Sözde yükselen trend: Kadın hakları!

Biraz daha çağdaş bir imaj çizerek, toplumda ilerici bir görüntüye kavuşmak isteyenlerin dilinde dolanan kadın hakları söylemini, hep tebessümle izlemişizdir. Bazen kadının insan haklarından payına düşeni almaya çalışmasını ciddi ciddi savunan ve bunun için çalışmaya hazır olan bu söylemcilerin yanında, çoğu zaman da, günlük yaşamında kadın hakkı da neymiş dediği halde, mikrofonun önüne geçtiği zaman bir anda popülizmin doruklarına varan sözcüklerini sıraya dizenler de var.

İzleyin!

Şimdi 8 Mart geliyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü...

Şimdilerde, herkes artık kadın dostu bir devlet yönetiminden, kadın dostu kentlerden, kadın dostu şirketlerden  vs bahsedecek.

Kadının yaşamda hakettiği yeri bulamadığını anlatacak.

Kadınların yaşamdaki statüsünün yükseltilmesi için çalışmak gerektiğini anlatacak, da anlatacak.

Sonra aynı kişiler 9 Mart'ta özüne dönecek ve yeniden her gün şiddete uğrayan kadını polise gitmekten men edecek.

Çocuğunun geçimini sağlayamayan kadının nafaka davasını yıllarca sürdürecek. Kadının istihdamının önüne engeller koyacak. Eğitim sisteminde kadını ikinci sınıf vatandaş satüsünde tanımlayan, geleneksel toplumun kadına atfettiği rollerin pekişmesini sağlamlaştıran uygulamalarına ve öğretilerine devam edecek.

Kadının karar alma mekanizmalarındaki varlığı önemsemeyecek.

Kadına yönelik şiddetin her türüne izleyici kalacak.

Kadın hakları savunucusu kadınlara çeşit yergiyi düzecek ve onları istenmeyen kadın tipi olarak yaftalayacak.

***

Kuzey Kıbrıs'ta en büyük iki yüzlülük kız çocuklarına ve kadınlara yapılmaktadır.

Kadınlar yıllardır bu iki yüzlülüğün esiri olmakta, bu iki yüzlülüğü yapanlara engel olmamaktadır.

Ne yaparsa yapsın yapabilirlikleri kısıtlı kalmakta, her adım atmaya kalkıştığında sırtından vurulmaktadır.

Yoksulluğu, toplumsal dışlanmaya, çaresizliğe itilmekte, kadın olarak dünyaya geldiği için kahrolmaya teslim edilmektedir.

Kadın olduğu için istediği meslek dalını seçememeye, kadın olduğu için kariyer geliştirme şansı tanınmamaya mahkum edilmektedir.

Birkaç kilo fazlası olduğu için, makyajsız olduğu için çirkin, istenmeyen kişi olabilecek, istihdamında bile başarısından çok bedensel duruşuna önem verilecektir.

Kadının bedeninin metalaştırıldını söyleyen kadın hakları savunucularına, böyle bir şeyin olmadığı anlatılırken, müşteri temsilcisi veya dirsek temasında çalışacağı arkadaşının bedensel duruşuna ve görünüşüne önem vermeye devam edecektir.

Seks köleliğine dur denilmeden her gün kadınların bir mal gibi alınıp satılmasına seyirci kalınacak, ancak sorduğunuz zaman o kadınların bunu bilerekve isteyerek yapmakta oldukları hikayesini size anlatacaktır.

***

E haliyle tüm bunları genelde erkekler yapacaktır.

Çünkü iktidarı elinde tutan ve yaşamın şekillenmesinde söz sahibi olan beylerin, bulundukları konumdan ve ellerindeki yetkilerden vaz geçme veya yaşamı paylaştığını söylerken nedense yine de eşit paylaşımından yana olmadıklarını size satır aralarında ifade edeceklerdir.

****

Kuzey Kıbrıs'ta en büyük iki yüzlülük kadınlara yapılıyor.

Kadınları hayatın her alanında, insan haklarından kaynaklanan haklarından mahrum bırakan bu iki yüzlüler, her gün karşınızda elini sıktığınız, maaşınızı aldığınız, oy verdiğiniz, adalet için, güvenlik için başvurduklarınızın arasında dolaşıyorlar.

Her gün ders aldığınız öğretmeninizden, her gün kucakladığınız babanıza ve kardeşinize kadar size iki yüzlülük yapan bu kimselerle mutlu yaşamak isteyen, yaşamının kaderle oluştuğuna ve daha fazlasını almak için mücadele etmenin faydası olmayacağına inandırılmış kadınları da onların yanında görürseniz sakın şaşırmayın

Huzurlu yaşamak için uyumu tercih etmek, bazen haklarından vaz geçmek anlamına gelse bile buna direnecek gücü kendinde bulmak da toplumsal bir öğrenme sürecidir.

Ataerkil sistem bu süreci ve öğretiyi elleriyle yaratarak hepimize sunuyor.

***

8 Martlarda anlatılanlara kulak verin. Söyleyenler iki yüzlü dahi olsa, ezberlenmiş satır aralarında, dışlanmanın, ayrımcılığa uğramanın ve sosyal dışlanmanın şifrelerini duyacaksınız.

8 Mart bir anlamda bir itiraf günüdür. Söylenecekleri not edin ki sonra hatırlatabilesiniz.

Not alın ki iki yüzlülüğü yüzlerine vurabilesiniz.

Not alın ki bir daha iki yüzlülük yapmanın bu kadar kolay olmaması gerektiğini onlara anlatabilesiniz.

Yürüyecek yolda, iki yüzlülerin de olabileceğini bizden iyi tecrübe eden yoksa, bu konuda en donanımlı olanların da bizler olduğumuz unutulmamalı.

İzlemeye devam edin...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31