Tıp Haftası dolayısıyla, genel sağlık sigortası devreye konulmazsa sağlık sorunlarımızın aşılamayacağını ve hasta sevklerinden kaynaklanan borçlarla başa çıkılamayacağını yazdım geçen hafta… Bu anlamlı haftanın etkinlikleri sürerken kronikleşen bir sağlık meselemize daha değinmekte yarar görüyorum. 
 Hastanelerdeki ara eleman sorununun bir yasal düzenlemeyle çözümleneceğinin sözü çoktan verildi halkımıza… Askıda kalan nice sözden biri!.. Bu sorunun çözümü yönünde hâlâ adım atıldığını göremiyoruz.  Hastanelerimizdeki ara elman boşluğu kendi sektörünü yarattı ve geliştikçe gelişiyor. O sektörün mensupları hastalara bakmakta ne kadar ehildirler, orası ayrı bir konu.
   Bu sorun, sendikaların hemşirelere kazandırdığı haklar ve yeni tanımlar sonucu ortaya çıktı. Hemşirelerin yeni hizmet şemaları oluşturulurken hastaneler için çok elzem “hastabakıcılık” fonksiyonu göz ardı edildi. 
     *        *       *    
   Hemşireler, kendileri için düzenlenen hizmet şemalarına uygun biçimde hastanın tansiyonuna bakar, doktorun yazdığı ilaçları zamanında verir, günde bir kez yatak düzeltmesi yapar. 
   Ya diğer hasta ihtiyaçları? Hastanın tek ihtiyacı ilacının verilmesi, tansiyonunun ölçülmesi, yatağının yapılması mı?..  İşte bunlar dışındaki ihtiyaçları karşılamak hastanın kendisine ya da ailesine düşer. İhtiyaçların karşılanabilmesi ve bakımın sağlanabilmesi için ara elemanlar kiralanır, hemşirelik hizmeti dışındaki diğer hizmetler onlara yaptırılır. 
   Ara elemanların günlük ücretleri cep yakıcıdır. Parası olmayan ve kendisine bakabilecek ara elemanı bulamayan hastanın vay haline… Kimi yoksul ailenin bireyleri de ara eleman görevini hastalarının başında nöbet tutarak yerine getirmek zorunda kalır… Ailenin hayatı iyiden iyiye kayar…
   Olağan koşullarda hastane başhekimlikleri ziyaretçi saatleri dışında koğuşlarda hiçbir yabancı istemezler. Bir de bizim hastane koğuşlarına bakınız; refakatçi kaynıyor, tam bir kaos!..  
   Sosyal devlet anlayışının kabul edemeyeceği sağlık sorunlarımızdan biri de budur.
   Hükümet yetkilileri sağlık hizmetleri için alınmaya başlanan ücretlerin sembolik olduğunu öne sürerler. Ama hastalarının bakımı için vatandaşların devlet hastanelerinde ara elamanlara ödemekte oldukları paralar, hiç de sembolik değildir. Devlet eliyle yaratılan boşluk, devlet hastanelerinin çatısı altında pahalı bir sektör oluşturdu. Dünyanın hiçbir ülkesinin, hiçbir hastanesinde eşine rastlanmayan bir sektör!..
     *       *       *
   Hasta hakları için mücadele vermek adına öne çıkanların da gözünden kaçan bu durum, parasız sağlık hizmeti palavralarını kökünden çürütmektedir. Çünkü bakıma muhtaç hastaların devlet hastanelerinde yattıkları süre içinde bakıcılarına ödedikleri paralar inanılmaz bir toplam oluşturur. Bu mudur devletin parasız sağlık hizmeti?
   Düşük olduğu iddia edilen hastane ücretlerine kurumlarımızın ve bireylerimizin gösterdiği tepkilerin zerresi, devletin yarattığı boşluk yüzünden ortaya çıkan bu büyük harcama kalemine gösterilmedi… Devletin sağlık çatıları altında yüklü ara eleman ücretlerini sineye çekenler, ya da bunu es geçenler, 5 - 10 liralık hastane ücretleri için tantana çıkardılar. Tam bir kara komedidir bu durum. Gözde çöp arayanlar, gözdeki merteği görmezler. 
   Devlet hastanelerindeki ara eleman sorununu kökünden çözümleyecek yasal girişimleri, sağlıkla ilgili koltukta oturan hiçbir bakan göz ardı edemez... 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31