2000 ve 2001 yıllarında sahipleri veya hissedarları tarafından içleri boşaltılan, yani hortumlanan bankalarla ilgili 2007 yılında hazırlanan “Şirketler Yasası Uyarınca Mahkemece Tasfiyesine Karar Verilen Şirketlere İlişkin Ek Kurallar Yasa Tasarısı” 8 aydan beri Mecliste görüşülmek üzere bekletilmektedir. Bu gidişle de, bana göre hiçbir zaman da gündeme getirilip görüşülmeyecek ve yasalaşmayacaktır. Nedenine gelince. Bugün Hükümette olan CTP’li ve DP’li üst düzey partililerin hortumlanan Everest Bank ile Kıbrıs Kredi Bankası ile gerek yöneticilik, gerekse de hissedarlık olan bağları olmasıdır. Ayni şekilde bazı UBP’li üst düzey yetkililerin de gerek Kıbrıs Kredi, gerekse de hortumlanan diğer bankalarla maddi ilişkilerinin bulunmasıdır. Tabiiki bu bankalara yüklü miktarda borcu olan kodamanlar da böyle bir yasanın geçmesinin önünde engeldirler. Zaman aşımına uğrayan veya uğramak üzere olan hortumlanan bankalarla ilgili işlemler, anılan Yasa Tasarısı yasalaşmazsa tarihin çöplüğüne gömülecektir. Zaten istenen de budur.

                                        ***

“Şirketler Yasası Uyarınca Mahkemece Tasviyesine Karar Verilen Şirketlere İlişkin Ek Kurallar Yasa Tasarısı” eğer yasalaşırsa hortumlanan bankaların sahipleri, hissedarları ve yöneticilerine karşı şu zorlayıcı hükümler getirilmektedir.

  1. Mahkeme gözetimindeki tasfiyelerde, tasfiye halindeki şirkete borçlu bulunan aşağıdaki kişiler, tasfiye halindeki şirkete karşı tüm mal varlıklarıyla sorumludurlar. 
  1. Tasfiye halindeki şirketin tasfiye tarihindeki hakim hissedarları ve direktörleri.
  2. Tasfiye tarihinden önceki 5 yıl içerisinde şirkette bulunan diğer tüm hakim hissedarlar ve direktörler.
  3. Tasfiye tarihinden önceki 5 yıl içerisinde, şirketi yönetmek veya temsil etmekle görevli ve herhangibir sebeble şirketi mahkeme kararı ile zarara uğratmış yönetici ve temsilciler.

ç.   Tasfiye tarihinden önceki 5 yıl içinde şirkette müstahdem olarak bulunan ve herhangibir nedenle şirketi mahkeme kararı ile zarara uğratmış kişiler.

2. Yukarıdaki maddede belirtilen kişiler, Resmi Kabz ve tasfiye işleri memuru veya tasfiye memuru tarafından yapılacak müracaat üzerine, mahkeme tarafından:

a. Taşınır veya taşınmaz mallarını elden çıkarmaktan, devretmekten veya bir yükümlülük altına sokmaktan,

b. Herhangibir hesaptaki paralarını o hesaptan çıkmasına,

c. Alacakların tahsilini zorlamak için, ticari hayatını kısıtlayıcı tedbirler,

alınabilir.

3. Bu bankaların tüm alacakları, herhangibir yasada aksine bir kural bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, bu alacaklara karşılık olarak verilmiş olan ipotek ve diğer tüm güvencelerle birlikte TSMF’na geçer.

                                       ***

Şimdi böyle maddeler içeren bir Yasa Tasarısı Hükümette olan CTP ve DP tarafından Meclis gündemine getirilip yasalaştırılır mı? Yıllarca Kıbrıs Kredi Bankasında Genel Müdürlük yapmış, ve belki de hissedarı olan Serdar Denktaş böyle bir Yasanın geçmesine yeşil ışık yakar mı? Bugün dahi CTP’de üst düzey görevlerde olan, geçmişte de CTP’de milletvekilliği ve üst düzey yöneticilik yapmış olan CTP’lilerin Everest Bank’taki hissedarlıklarına rağmen, CTP de böyle bir yasayı meclis gündemine taşır mı? Sanmam. Aslında CTP bugünkü Merkez Binasını satın alacağında Everest Bank’tan 140 bin sterlin borç almıştı. Everest Bank kapandıktan sonra bu borç ödenip ödenmediği ile ilgili çok sorgulanmıştı. Önceleri yanıt verilmeyen sorulara, daha sonra o zamanki CTP Yöneticileri borcun Londra’da ödendiğine dair Everest Bank kapanmadan önceki eski tarihli bir fatura ibraz edilerek borcun ödendiğini iddia etmişlerdi. O zaman faal olan bir bankaya olan borcun, neden alındığı yerde değil de Londra’da ödendiğine dair mantıklı bir cevap verilememişti. Tüm gazeteci dostlara, sendikalara ve diğer sivil toplum örgütlerine anılan Yasanın Meclis gündemine alınıp Yasalaşması için Hükümet üzerinde baskı oluşturmaları gerekmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31