Kadının bedeni üzerinden;

Kadının emeği üzerinden;

Kadının kimliği üzerinden;

Kadınlara rağmen kararlar alıp, politika üreten iktidara da, yerel yönetim anlayışına da tepkiliyiz.

Toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılıkları besleyen kararları üretip, kadınlara haklarını teslim etmek yerine, yasalara rağmen daha da kısıtlayıp, bilmem kaç yüz yıllık ataerkil anlayışı allayıp pullayıp kadın dostuymuş gibi gösterilmesini yutmayız biz…

Kadın düşmanlığını kadın dostu iktidar gibi algılayacak kadınların sayısı her geçen gün azalıyor.      

İktidara geldiği ilk günden beri kadınların bedeni, emeği ve kimliği üzerinde söz söyleyip, kadınlara rağmen kararlar alıp, yasalar yapan iktidarın icraatları kadın düşmanlığının ve muhafazakârlığının en üst sınırına ulaşmıştır.

Bu sınır bizim sabır sınırımızın sonudur. Anlamadıysanız anlayın; duymadıysanız duyun artık!

Kadın düşmanı, dinci, muhafazakâr politika yapanların, topluma karşı, geleceğimize karşı ortak tutum aldıklarının farkındayız.

İmam hatip kolejleri de, değiştirilmeye çalışılan kamu görevlileri yasası da, halk oylaması yasası da, özelleştirme girişimleri ve diğerleri de kadın yaşamını iki defa ipotek altına alıp, kadınların söz söyleme haklarını toptan ellerinden alacak bir yaşamı inşa etmeye yönelik girişimlerdir.

Bunu bilmeden yapıyor olamazlar değil mi? Çünkü bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır: Ve bilmiyorlarsa en azından toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi veren örgütlere kişilere ve siyasal partilere kulak kabartır duymaya anlamaya çalışırlardı.

Dinlemediklerinden anlıyorum onların bile bile bu ayrımcılığı ilerlettiklerini…

***

Kadına karşı; kadına rağmen politika yapanlar, kadına karşı cephe açtılar.

Dün belediye sarayı önündeki eylemde kadınların söz haklarını ellerinden almaya çalışan bazı erkek egemen sivil toplum örgütlerinin tutumu da onlardan yana…

Belediye sarayı önünden başlayarak büyüyecek olan kadın direnişi ve toplumsal cinsiyet eşitliği hareketi için kadınları dinleyeceksiniz.

Bugüne kadar dinlemediyseniz de, dinlemeyi öğreneceksiniz… Mutlak iktidarınızı paylaşmayı öğrenecek ve uygulayacaksınız.

Yok öyle kadınların eylemini şov arenasına dönüştüren dizi dizi erkek hitapçılar; ki istedikleri oldu, toplumsal cinsiyet duyarlı olmayan medya tarafından da görsel ve yazılı basında baş köşeyi aldılar.

Kadınların eyleminde bir sürü kadın konuştu ama sadece erkeklerin ne dediği önemsendi…

***

Kadını bizden dinleyeceksiniz!

Kıbrıslı kadını bizden dinleyeceksiniz. Kıbrıslı kadını Kıbrıslı kadınlardan dinleyeceksiniz.

Nerede olursa olsun biz bizi anlatabiliriz. Başkalarına gerek yok.

Hem biliyor musunuz Kıbrıslı kadınların sorunlarını da keyiflerini de biz anlatırız. Sağ olun yardıma gerek yok. İzin verin de biz konuşalım artık.

Belediye Sarayı önünde bekleyen kadın topluluğuna, ve belediyedeki sorunlardan dolaylı veya direkt etkilenen kadınlara erkekler olarak geçip kadın çalışanların sorunlarını anlatmaya kalkan sendika yöneticilerine, siyasi parti temsilcilerine ve belediye koordinatörlerine kadınlar gereken yanıtı verdi.

“Biz kendimiz anlatırız. Siz şöyle durun diler.”

Ancak o zaman anladı beyler, yaptıklarının doğru olmadığını ve kadınların buna artık sessiz kalmayacaklarını.

Biz kendi sorunlarımızı kendimiz anlatabiliriz, sözcüye gerek yok beyler!

Biz haklarımızı savunabiliriz gözcüye gerek yok.

Alıştınız artık her konuda çıkıp ahkâm kesmeye…

Organizede kitleye hitap etmek için kadınlara yer vermeye niyeti olmayan erkek yöneticilere kadınların tepkisi güzeldi.

Hem ayarlansa bu kadar ders verici olmazdı.

Duymuşsa, dinlemişse Belediye başkanına da, hükümete de güzel bir ders oldu bu! Demek ki neymiş? Her önünüze geldiğinde mikrofonu elinize alıp anlatmakla olmuyormuş.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5