Hükümetçilik ettiğini zanneden CTP ve DP, Ankara’nın talimatları doğrultusunda hareket ederek 2015 yılında eşel mobili kaldırdı. Eşel Mobili kaldırma gerekçesi olarak önce, “Ekonomik koşullar ve bütçe imkânlarındaki zorunluluğu” öne süren bu aymazlar, gelen tepkiler üzerine çark ederek, 2011 yılından sonra kamuda işe girenlerin maaşlarında iyileştirme yapmak için bu uygulamanın yapıldığını açıkladılar. Tam softa şaşırtması veya “Gandır çocuğu da taksim istesin” mantığı.

                                         ***

Geçtiğimiz hafta ka ka te ce baş bakanı Yorgancıoğlu Ankara’ya günü birlik bir ziyaret gerçekleştirerek TC Başbakanı Davutoğlu ile görüştü. Duyumlara göre Yorgancıoğlu narenciyecilerin ödenmesi ve hayvan hastalıkları ile mücadelede Davutoğlu’ndan ilâve kaynak istedi. Bu ilâve kaynağın maliyeti de, ka ka te ce çalışanları için eşel mobilin kaldırılması oldu. Seneye de 13. maaş ortadan kaldırılacak. Şimdi başa dönecek olursak, Hükümet olduklarını zanneden CTP- DP Hükümetçiği, eşel mobilin kaldırılmasına gerekçe olarak alt gelir grubundaki kamu çalışan ve emeklilerin maaşlarında iyileştirme yapacaklarını ileri sürerek yalan söylemektedirler. Çünkü emir kulu oldukları için Ankara’dan aldıkları talimat doğrultusunda eşel mobili kaldırmışlardır. Zira ilk açıklamalarında ekonomik koşullar ile bütçe imkânlarını öne sürmüşlerdi. Doğrusu da budur. Çünkü 2014 yılında CTP-DP Hükümetçiğinin bütçesi enaz 500 milyon açık vermiştir. Gelecek yıl bu açık daha da artacaktır. Çünkü vergi yüzsüzlerine af sağlayacak imkânları da kalmamıştır.Mungan’a bakarsanız 2014 yılı bütçe açığı sadece 62 milyondur. Ama bu 62 milyonluk açığa 2014 bütçesinden ödenmesi gereken ve yüz milyonlaraca lira tutan öğrenci taşıyan otobüs sahiplerinin alacağını, narenciyecilerin alacağını, mazot ve doğrudan gelir desteğini, öğrencilerin geriye dönük burs alacaklarını, patates üreticilerinin kilo başı 15 kuruşluk teşviğini, kamu borçlarının faizi için ayrılan ve ödenmeyen 150 milyon lirayı ve devlet tarafından çeşitli nedenlerle istimlâk edilen ve ödenmeyen istimlâk paralarını koymadı. Eğer onları da koysaydı acaba bütçe açığı yine 62 milyon lira mı olacaktı?

                                          ***

Gelelim eşel mobilin birinci gerekçesine. Yani ekonomik koşullar ve bütçe imkânlarına. Eğer bu hükümetçik bütçe imkânları elvermediği için eşel mobili kaldırmışsa, emekliler ve çalışanlar özel sektör dahil artış alamayacakları için reel gelirlerinde azalma olacak demektir. Bu ise tüketime ayrılan paranın azalması demektir. Yıl içinde oluşacak TL’nin döviz karşısında değer kaybından dolayı da ithalâta dayalı ka ka te ce ekonomisindeki herşeyin fiyatı a’dan z’ye artacağına göre, tüketim için ayrılan para daha da azalacaktır.. Bu ise daha düşük üretim ve daha düşük ithalât demektir. Tüm bunların neticesinde de 2015 mali yılı bütçesinde öngörülen mahalli gelirler toplanamayacak. Yani 386 milyon lira açıkla denkleştirilen 2015 bütçesinin açıkları da daha da büyüyecektir. Bu arada %4.1 olarak öngörülen 2015 yılı ekonomik büyümesi de hayal olacaktır. Son finansal krizden dünyadaki birçok devlet başta ABD olmak üzere genişletici ekonomik politikalar uygulayarak çıkarken, bizdeki aymazlar tam tersine daraltıcı ekonomik politikaları hayata geçiriyorlar. Çünkü öyle emir aldılar. Yazıklar olsun. Bunlar hem emir kulu, hem de yalancı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31