Yok! Birçok söylentinin ve torpil iddiasının bulunduğu sınav illâ yapılacak. Her şey aynı alıştırıldığımız gibi olacak.

Bakın Kamu Hizmeti Komisyonu(KHK) eski Başkanı Çetin Uğural konu ile ilgili sosyal medyada nasıl bir yorum yapmış:

“İmza sahtekârlığı soruşturmasında Müdür'ün evinde soru bankasının soruları bulunmuştu. Sonuçlarda sahtekârlık ipuçları vardı. Sınavdaki şüpheler üzerine KHK atama yapmayınca, geçmiş hükümet geçici atama için sınav kararı almıştı. Bakanlığın yapacağı sınava güvenilmediğinden çok sayıda aday o sınava girmemiş, sendikalar KHK atamasında ısrar etmişti. Manipülasyonların orta eğitime yönelik yapılmış olduğu intibası nedeniyle ilkokul öğretmenleri bakanlık sınavını boykot etti. Daha sonra yenilenmiş olan şu andaki KHK, sahte sınav sonuçları şüphesi bariz olanları da atadı. Ama şimdi sınav yapılmaması? Ya hükümet çalınan soru bankası sorularıyla KHK'nın sınav yapmasına izin vermedi ve o nedenle yeni soru bankası istendi; ya da bu yılki öğretmen atamalarında koalisyonun Eğitim Bakanı kendi inisiyatifi ile geçici atama yapmak istiyor olabilir. KHK sınav yolsuzluğu konusunda o dönemde şu andaki BB(başbakan) hatalı bir tutum içerisinde idi. Bilahare kendileri bilgilendirildi. BB'ın şu anda KHK ile ilgili detay bilgisi vardır. Bu çerçevede atacağı adımlarla, konuya doğru yaklaşacak mı, göreceğiz. Şimdi her ne yapılırsa yapılsın sorunlu olacak. Zamanında konu sürüncemede kaldığı için şimdi zor. Bu, hükümetin de sınavı... “

Okullarımız bu sene de öğretmen açığı ile başladı!

Derdimiz kamudaki etik dışı, bütçeyi ve ekonomik programı aşan istihdamlar! Bundan zararı devlet ve eğitim sistemimiz görüyor. Tıpkı her zaman olduğu gibi…

Bakanlık kolları sıvamış: Şimdi günü kurtarak(!) Şimdi, hemen, yandaşlar arasından öğretmen atamanın yöntemlerini bulmuşlar. Bakanlık geçici öğretmen atamak için kolları sıvamış.

Hani 2012 Ekim’inde, Mutlu Atasayan, Milli Eğitim eski Bakanı, bunu yapacağında ortalığı kaldırıp oturtmuştuk? Hani bakanlığın atama yapması için yetkisi bulunmadığını haykırmıştık hep bir ağızdan? Şimdi aynı kararı, İrsen Küçük Kabinesi’nin aldığı kararı uyguluyormuşuz. Bakanlığı bu konuda yetkilendiriyormuşuz!

Olmadı beyler!

Kamuya yeni istihdamın yolunu eski iktidar kapattıysa, bütçeyi ve sayıyı dibine kadar harcadıysa, ekonomik programda öngörülen sayıyı, kurultay sürecinde doldurduysa, bu adaletsizliğin temelli ortadan kaldırılması sizin göreviniz. Hataya, yanlışa usulsüz atamaları göz ardı ederek yenilerini eklemek yakışmaz size!

Bunun faturasını çocuklarımız ödeyemez! Bunun faturasını geleceğimiz ödememeli!

***

İstihdam fazlası olduğunu hep birlikte söylüyoruz.

Dairelerde, insan kalabalığı yaratan ama etkin çalıştırılamayan iş gücünden bahsederek eleştiriyorsunuz da, aklınıza kamuda hangi alanda eğitim aldıklarına bakılmaksızın istihdam edilmiş insan gücü bile gelmiyor!

Kamuya ekonomik külfet getirdiğini iddia ettiğiniz, belediyelerde istihdam fazlası yarattığı için işten durdurmayı tasarladığınız kişiler arasında öğretmenler olduğunu biliyorsunuzdur. Yoksa onlardan alacağımızı aldık, torpilin tesirini kullandık, yenilerini de kazanmamız gerekiyor gibi popülist bir yaklaşım ile çarpıklığı sürdürmek daha mı çok işinize geliyor?

