Bir iş yerinde örgütlü sendikaların görevi, hernekadar temsil ettikleri zümrenin çıkarlarını korumak ve ileri götürmekse, ayni şekilde örgütlü bulunduğu iş yerinin de gelişip ilerlemesi için işverenle iş ve güç birliği yapmak durumundadırlar. Bu durum gerek kamuda, gerekse de özelde örgütlü sendikalar için de geçerlidir. Dahası kamuda örgütlü sendikalar, iş yerlerinin siyasiler tarafından arpalık olarak kullanılıp batırılmaması için gözlerini dört açmalıdırlar. Bizim gibi ne idüğü belirsiz sözde devletçiklerde, siyasiler kamuda örgütlü sendikalara adeta rüşvet gibi talep etmediklerini de vermektedirler. İşler yolunda giderken, işverenden koparılan ve kazanılmış hak olarak görülen haklar, gün gele çalışanların elinde ne zaman patlayacağı bilinmeyen dinamite dönüşmektedir. Hava Sen üyeleri bunun acısını çok çektiler ve halen de çekmektedirler. Ancak zamanında Ahmet Derya Genel Müdür iken, KTHY’da gereksiz işe alınan 150 kişi için ses çıkarmadılar. Ayni şekilde handling hizmetlerinde çalışan arkadaşlarının sahte bel fıtığı raporlarıyla işi kaytarmalarına ve yerlerine başkalarının alınmasına da ses çıkarmadılar. TC’li özel şirketler Ercan’dan uçmaya başladıkları zaman, KTHY’na zarar verecek ve haksız rekabet yaratacak KTHY ile ayni saatta uçmalarına da ses çıkarmadılar. Turizm teşvik edilecek diye siyasiler tarafından KTHY’nın cebinden para alır gibi bazı turizmcilere bedavadan koltuk tahsis edilmesine de, verimli olmayacak destinasyonlara uçulmasına da ses çıkarmadılar. Yani beni sokmayan yılan bin yaşasın misâli seyrettiler. Eylemlere başladıkları zaman ise çok geç olmuştu. Sütten dili yanan yoğurdu üfleyerek yermiş. Hava Sen yöneticilerinin herhalde sütten dilleri yanmamış olacak. Geçen Bakanlar Kurulu toplantısından önce doruğa çıkardıkları eylemlerini Başbakanın beş para etmez sözü üzerine sonlandırdılar. Nedir bu söz? Bir protokol yapılarak “Hukuki ve mali sorunlara çözüm üretmek için başlayacak görüşmelerin Ocak 2015 sonuna kadar sonuçlanmasını hedefliyoruz”. Burada siyasilerin sık sık verdiği o geçersiz söz bile yoktur. Zaten Denktaş söylemişti. KTHY çalışanlarının hakkı olan alacaklarından 1.5 milyon lira yakında ödenecek diye. Mali sorunlara çözüm bu 1.5 milyon lira olsa gerektir. Hava Sen’li dostlar biliyor ama yine hatırlatayım. Özelleştirme Yasasında değişiklik yapılmazsa kamuda istihdam edilen KTYH eski çalışanlarının maaşlarında düzelme olmaz. Zaten Denktaş da söyledi. Hükümet Özelleştirme Yasasının değiştirilmesine sıcak bakmıyor diye.

                                          ***

Daha önce de yazdım. Kıb Tek çalışanlarının da sonu KTHY çalışanlarının sonuna benzemesin diye. Ancak görünen köy kılavuz istemez derler. Maalesef Kıb Tek de KTHY’nın yolunda hızla koşuyor. El Sen de tıpkı Hava Sen gibi seyrediyor. Kıb Tek’in sokak aydınlatması için vatandaştan okka ile para almasına karşın, ne sokak, ne de cadde lâmbaları doğru dürüst yanmıyor. Bu karanlık sokak ve caddeleri kullanan vatandaşlar Kıb Tek için “Biran önce özelleşse de kurtulsak” diyorlar. Kıb Tek veznelerinde personelin lâubaliliği, arızanın cevap vermemesi ve zırt pırt elektriklerin kesilmesi nedeni ile de vatandaş “Özelleşse de kurtulsak” demektedir. El Sen ne yapıyor? Seyrediyor. Halbuki sınavsız ve münhalsiz sırf CTP’li oldukları için işe alınanlar karşısında El Sen’in kükreyerek iş yerine sahip çıkması ve bu işe alımları yapanların dünyalarını başlarına yıkmaları gerekirdi. Ayrıca yanmayan lâmbalar in de çare üretmeliydi. Böyle giderse tarih KKTC Kamu Kurumlarında yeniden tekerrür edecektir. Sıradaki Kıb Tek ve çalışanları olacaktır. Bu arada bir hatırlatma daha yapayım. BES de Belediyelerde yaşanan populizmi seyretti. Ne oldu? Belediyelerin %90’ı batık. Ya Tarım Sen ne oldu? Bu defa çadırlarda eylem yapan Kıb Tek çalışanları olacaktır. Onlara destek çıkan da onları bu hallere düşüren siyasiler olacaktır. Hatta bazıları ilk ziyareti biz yaptık diye övünecektir de. Lütfen ekmek tekneniz kurumlarınıza sahip çıkın dostlar. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31