Kıbrıs’ın kıta sahanlığında bulunan ve gelişen teknolojik imkânlarla çıkarılması mümkün olabilen doğal gaz nedeniyle Kıbrıs sorunu yeniden dünya gündemine oturmuştur. Bulunan gazın, Avrupa ihtiyacının çok az bir kısmını karşılayabilecek olması dahi, Kıbrıs’ın bilinen jeopolitik önemini artırmış ve Ortadoğu’da emelleri olan güçlerin Kıbrıs’a daha dikkatle bakmasını sağlamıştır.

Pekçok nedeni olmasına rağmen, öne çıkan hidrokarbon yatakları nedeniyle ABD’nin ikinci adamı olan Biden de Kıbrıs’a gelip gitmiştir. Dünya üzerinde çok küçük bir yer işgal eden Kıbrıs, bir anda ABD’nin ilgilendiği konular arasında öncelik almıştır. Ziyaretin ardından yapılan açıklamalar ve kapalı kapılar arkasında konuşulanlar zaman içinde taraflar arasında yürütülen görüşmelere mutlaka etki edecek ve umarım Kıbrıs sorununun çözümünde bir katkı olacaktır.

***

Kıbrıs sorununun çözümü yolunda çok önemli bir gelişme de Kıbrıslı Türklerin de yer aldığı bugünkü Avrupa Parlamentosu seçimleridir. Bugünkü seçimler Kıbrıslı olmayan taşıma oylarla KaKaTC meclisine seçilenlerin ilgi alanının dışında görülse de ayni kişiler ceplerinde taşıdıkları KIBRIS CUMHURİYETİ kimliği sayesinde AVRUPALI olduklarını bilmektedir. Bunlar içeriye başka dışa karşı başka davranarak ikiyüzlü davranmaktadır.

Kıbrıs’taki iki tarafın devlet ve hükümet yöneticileri kabul etse de etmese de bugünkü seçimler Kıbrıs sorununun önemli bir nirengi noktasıdır. Kıbrıslı Türkler yıllardır uzak kaldıkları uluslararası hukuk içine girerek, kurucu ortağı olduğu bir devletin AP seçimlerinde çok zor şartlarda da olsa oyunu kullanmaktadır.

Kuzeyde Kıbrıslılardan daha fazla taşıma oylara güvenen siyasi parti yöneticileri, oy hakkımızı engellemeye çalışmaktadır. Güneyde de birtakım art düşüncelerle hukuk dışı olarak pekçok kardeşimizin oy hakkı engellenmektedir. Ayrılıktan ve çatışmalardan medet umanlar karşılıklı olarak birbirini desteklemektedir.

Kuzeydeki yöneticilerin bir işbirliğine girerek açılacak çeşitli oy verme noktalarında Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarının oy vermesinde kolaylıklar sağlayabilecekken bu yapılmamış ve oy vermek isteyenlerin barikatlardan güneye geçmesi zorunlu kılınmıştır. Güneydeki yöneticiler de büyük bir ırkçılık örneği sergileyerek pekçok Kıbrıslı Türkün, Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartı olmasına rağmen isimlerini listelere yazdırmamıştır. Yapılan büyük bir haksızlık ve kendi vatandaşlarına karşı işlenen büyük bir suçtur.

İçinde daha fazla yer almak için çaba harcadığımız AB’nin yetkili organları inanıyorum ki bu haksızlığı giderecektir. Modern dünyanın uluslararası hukuk kuralları ve kurulları da bu konuda haklılığımızı kabul edecektir.

Bugün büyük sıkıntılarla sandık başına gidip oy kullanan Kıbrıslı Türkler, seslerini Avrupa’ya ve dünyaya duyuracaktır. Güneydeki yöneticilerin isim listeleriyle oynaması nedeniyle oy hakkı çalınanlar da bir başka şekilde sesimizin dünyaya duyurulmasına katkı sağlayacaktır.

AP seçimlerinde Kıbrıslı Türklerin oy kullanmasının çok önemli bir nirengi noktası olduğunu bir kez daha vurgularken bu yolda öncülük edenlere başarılar dilerim.

Haydi buyurun sandık başında görüşelim…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31