***

Bahsi geçen alanlarda veya burada sayamadığımız devlet bütçesinden ödenmekte olan bordrolular arasında yüzlerce öğretmen var. Bunların birçoğu yüksek lisanslı, hatta doktoralı…

Bulundukları alanlardan bir süreliğine uzaklaşmaları ve devlete hizmet edecek başka alanlara, okullara görevlendirmeleri devletin yetkisinde değil mi? Denediniz mi? Gönüllü olanlar, katkı koymak, bir yıllık bir planlama ile hem bütçeye, hem okullara omuz vermek için çalışmak isteyenlerden başlayarak düzenleme yapmak aklınıza neden hiç gelmez?

Okullarımızda, ders saatlerini dolduramayan, çalışması gereken süreyi tamamlayamayan öğretmenlerin saatlerini doldurabilmeleri için, aynı anda birden fazla okulda görevlendirilmeleri neden aklınıza gelmiyor?

Görüyoruz işte! Devletin elindeki imkanları, iş ve insan gücünü işlevsel bir şekilde değerlendirerek, bir kuruş harcamadan bu sorunu çözmek mümkün. Bu sayede, çarpıklıklarla dolu eğitim sistemimizi, eğitim öğretim yöntem ve tekniklerinden başlayarak, teşkilat şemalarına; okulların fiziksel yapısından, okullardaki araç gerece kadar planlayarak düzenlemek için zamanınız kalacak!

Bunu bilmezden gelmek, bu şansı görmezden gelmek neden?

***

Çok merak ediliyor: Bakanlığın inisiyatifinde gerçekleşecek bu sınavın kriterleri ne? Soruları kim hazırlıyor? Geçmiş yıllarda geçici öğretmenlik yapanlar ile yapmayanlar arasındaki ayrım nasıl yapılacak? Torpil mekanizması nasıl çalışacak? Kaç okul tüm seneyi geçici öğretmenler ile tamamlayacak? Bu sınav için Ekim 2012’de İrsen Küçük kabinesinin ve Mutlu Atasayan Bakanlığı’nın aldığı ve birçok eleştirilere maruz kalan sınav kararına mı bağlı kalınacak?

***

Birkaç gün içinde formasyonu öğretmenliğin çeşitli alanlarında olan ancak mesleğini icra edemeyenler ve bunlardan bu sene okullarda öncelikle görevlendirilmeye gönüllü olanlar değerlendirilsin. Gerekirse, hızla alan bilgisinden bir sınava tabi tutulsunlar. İlk anda gönüllüler daha sonra da gönüllülük beyan etmemiş olanlar arasından, devlet yetkisini kullanarak, bunun bir seferberlik olacağı bilinci içinde görevlendirmelerini gerçekleştirsin. Buna rağmen hala ihtiyaç kalırsa, ikinci adım olarak yeni geçici atanmalarına gidilebilir elbette…

Unuttuk sanmayın!

Anayasamız ile koruma altında olması gereken fırsat eşitliği hakkına aykırı olarak, UBP Kurultayı döneminde istihdam edilen geçici personelin kamuda ve kamu bütçesinde kapsadıkları alan da değerlendirilmeli. Onların durumları gözden geçirilerek, KHK tarafından açılacak sınava işsiz olan diğer kişiler ile birlikte girmeleri ve kadroya göre istihdamları gerçekleşmeli. Bu sayede, bütçeden büyük bir yük de kalkmış olacak.Kamunun hem kendisi hem de vicdanı rahatlatılmış olacak. Kurultay istihdamları olarak bilinen bu kişiler arasında da öğretmenler vardı. Onlar da ihtiyaç kalırsa, kadrolular yerleştirildikten sonra açılacak ikinci sınavda donanımlarını ortaya koyabilirler.

***

Bu arada belki unutmuş olabilirsiniz diye hatırlatıyoruz: Kamu Hizmeti Komisyonu çalışıyor beyler! Kadrolu öğretmen atayacaksanız Komisyon orada, yerinde duruyor…

Çalışıyor…

Soru bankası sorunu,  komisyonun çalışma etiği hakkındaki şaibeler ortadan kalkmışsa; memleketimizde birçok üniversite ve bu üniversitelerin Eğitim Enstitüleri de varsa, elimizdeki imkânlarçok demektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31