2007 yılından beri Mecliste bekletilen hortumlanan bankalar ile ilgili Yasa Tasarısı hakkında ilk defa 24 Eylül, 2014 yılında yazmış ve zaman aşımına dikkat çekmiştim. Ayni yazıyı geçtiğimiz hafta aynen bu köşede yeniden yayınladım. Bizi yönettiğini zannedenlerden ne bir ses ne de bir nefes çıkmadı. Elbetteki köşe yazarlarının her konuda yazdıkları köşe yazılarına göre hareket edilmeyecektir. Hatta bazı köşe yazıları ciddiye bile alınıp okunmayacaktır da. Ancak hortumlanan bankalarda buharlaştırılan ve Türkiye’nin mudilere ödediği toplam para miktarı tam 220 milyon dolardır. Bu para KKTC’nin 2015 mali yılı bütçesinin aşağı yukarı onda biri kadardır. Bu arada geçtiğimiz hafta MA Talat da bir gazeteye verdiği demeçte diğer konular yanında hortumlanan bankalarla da ilgili olarak “Maalesef bugüne kadar batık bankalarda bir şekilde iç edilen paraları bugüne kadar geri alamadık. Halbuki Türkiye mudilere 220 milyon doları öderken, bu parayı bizden geri talep etmedi. Bu parayı kalkınmamızda kullanmak için bize bıraktı” demiştir. Şimdi adeta günah çıkaran MA Talat, kendisi başbakan ve cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunduğu yıllarda da bu paraya sahip çıkabilecekken çıkmamıştır. Önümüzdeki günlerde CTP Genel Başkanlığına aday olan Talat’ın partisi CTP 2 yıldan beridir yeniden hükümettedir. Niye hortumculara hesap sormuyor? Talat parti başkanlığına aday olurken Kıb Tek’teki büyük yolsuzluklardan bahsetti. Başkan seçildiği taktirde buna el atacağını da söylemiştir. Ancak hortumlanan 220 milyon doların hesabını soracağına dair tek bir kelime etmemiştir. Serdar Denktaş giderayak ve haklı olarak TC Yardım Heyetinden şikâyetçi olmuştur. Ama sen KKTC’ne hibe olarak bırakılan 220 milyon doların hesabını sormazsan, TC Yardım Heyeti sana nasıl güvenecektir?

                                       ***

Bugün etrafımıza baktığımız zaman üç banka sahibi ve bazı yöneticilerin muhtelif hapis cezalarına çarptırıldıklarını görürüz. En uzun süreli hapislik cezası alanın da bu cezanın büyük bölümünü İstanbul’da serbest olarak dolaşarak çektiğini de biliriz. Bu cezalar suç işledikler için alınan cezalardır. Ancak hortumladıkları paralarla ilgili cezalar değildir. Çevremize baktığımız zaman, bu kişilerin ve hortumlanan bankaların birçok hakim hissedar ve yöneticilerinin bir elleri yağda bir elleri balda, yatlarda zevkü safa içinde bir hayat sürdürdüklerini görürüz. Toplum içinde de muteber kişilerdir. Bu sözde devlette bir şişe içki çalan çocuklar bile elleri kelepçeli olarak yargıya çıkarılırken bu beyefendi ve bayanlara kimse dokunmayacak mı? Hadi bugün hükümet ettiğini sananların içinde batan bankalarla organik bağı olanlar veya yakınları vardır diyelim. Ya diğer genç milletvekillerine ne oluyor? Niye onlar da susuyor? Sevgili Doğuş, cinsiyetle ilgili sorunlar yarın da öbürgün de gündeme getirilebilir. Çünkü zaman aşımına uğrama sorunları yoktur. Ama halkın 220 milyon dolarını yeyip yutanların zaman aşımından dolayı servetlerine el konulamayacağından onlar kurtulacaklardır. Halktan çaldıkları milyonların üzerine yeni milyonlar eklemeye ve zevkü sefaya devam edeceklerdir. Hadi Erhürman, Özdenefe, Çeler, Gürçağ gibi genç vekiller. Hep beraber 2007’de Meclise gönderilen Tasfiye halindeki bankalarla ilgili yasaya bir el atın ve meclisin birinci gündem maddesi yapın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31