Bugün büyük bir gün!

Kadın emeğinin sömürülemeyeceğinin ifadesi için önemli bir şans!

Hepimiz Lefkoşa Türk Belediyesi önünde toplanacağız. Lefkoşa Belediyesi kadın çalışanlarına, erkek çalışanlara ve onların ailelerine destek olmak için.

Bugün Kıbrıs Türk kadın hareketi ezilme, sömürülme ve haksızlığa karşı yürekten gelen bir dirençle Atatürk Caddesi’nde tarih yazacak:

Kadınlar çocuk, hasta, yaşlı, engelli bakımlarını yapmak için yaşamıyor! Bunu tam bir sevgi ve gönüllülük ile yapıyorlar.

Kadınlar ev ekonomisine yardımda bulunmuyorlar; ev ekonomisinin yükünü paylaşıyorlar.

Kadınlar hem aile bütçesine hem de devlet ekonomisine çalışarak sağladıkları payın ister ücretli, ister ücretsiz olsun, yaptıkları iş ne olursa erkelerin sağladığından daha az olmadığını biliyorlar.

Nitekim kadınlar toplumsal yaşamın devamı için harcadıkları emek ve enerjinin görünmezliğe itilmesine artık fırsat vermemeye karar verdiler.

***

Emekçi kadınların sesini sadece 8 Mart’ta çıkarmasını normal kabul ederek, başka günlerde yapılan ayrımcılığı non-stop sürdürebilenlere selam olsun!

Babalar günü vesilesi ile erkeği evin reisi ve direği olarak tanımlayanlara selam olsun!

200 seneden beridir ezilmeye, sömürüye karşı direnip, ekonomik yaşamdan kopmadık. Haklarımızı birer birer ele geçirirken, kadınlara karşı uygulanan ayrımcılıklara çözüm ürettik. Kadınların görünür olabilmesi için alternatif hareketler planladık.

Artık kadınlar çok daha görünür.

Artık kadınlar çok daha bilinçli.

Artık kadınlar çok daha yürekli.

200 senedir sömürülmeye, görünmezliğe itilmeye ve ezilmeye mahkûm olmadık!

Lefkoşa Türk Belediyesi de bizi mahkum edemeyecek! Ne bizi, ne analarımızı, ne eşlerimizi, ne çocuklarımızı daha çok ezemeyecek.

Erkekleri evin reisi ilan eden bir zihniyetin ve geleneğin devamcısı olan başkan! Biz kadınlar buradayız ve direniyoruz. Bizi ezemeyecek, sömüremeyeceksin!

Erkekleri evin reisi ilan eden bir zihniyetin ve geleneğin devamcısı olan hükümet yetkilileri!

Biz kadınlar buradayız ve direniyoruz. Bizi ezemeyecek, sömüremeyeceksiniz!Bugün direnişin ve sesimizi

yükseltmenin zamanıdır.

Emeklerinin karşılığını alamadıkları için aile birliklerinde zararlar oluştuğu, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için artık bıçağın kemiğe dayandığını haykıracağız. Kulaklarınızı açın bizim sesimizi iyi dinleyin. Tencerelerimizden yükselecek seslere kulak verin. Anlayacaksınız!

Bugün Lefkoşa Türk Belediyesi önünde toplanacak kadınların fotoğrafı çekilmeli. Sonra da tüm ataerkil yönetimi sürdüren iktidar sahiplerinin odalarına, oturdukları yerin tam karşılarına asılmalı. Asılmalı ki, her gün bu fotoğrafı görüp okusunlar. Okusunlar ki kafalarına iyice yazılsın: Eşitsiz bir iş yaşamı, direnişlerin temel dayanağıdır. Her bir direniş ise mutsuzluktan ve eşitsizlikten doğar. Bu mutsuzluğu siz yarattınız!

***

Tüm sivil toplum örgütleri gelmeli!

Halk için mücadele verdiğini söyleyen tüm siyasi partiler gelmeli!

Ezildiğini ve sömürüldüğünü bilen herkes orada olmalı!

Olmalı ki sevgiye, bağlılığa ve gönüllüğe dayalı toplumsal yaşamı sürdürmeyi profesyonellik ile eş tutan kadınların gücünü toplum da, kadını ezmeye çalışanlar da görsünler. Kadını ezerek aslında toplumu ezdiklerini kafalarının bir kenarına yazsınlar.

Partisinin kadın bakan atadık diye ortada gerine gerine dolaşmasına yanıt olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı da gelmeli. Çünkü kadınlar orada ve kadın hakları savunuculuğu konusunda çalışmalar yaptığı iddia edilen bir partinin mensubu kendisi de. Hem de iktidar ettikleri devletin kadınlarının şikayetleri yankılanacak o meydanda bugün… Ortamı koklayabilmek, kadınların ihtiyaçlarını görebilmek, kadınların mücadelelerinin yerinde ve zamanında olduğunu anlayabilmek için gelmeleri sorunların çözümsüzlüğünden utanmamaları gerekiyor.

Bu sabah bir tarih yazılacak Lefkoşa’da. Kadının hareketinin, iş yaşamının adil düzeninin ve sömürü karşısında, yolsuzluklar ve kişisel çıkarlar karşısında Kıbrıslı Türklerin  daha fazla tahammülün olmadığının tarihi…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31