Bunu söylerken,yazının sonunda yazacağımı ilkten  işaret edeyim: Yürüyenlere,protestolara,güya özelleştirme diye atılmak istenen adımlara, Meclise sevkedilen ve üzerinde yeterince çalışma yapılmamış Yasa Tasarılarına, yakında Meclise taşacak olan iş adamlarının protestosuna da bakarak yaz girişinde artık bu Hükümetin o yapay çoğunluğu ile ayakta kalacak hâlinin olmadığına işaret etmek isterim.Yüksek sayıda milletvekilinin tahtaravalli’nin öte yanına geçtiğine de bakarak,”Sonbaharda”  bir erken seçim şart oldu diyorum.

Bu, Partilere, seçildikleri takdirde ne yapmak istediklerini halka yazılı olarak sunma olanağını bie kez daha  verecektir.Çünkü iktidarı elinde bulunduran UBP’ye bile baktığımızda Seçim Bildirgesinin  flaş hedefi “Adanın genelini Serbest Bölge-Vergisiz cennet” yapma vaadi konusunda bir arpa boyu yol alınmadığı görülür.O hâlde KKTC’nin getirildiği durumuna bakarak,yeni ve de erken bir seçime olanak tanımak ve bu kez her Partiye yapabileceklerini vaad etme olanağı tanımak akıllıca olur.Çünkü gidiş iyi değildir.Aksini söyleyerek gerçek örtülemez.

UBP Genel Sekreteri Sayın Hasipoğlu yeni bir seçim yasası atağından söz etti geçen gün.Orada 50 milletvekilinin yarısının ülke genelinden ve gerisinin bölgesel seçimi de tercihler arasında idi.Yani bir yerde Seçim Yasası düzenlenmek istenmektedir.Bana göre buna Siyasal Partiler Yasasının yenilenmesini de eklemek,bunu ciddi bir takvime bağlamak ve Ekim-Kasım aylarında erken genel seçime gitmekte ülke yararı vardır.

“Yahu kimiseçeceğiz?Yine aynılaeri geşlir “yollu martavala bakmayınız.Hiçbir seçim aynını getirmedi.Elek en azından üçte ikiyi eledi.Ama yeni  Siyasal Partiler Yasası ile Partilere “Kayıtlı üye” koşulu ve bunlarla  Yüksek Seçim Kurulu eliyle en azından adayların üçte ikisini  “Önseçim” yoluyla seçmeleri sağlanmalıdır.Seçim Yasası da bölgesel ve genel adaylıklara bölünmeli ve kalite getirilmelidir.Bölgeciliğin üstüne çıkılmalıdır.

                                                           &&&

İç konularımıza gelince. Kıbrıs Türk Hava Yolları’ndan sonra,şimdi de Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’in önüne iki uçurum kondu.Ya birine ya da ötekine atlayacak!...Biri Ercan Havaalanının özelleştirilmesi,öteki Telekomünikasyon Dairesi’nin güya yapılandırılması…Elbette biz yapılan hatalı ihale yüzünden,Geçitkale Havaalanının hurdaya döndürüldüğünü   de unutmadık.KKHY işi ise bilinmezliğe kaldı.

Bugün şu “Özelleşme” işine takılmak istiyorum.Geçmişte 1960 Rejiminde oluşturulan ve “Yasal Kimliği” olan “Türk Cemaat Meclisi İnkişaf Sandığı  Konsolide Fonu” Devletin bir çeşit “Üst Örgütü” yani Holdingi idi.Her türlü ekonomik faaliyet için oluşturulan şirketlerin hisseleri sürekli TCM İnkişaf Sandığı Konsolide Fonu tarafından alınmakta,sermaye bu yolla enjekte edilmekte idi.Yani TCM Konsolide Fonu Devletin kara çıkısı idi.Hâlâ öyle.

Yani ülkede bugüne kadar oluşturulan şirketler,devletin iştirakleri ve paralel ekonomik faaliyetlerin kaynağı,tüm bunların devlet adına sahibi TCM İnkişaf Sandığı Konsolide Fonu idi. Söylemem o ki yeni bir üst yapı,ya da üst şirket aramaya ve zaman harcamaya gerek yoktur.Altta oluştuurlacak Şirketlerin hisse sahibi yine “TCM İnkişaf Sandığı Konsolide Fonu” olur.

Özelleştirme işine gelince;”Borsa” Yasası var ama “Borsa” yok.Yani hisselerin halka arzedilmesi ve özelleştirme yolu tıkanmıştır.Blok satış da özelleştirme değildir.Malı elden çıkarmaktır.Lütfen bu Hükümet ülkenin nadir yetiştirdiği kişilerden görüş alsın.Sonra harekete   geçsin.Yoksa KTHY’ında olduğu gibi Türkiye Ulaştırma Bakanlığının odasında işlenen cinayet öteki işletmeler için de yenilenir.Dikkat beyler.Bu kez bu halk sizi affetmez.Alıcı önceden belli ise her şey çarşı pazarda satılacak ve KKTC işadamları seyredecekse niye zahmet?

Ercan Havaalanı açık arttırmaya sokulacak ama alıcısı belli ise  bu zahmete ne gerek var? Yine soruyorum,Geçitkale ne oldu?

Telekomünikasyon yağma Hasanın böreği tavla teslim edilecekse bu kadar uğraşa ne gerek vardır?

Bunlara bakarak savaşa rağmen Kıbrıs Türk Halkının kendi işletmelerini nasıl yarattığını ve başarıyla nasıl çalıştırdığını anımsadıkça kahroluyorum.Bugün bu yaygın kötümserlik niye?Hele Kooperatifçilik Hareketi ile neleri başardığımızı anımsadıkça,neleri emanet ettiğimize   ve de bugüne baktıkça içim sızlıyor.

Onun için erken seçim kaçınılmaz diyorum…
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31