İnsanın kendi yaratılışında vardır istediği herşeye sahip olmak ya da istediği herşeyi elde etmek. Yalnız bizim ülkemizde bu istek o kadar fazla bir boyuttadır ki saygı kavramlarını aşar ve hem kendimize hem de başkalarına saygısızlık yapmaktan çekinmeyiz. 

Başbakan İrsen Küçük’ün hafta sonu yaptığı açıklama UBP’de yaşanılan ve yaşatılmak istenen anlamsız maceraya son noktayı koydu bence.

İşte  şu an UBP’nin belli bir kesiminde yaşanan da böyle bir şey.  Mesleğim icabı dünyanın pek çok ülkesine gitme şansım oldu. 

Gelişmiş ülkelerdeki siyasi yaşamı, demokrasi anlaşıyışını ve partilerin çalışma mekanizmasını inceleme fırsatım oldu.

Gerçekten KKTC siyasi partileri olarak dünyayı çok geriden takip ediyoruz. Küçük olmanın verdiği bir dezavantaj deyip geçelim.

UBP ESKİ UBP DEĞİL ARTIK

UBP’nin başında ne yaptığını bilen, kişisel çıkar duygularından uzak ve tecrübeli bir siyaset adamı oturuyor. İrsen Küçük’ün hem siyasi tecrübesi olduğunu hem de ülkeyi maceraya sürükleyecek bir yapısı olmadığını hepimiz biliyoruz. 

O’na acımasızca muhalefet edenlerde bunu biliyor. İrsen bey  UBP Genel Başkanlığını devraldığında sözünü tutmayan, sendikalara yalan yere imza atan bir partinin Genel Başkanlığını da devralmıştı aslında. 

Bu imajı düzeltmek için inanılmaz bir mücadele verdiğine inanıyorum ben.

Baksanıza, 2012’ye girerken ne kadar pozitif haberlerle girildi. KTHY çalışanlarına verdiği sözü tutmadı mı? 

Askerlikte uzun yıllardır yapılması planlanan sivilleşme ve demokratikleşmenin adımlarını Başbakan İrsen Küçük atmadı mı? 

Yarım asırdan fazladır ülkesine hasret yaşayan Kıbrıslı Türklerin askerlik engelini ortadan kaldırmak için somut adımları yine İrsen bey değil mi atan?

Bunları gözardı edebilir miyiz?

Başbakan Küçük açıklamasının bir yerinde şu cümleyi  kullandı “Ülke yönetmek ciddi iştir”. Evet ülke yönetmek ciddi iştir. 

Ve Falanca örgütün ya da filanca örgütün istedikleri insanlar işe henüz alınmadı diye ya da şunu değiştirirsen söyle yaparız böyle yaparız diyen örgütlerin de kişisel menfaat ve çıkarlarıyla kimse ülke yönetmeyi tercih edemez. 

TABAN RAHATSIZ MANTIĞI

UBP’de bazı küçük grupların kullandığı ve yaygarasının yapıldığı saçma bir senaryo var ki insan isyan ediyor. 

Bakın şu söylemlere bir “falanca bölge örgütleri Başbakandan rahatsız, delege rahatsız, aman keşke Derviş bey olsaydı ah böyle mi olurduk? 

Başbakan bu işi yapamıyor, falanca bakanı görevden alamazsın izin vermeyiz” ve daha gidiyor. Nerde yaşıyorsunuz kardeşim siz? 

Bireysel menfaatlerle ülke mi yönetilir? İrsen bey yalnızca UBP’nin Başbakanımıdır? Tüm ülkeye Başbakanlık yapan bir siyasi “falan” örgütün istihdamları olmadı diye ya da 2-3 milletvekili bakan olamadı diye yıpratılma girişimlerine maruz kalabilir mi? Adeta yapılan bu! 

BAŞBAKANDAN BİRLİK ÇAĞRISI VE NET UYARI

Başbakan İrsen Küçük hafta sonu yaptığı açıklamada tüm partisine birlik çağrısı yaptı ve tavsiyelerde bulundu. ancak  önemli bir uyarı yapmayı da ihmal etmedi: 

“Bilinmelidir ki, UBP Genel Başkanı ve Başbakan olarak bu sorumluluklarımın bilincinde, bunları yerine getirme kararlılığında ve de görevimin gereği yetkilere de eksiksiz sahibim.”…

Yani diyor ki Parti içi bölünmeyi ve huzursuzluğu çıkaranlara da gereken müdahaleyi yapabilecek gücüm ve yetkim vardır. Allah aşkına söyleyin bana; Hasan Taçoy bakanlıktan alınmasaydı Saray’ın güdümüne girer miydi? 

Ya görevden alınan bazı bakanlar hepsi demiyorum, sürekli aleyhte açıklamaların içinde olurlar mıydı? 

Sanıyorsunuz ki KKTC bir krallıktır ve ilahi nihai vekillik ya da bakanlık makamı kalacak. Bir seçimde hepsi yer değiştirir. 

Bu nedenle elinizdeki makamların ve imkanların kıymetini bilin ve herşey bir kenera Halkın itibarını kaybetmeyin.

CTP’nin güçlü gelmesinin en büyük nedeni Ülkeyi batan bankalardan tutun da içinden çıkılmaz bir ekonomik kaosa sürükleyen dönemin Başbakanı Eroğlu’ndan başka kimdir? 

Yine İrsen bey Başbakan olmazdan önce TV kanallarına çıkıp “ben UBP’li bir sendikacıyım ancak Derviş bey bizi kandırdı, yalan yere imza attı, şimdi seçim olsa UBP’ye oy vermem” diyen çok sendikacı gördüm ben. 

UBP’nin başına düzgün siyaset yapan ve sözünün arkasında duran bir Başbakan geldi. Tüm kamuoyu gereken şansı İrsen Küçük’e vermeli. 

Gücü yeten Kurultayda, beğenmeyen de ilk seçimde değiştirir. Herkes işine baksın. Bu ülkenin maceraya ihtiyacı yok.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31