Bizler, Hindistan Başkenti “New Delhi’de”, “Dünya Basın Konseyleri Birliği” toplantısında  dünya basını için “Özgürlük arayışı” yaparken,Libya Lideri Kaddafi’nin aile meclisi NATO tarafından bombalanıyor ve çocukları ile torunları katlediliyor ; bulunduğumuz  ülkenin komşusu Pakistan’da ise artık adının bile değeri kalmayan korkuların efsane ismi “Usama bin Lâden’in” öldürüldüğü haberi geliyordu.

Merhaba.Etrafta uçuşan haberlere doğrudan dalınca girişi yapmayı erteledim.Evet,”Kıbrıs Türk Basın Konseyi” olarak üyesi bulunduğumuz dünya örgütü WAPC’nin Hindistan başkenti New Delhi’de yaptığı Yürütme Kurulu toplantısına katıldık.Binbir maceradan sonra güzel ülkemize döndük.Orada ilk gün   KKTC’nin de etkin temsiliyeti olan WAPC-Dünya Basın Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu  toplantısına katıldık. Hindistan Basın Konseyi de “İfade Özgürlüğü ve İnsan hakları” konusunda “Uluslararası form” düzenledi.

WAPC’nin Dünya gerçeklerine dayanan  değerlendirmesinden sonra yazılmakta olan deklerasyon ve geleceğe dönük kararları bir basın bildirisi ile önümüzdeki günlerde KKTC’ye yansıtacağız. Çünkü alınan birçok karara öncülük ettik. Ambargo,dışlama,Rum-Yunan  engeli WAPC’de sökmüyor.En aktif temsiliyet Türkiye ve KKTC’den gelmektedir.Özellikle Afrika ve Asya ülkeleri ile ortak yapılan çalışmalar örgütün yayılması ve büyümesi konusunda umut vermektedir.

KKTC Kıbrıs Türk Basın Konseyinde benimle  birlikte  Yüksek Mahkeme Başkanlığından emekli dostumuz Taner Erginel,Şûle Aker(DAÜ),Ali Hançerli vardı.  Bugün sadece bir anlatım yapmak ve değerlendirmeyi ileriki günlere bırakmak  istiyorum.Çünkü devekuşu gibi başımızı KKTC’de kuma gömerek,birbirimizle didişerek,kendi devletimizi Rumla öyle veya böyle dağıtarak birleşmenin saçmalığını sürdürerek,Ortadoğu’nun Singapuru olmak varken muhtaç durumda kalmayı  ben  kabullenemiyorum.Çünkü bunca emek,alınteri ve hayat bunun için verilmedi.Kimse aldığını geriye götürerek böbürlenmesin!Herkes gözünü açıp geriye kalan ülkelerin neler yaptığını görsün.Dünya,500 yıl önceki dünya’dan farklı değildir.Bu dünya güçlünün,öngörü sahibi olanlarındır.Dışa çıkınca bu gerçeklerle yeniden yüzleşirsiniz.

Hindistan,iddiaya göre dünyanın kalkınan 25 ülkesinden Çin ile birlikte başı çekenlerden biri.Sayılan nufusu 1.4 milyar. Birkaç yüz milyon tok,gerisi aç yaşayan bir ülke.Tıpkı İngiliz Sömürge döneminde olduğu gibi bir tarafta zengin azınlık, öte tarafta yol kenarlarında  sürünen,sokakta doğup,aç olarak sürünen, ezici çoğunluk…

Ama güçlü bir merkezi devlet,güçlü ve deneyimli bir ordu.O koskoca ülkeyi birlik hâlinde tutuyor.Toplantı ve Forumun yapıldığı “Tha Ashot Hotel” sömürge döneminden beri parlak tutulmuş bir yıldız.Etrafı açları dışta tutmak için kalın duvarlarla çevrili…Bu gerçekleri burada ben yazmıyorum.O Toplantılara katılan ve Hindistan’la bütünleşmek hâlâ memnun olmayan Assam gibi Eyaletlerden gelen basın mensupları foruma katılan Bakanların yüzlerine söyledi.Bu konulara daha sonraki yazılarımda döneceğim.Bugün toplantıları yansıtmak arzusundayım.

İlk gün WAPC’nin Yürütme Kuurlu toplantısını yaptık. Yüksek Mahkeme Yargıçlığından emekli değerli dostumuz  G.N.Ray bu görevden de emekli olmak istediğinden istifa etti.Çünkü Hindistan Basın Konseyi ile de ilişkisini kesti.Devamının etik olmadığı gerekçesini söyledi.İlk genel Kurula kadar  Başkan Yardımcısı Tanzanyalı dostumuz Kajubi D.Mukajanga  vekil olarak görevi yürütecek.Bu arada benim önerimle “Genel Sekreter Chris Conybeare ile birlikte gelecek toplantının Afrika’da yapılması için yer ve zaman belirleme  ve yetkisi verdik.O toplantıda Genel Kurul da yapılacaktır.Orada KKTC kanadı olarak bizim de oyumuz vardır.Kajube,Tanzanya ve Kenya arasında ortak organizasyonla yapılabileceğini belirtti.5 yıldır WAPC’yi Birleşmiş Milletler NGO’su yapmak için ortaya konan çabaların arttırılmasını ve özel ekiple çalışmaların sürdürülmesini önerdim.

Türkiye,KKTC,Hindistan,Endonezya,Nepal,Israil,Avustralya, Avusturya,Malawi,Papua New Gine delegelerinin katıldığı toplantıya Hindistan’ın her Eyaletinde oluşturulan 50’ye yakın Konsey,ve 100’ün üzerinde Üniversite Öğretim görevlileri, ayrıca deneyimli basın mensupları katılarak görüş beyan ettiler veya tartışmalara katıldılar.Önemli çeklişmelere tanık olduk.Endonezya delegesi Hindistan hapishanelerinde 9 bin basın mensubunun olduğunu söyleyince üst kademeyi temsil eden Hind basın mensupları bunu bertaraf için müdahale ettiler.Bir ara Israil ekibi Ortadoğu ülkelerini bahane ederek İslâm ülkelerini yere vurmaya kalktı,Endonezyalı ile birlikte karşı yanıt verdik.

Bu toplantılardan alınacak çok ders vardır.Konuya devam edeceğim.     

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31