Yerel yönetimin ne olduğu, merkezi yönetimin yerel yönetimden nasıl farklılıkları olduğu ve kamuya bu farklılığın nasıl fayda sağlayacağını gözden geçirmek yerine, iflah olmaz bir rekabet ortamı yaratmak hem halka, hem de yöneticilere zarar veriyor. 

Yerel yönetim dediğin, yerelden verilecek hizmetlerin haneye ve bireylere ulaştırılmasının kolaylaştırılmasıdır. Yerel yönetim dediğin verilen hizmet ile gelir kaynaklarının doğru orantılandırıldığı yerelden planlamadır.

Yerel yönetimde verilen hizmet kamu hizmetidir. Bunun siyasi çıkar gibi basit hedeflere kurban edilmesinin topluma da Kıbrıs’ın kuzeyine de bugüne kadar pek çok zararı dokunmuştur. Bu zararın en açık örneği Lefkoşa’da halen yaşanmaktadır.

Yerel yönetimin tamamından sorumlu olan yöneticinin otoritesi çok bölüştürülür, devlet kademeleri arasında dağıtılmaya çalışırsa, hizmetin dağıtılması da zorlaştırılmış olur. Bu durum bürokratik engellerin artmasına sebep olur. Sonuçta, hizmet kalitesinin düşmesine, tüketiciye, yani kamuya dağıtılması zorlaşır. Bu nedenle yerel yönetimin sağlam bir yönetim anlayışı ve bilinçli kişilerin elinde olmaması demek, yerelden yönetimin darmadağın olmasına sebep olur, ki olmuştur da. Lefkoşa’nın bugüne kadar yaşamakta olduğu sorun tam da budur…

Bu gün eğer her yağmur yağdığında Lefkoşa sel mağduru oluyorsa, her yağmurda, bölgeler birer birer elektriksiz susuz, ulaşımsız ve hizmetsiz kalıyorsa, güçlü bir yönetim anlayışının olmamasından, yanlış bir yasal yapılanmanın kurgulanmış olmasındandır. Bir de yanlış kişilerin eline bırakılmasından elbette…

Ne yazık ki halen daha yerel yönetimi en iyi gerçekleştirilecek yerel yönetim basamağı belirlenmemiş bir memleketimizin olması, yerel yönetim ile merkezi yönetim alanlarında kavram ve yönetim alanı karmaşası yaşanmasının yarattığı sorunlar, bu gün Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanmakta olan sorunların en önde gidenidir. Özellikle başkentte yıllardan beridir yaşanmakta olan sorunların temelinin nedeni ve kaynağı tam da buradan ortaya çıkmakta ve çığ gibi büyümektedir.

Bizim buralarda, yerel yönetimlerle merkezi yönetimler arasında yaşanmakta olan idari karmaşanın neden olduğu sorunlar, yerel yönetim anlayışımızın bir türlü gelişememesine neden olmaktadır. Bu durum aslında birçok zarara yol açmakta olduğu gibi en çok da yurttaşların mağduriyetlerinin boyutun artmasına sebep olmaktadır.

***

Alt yapı planlamalarının yetersizliği ve ileriye dönük planlamalardan yoksunluğumuz gelinen aşamada en net bir şekilde Lefkoşa’da gözler önündedir. Günü kurtarma planlarını yapmakta kullanılan kapasitelerin artık doğrudan yurttaş için, Lefkoşalı için tehlike arz etmekte olduğu açık aşikar ortadadır. Daha dün yağan yağmurda, kentin içinde bulunduğu manzara bir defa daha olan bitenleri ve geçmiş dönemlerde (21 yüzyılda olmamıza karşın) yapılmakta olan hataları açık seçik gözer önüne sermekte, ispatlamaktadır

Kamu sağlığının ve güvenliğinin hiçe sayıldığı, kamu huzurunun hiçe sayıldığı kentler yaratma konusunda uzmanlaşma inadımızı bırakana kadar da bu durum böyle devam edecektir.

Uluslararası tanınmışlığı ve kabulü bulunmakta olan Lefkoşa Belediyesi’nin çiçeği burnunda başkanının bütün bunların farkında olması ise kendisinden, başkanlığına soyunduğu kısacık süreç için fark etmesi gereken temel sorun bundan ibarettir.

***

Yerel yönetimler, aslında birer işletme gibidir. Bu nedenle etkin bir yönetim ile esnek hizmet anlayışı bu aşamada Lefkoşalının ve başkentin çok işine yarayacaktır.

Belki yeni yatırımlar yapılamaz… Bu durum halk tarafından bu süreç için kolaylıkla anlaşılabilecek bir durumdur. Fakat eldeki imkânların randımanlı kullanımı ve geleceğe yönelik planlı işletimi için atılabilecek adımlar çoktur. Ve bu ekstra hiçbir zorunluluğu ortaya çıkarmamaktadır.

Belediye emekçilerinin eldeki imkânlar kalemlerinden bir tanesi olduğu açıktır. Emekçilerin emeğini, bilgisini ve donanımını, enerjilerini ve çalışma şevklerini değerlendirmek bile belediyenin bir adım ileriye taşınmasına önemli katkı sağlayacaktır. Eski yönetim döneminde elden çıkarılan bazı araçların belediyeye iadesinin istenmesi de eldeki imkanların etkin kullanımı ve değerlendirilmesi açısından güzel ve yerinde kararlardan bir tanesi olmuştur.

Yerel yönetimin rekabetçi birim maliyetleri yaratmasını gerektirecek bir durum şu anda sanıldığı kadar yüksek bir ihtiyaç değildir. Henüz özelden hizmet almak veya buna benzer çareler üretmek yerine belediye emekçilerinin hizmet alımına ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılmaları için gereken kararların üretilmesi de doğru ve yerinde bir karardır. Ancak sendikanın ve belediye başkanlığının işçi durdurma yönündeki çalışmalardan bahsedebilmeleri, üzerinde bir kez daha dikkatle düşünülmesi gereken bir olgudur.

Her şeye rağmen, Lefkoşa belediyesinin güçlü yönleri de halen vardır. Bu yönlerin en iyi şekilde ve yeniden yapılandırılmaları için belediye başkanı ile meclisine, sonra da idari kadrolara önemli görevler düşmektedir.

***

Merkezi hükümetin neden olması ihtimalinden kaynaklanan endişelerin ortadan kaldırılması için gerekli girişimleri yapmak da aynı kadrolara düşmektedir. Bu bağlamda merkezi hükümetlerin, verilecek hizmetin kendilerini seçmiş olan, seçecek olan veya en azından bu ülkede yaşamakta, vergi veren kimselere ulaştırılacak hizmetler için bürokratik engel yarattıklarını bilmeleri gerekmektedir. Bu sorumluluğu taşımayan, taşımayı reddeden veya bu bilinçten yoksun bir merkezi hükümetin, memlekete hiçbir faydasının dokunamayacağını bilmek gerekmektedir. Bunu bilmek ise sorumluluk sahibi yurttaşların kaçınılmaz sorumlulukları arasındadır.

Bütün bunlar değerlendirilirken, yeni teknikler ve teknolojilerin daha kolay uygulanabilme imkanları elbette araştırılmalı, yerel yönetimlere yeni kaynaklar sağlanarak güçlendirilmesinin yöntemleri geliştirilmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31