruş, hizmet bekleyen ama alamayan mağdur Lefkoşalılara yapılan haksızlıktır, atılan kazıktır.
   Burası çok önemli bir konudur: Halkın haraca bağlanmasına ve alınan vergilere rağmen hizmet verilmemesine karşı sessiz bir infial vardır. Gerek devlet kuruluşları, gerekse belediyeler, vergileri haraç olarak aldıkları havasında hareket ediyorlar. Belediye vatandaştan emlâk, temizlik, aydınlatma, sağlık, ilaçlama, meslek, iş yeri bulundurma, inşaat, yeni iş yeri açma türünden nice vergi alıyor. Bu vergilerin, hizmet yerine, usulsüzce istihdam edilen yandaş, partili ve torpillilerin ödenmesinde harcanmasına nasıl kayıtsız kalınabilir?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31