Lefkoşa Türk Belediyesi’nde olan bitenler ve belediye emekçilerinin yaşadığı haksızlık, sefalet, sömürü… bu ülkede yıllardan bu yanadır yutulup sömürülen Kıbrıslı Türklerin geldiği noktada duvara tosladığının en acı tablosudur.

Çünkü Lefkoşa Türk Belediyesi’nin de KKTC’nin de, 1974 sonrası Kıbrıs’ın Kuzey’inde kurulan sistemin de artık idame ettirilemeyeceğinin resmi ve acı görüntüsünün tescil edildiği andır.

Evet, KKTC ve kurumları duvara toslamıştır!

Bu durumdan sorumlu olup da halen hayatta olanlar yavaş yavaş kendilerine kaçacak yer arasalar iyi olur galiba(!)

İşte şimdi sendikacılığın kendini kurtarabileceği zamandır!

İşte şimdi yargıya güveni yeniden inşa etmenin zamanıdır.

İşte şimdi siyaset kurumunun kendisini yeniden kurtarma zamanıdır.

Belediye Emekçileri sendikası yönetiminden ekranlarda halka hitap edenlerin taleplerini duyuyoruz ya, bu taleplerin neden ortaya atıldığını da duymak istiyoruz. Mesela belediye çalışanlarının her ödenmedikleri gün için ödemek zorunda oldukları faizlerden uğradıkları zararın boyutunu somut veriler ile açıklasınlar. Ödenmeyen ve maddi zorluk yaşayan ailelerin yaşadıkları duygusal ve fizyolojik sorunların verilerini toplasınlar. Kendileri değil, bunu bilimsel veriler toplayan profesyonel bir şirkete yaptırtsınlar mesela.

Onların ellerinde verilerin bazılarının olduğunu zaten biliyoruz.

Artık bu halk tabloyu görmeli. Durumun vahametini anlamalı.

Yapılan eylemlere bile katılmayan bir belediye çalışanları ordusu var…

Belediye çalışanlarının, kendileri için sıcağın altında yapılan eyleme katılmayışları neden sanıyorsunuz? Tabloyu göremiyorlar çünkü…Tabloyu görebilseler ürkecek ve başlarına gelmekte olanın farkına varacaklardır. O zaman bu tabloyu göstermek de sendikaya düşer.

Duyunuz ve anlayınız ki, belediye emekçileri sendikasına düşen görevler alışılmış sendikal harekete yeni bir boyut kazandıracak türden… Görevin boyutu biraz daha genişlemiştir artık biline... Başkanı ve hükümeti istifaya davet etmenin tek başına yeterli olmayacağının artık anlaşılması gerekiyor. Neden istifa etmeleri gerektiğini, halkı ve çalışanları ne kadar zora düşürdüğünün somut açıklamasını yapmaları gerekir.

Ayrıca neden belediye meclisinin belediye başkanının evinde toplandığını ve toplantıda hangi belediye meclis üyesinin sinirlenerek fenalaştığını da açıklamaları iyi olur. Fenalaşan meclis üyesinin neden hastaneye kaldırıldığından hiç kimsenin haberi olmadığının da açıklanması gerekir.

Gerekir ki, fenalaşan meclis üyesi de açıklama yapmak zorunda kalsın. Her şeyin neden bu kadar zorlaştığını, kendilerini hasta edecek kadar vahim olanın ne olduğunu söylemeleri gerekir.

İstifaları geçerli olamayacağı bilindiği halde nisap sağlanamayan bir belediye meclisinden istifa etmekle ne anlatmaya çalıştıklarını anlamamız gerekiyor. Bu konuda da sendika hepimize bilgi versin. Sosyal bir sorumluluk bu…

Bunun bir oyalama taktiği mi yoksa gündem değiştirme taktiği mi olduğunu anlamamız gerekiyor.

Kişisel çıkarları için, ya da partilerinden bir şeyler koparabilmek konusundaki beklentilerini de bilmemiz gerekiyor. Bu beklentilerin istifalar ile ilişkisini anlayabilmemiz gerekiyor.

Bu öyle belediye başkanının yaptığı yolsuzluklar ortaya çıkınca ya da başkan istifa edince çözülecek bir sorun değil ki… Zincirleme bir şekilde devam eden her sorunun ve bu sorunla ilişkisi olan her ayrıntının bilinmesi ve açıklanması gerekiyor. Belki o zaman belediye çalışanları da sorunun vahametini anlayacak ve meydanlarda almaları gereken yeri alabilecekler. Direnecek ve artık haksızlığa uğramamanın yollarını bilmek isteyecekler; öğrenecekler.

Belki o zaman başka örgütler yerine kendileri doldurabilecektir meydanları. Belediye emekçileri sendikası da belki o zaman üyesinin her an meydanlarda olması gerektiğini anlayacak ve meydanlarda daha güçlü bir sesin ayırtına varabilecektir.

Sorunun temelini ve etkilerini bilemeyen, anlayamayan bir sorunlu kitleye durumun vahametini anlatamazsınız. Durumunun farkında olmayan bir kitle kendisini topluma ifade edemez. Durumunu topluma ifade edemeyen kitlenin haklılığı açıklanamaz.

Haydi BES iş başına…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5