Hükümetçilik ettiğini sananlar bütçe açığını küçülttükleri için övüne dursunlar. Hayvan hastalıkları ile mücadeleye kaynak ayırmadıkları için hayvan hastalıkları ile mücadele edilemiyor. Bu yüzden hastalıklı hayvan sayısı hızla artıyor. Bundan dolayı da halka sürekli olarak hastalıklı hayvanların etleri yediriliyor. Bazı hayvan  hastalıkları hastalıklı hayvanların etleri iyi pişirildiği taktirde insanlara bulaşmaz. Ancak restoran ve fast food gibi yerlerde, bilhassa kıymadan yapılan döner, hamburger gibi yiyeceklerin yoğun saatlarda iyice pişirilmeden servis edilmesini kim önleyecektir? Ya çiğ olarak yenen salam sucuk gibi hayvansal ürünlerin denetimi nasıl yapılmaktadır? Büyük ve küçükbaş hayvanlarda görülen ve insana da bulaşabilen Brucella hastalığı ile yıllardır mücadele edildiğini duyar ve okuruz. Halâ daha bu hastalığın kökü kurutulamadı. Hayvancılar Birliği Başkanı Naimoğulları’nın yaptığı bir açıklamaya göre adeta sıfırlanma aşamasına getirilen Brucella hastalığı ile mücadeleden para bittiği gerekçesi ile vaz geçilmiş. Böylece hastalık yeniden hortlayarak salgın halini almış. Yani her yere para bulabilen bu hükümetçik, insan sağlığını da doğrudan ilgilendiren hayvan hastalıkları ile mücadele için para bulamamış. Bugün brucella hastalığı ile mücadele için 40 milyon liraya ihtiyaç duyuluyormuş. Naim Oğullarının açıklamasına göre, küçükbaş hayvanlarda görülen scarpie ve meadi visna hastalıkları yüzünden esas sıkıntı küçükbaş hayvanlarda imiş. Bugün itibarı ile yüzbinin üzerinde küçükbaş hayvan hastalıklıymış. Yine Naim oğullarına göre bu hastalıklı hayvanların itlâf edilmeleri durumunda da 50 milyon liralık bir kaynağa ihtiyaç varmış. Yani hayvan hastalıklarıyla mücadelede ihtiyaç duyulan kaynak tam 90 milyon lira. Son Ankara ziyaretinde Davutoğlu’ndan ilâve parasal kaynak talebinde bulunan Yorgancıoğlu’nun ilâve kaynak alıp alamadığını açıklama yapılmadığı için bilemiyoruz. Bu arada Karpaz Bölgesinde bazı büyükbaş hayvan çiftliklerinde görülen LSD hastalığı da bu işin tuzu biberi oldu. Mevcut hayvan hastalıkları ile mücadele edilemezken, ortaya yeni çıkan LSD hastalığı nedeni ile sağlıklı et yeme işimiz Allah’a kaldı demektir.

                                      ***

Küçükbaş hayvanlarda görülen scarpie ve meadi visna hastalıkları ile mücadelede de bu hükümetçik ve bağlı daireler sınıfta kalmışlardır. Bu hastalıkların önlenebilmesi çok sıkı denetimlerle mümkündür. Sürü sahipleri şüpheli hayvanlarını ilgili birimlere bildirmelidir. Hastalıklı hayvanlar derhal itlâf edilmeli ve karkasları da imha edilmelidir. Hastalıklı hayvanların otlatıldığı otlaklar bir müddet boş bırakılmalıdır. Hatta hastalıklı sürülerdeki köpekler de ya başka yere gönderilmeli veya itlâf edilmelidirler. Ancak Güneşköylü hayvan üreticisi Cemal Darbaz’ın açıklamalarına göre, geçen yıl 200 küçükbaş hayvanı hasta olan bir üretici, hasta hayvanları diğerlerinden ayırarak devletin ilgili birimlerine bildirmiş. Aylarca ayrı tuttuğu hastalıklı hayvanları, ilgilenen olmadığı için sağlıklı sürüye katmış. Yine Darbaz’a göre Güneşköy’de kuyular ve dereler hayvan ölüsü ile dolu imiş. Yukarıda da yazdım. Hastalıklı hayvanların otlatıldığı otlaklar bile geçici süreliğine otlatılmaya kapatılırken, hastalıklı hayvanların ölüleri çevreye atılıyor. O zaman hayvan hastalıkları ile nasıl mücadele edilecektir? Hayvan hastalıklarının insanlara da bulaşmaması nasıl önlenecektir. Bir bilen ve de yetkili biri, bize de açıklasın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31