Bugün de köşemi sağlık sorunlarımız bağlamındaki bir başka yoruma açıyorum...
   Hastanelerdeki ara eleman sorununun bir yasal düzenlemeyle çözümleneceğinin sözü çoktan verildi halkımıza… Bunu hiç unutmam ve unutturmam da… Yine bir CTP iktidarı döneminde, CTP’li sağlık bakanı Dt. Eşref Vaiz tarafından…
   Şimdi yine CTP iktidarda ve yine CTP’li bir sağlık bakanı görevde: Dr. Ahmet Gülle… Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nin başkanlığını da yapmış ve hasta haklarıyla ilgilenmiş bir tıp insanı… Bakalım zamanında bir CTP sağlık politikası olarak gündeme getirilen o konuda, şimdi Dr. Ahmet Gülle’nin döneminde ne yapılacak!..
   Dilerim bu da askıda kalan nice sözden biri olmaz… Çünkü hastanelerimizdeki ara eleman boşluğu kendi çarpık sektörünü yarattı ve geliştikçe gelişiyor.
   Bu sorun, sendikaların hemşirelere kazandırdığı haklar ve yeni tanımlar sonucu ortaya çıktı. Hemşirelerin yeni hizmet şemaları oluşturulurken hastaneler için çok elzem “hastabakıcılık” fonksiyonu göz ardı edildi.
   Yataklı koğuşlardaki hastaların ihtiyaçları saymakla bitmez. Tam manasıyla bakıma muhtaçtır hasta…  Hastanın tek ihtiyacı ilacının verilmesi, tansiyonunun ölçülmesi mi?.. Değildir kuşkusuz.
   İşte bugünkü hazin durumda, bunlar dışındaki ihtiyaçları karşılamak, hastanın kendisine ya da ailesine düşer. İhtiyaçların karşılanabilmesi ve bakımın sağlanabilmesi için ara elemanlar kiralanır, hemşirelik hizmeti dışındaki diğer hizmetler onlara yaptırılır. 
   Ara elemanların günlük ücretleri cep yakıcıdır. Parası olmayan ve kendisine bakabilecek ara elemanı bulamayan hastanın vay haline!.. 
       *       *       *
   Kimi yoksul ailenin bireyleri de ara eleman görevini hastalarının başında nöbet tutarak yerine getirmek zorunda kalır… Ailenin hayatı iyiden iyiye kayar…
   Olağan koşullarda hastane başhekimlikleri ziyaretçi saatleri dışında koğuşlarda hiçbir yabancı istemezler. Bir de bizim hastane koğuşlarına bakınız; refakatçi kaynıyor, ortam tam bir kaos!..  
   Sosyal devlet anlayışının kabul edemeyeceği sağlık sorunlarımızdan biri de işte budur.
   Hükümet yetkilileri sağlık hizmetleri için alınan ücretlerin sembolik olduğunu öne sürerler. Ama hastalarının bakımı için vatandaşların devlet hastanelerinde ara elamanlara ödemekte oldukları paralar, hiç de sembolik değildir. Devlet eliyle yaratılan boşluk, devlet hastanelerinin çatısı altında pahalı ve de çarpık bir sektör oluşturdu. Dünyanın hiçbir ülkesinin, hiçbir hastanesinde eşine rastlanmayan bir sektör!.. Hiçbir tıbbi eğitimden geçirilmemiş hasta refakatçisi sektörü!..
       *       *       *
   Hasta hakları için mücadele verdiklerini savunanların da gözünden kaçan bu durum parasız sağlık hizmeti palavralarını kökünden çürütmektedir. Çünkü bakıma muhtaç hastaların devlet hastanelerinde yattıkları süre içinde bakıcılarına ödedikleri paralar inanılmaz bir toplam oluşturur. 
   Sormak zorundayım: Bu mudur devletin parasız sağlık hizmeti?
   Düşük olduğu iddia edilen hastane ücretlerine sendikalarımızın, kurumlarımızın ve bireylerimizin gösterdiği tepkilerin zerresi, devletin yarattığı boşluk yüzünden ortaya çıkan bu büyük harcama kalemine gösterilmedi… 
   Devletin sağlık çatıları altında yüklü ara eleman ücretlerini sineye çekenler, ya da bunu es geçenler, 5-10 liralık hastane ücretleri için tantana çıkarırlar. Gözdeki merteği görmezler de çöpçüğü görürler…
   Devlet hastanelerindeki ara eleman sorununu kökünden çözümleyecek yasal girişimleri, sağlıkla ilgili koltukta oturan hiçbir bakan göz ardı edemez... Yeni hükümetin yeni döneminde bu gerçeği bir kez daha anımsatmayı gerekli görmekteyim…  
        

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31