Günlerdir polis teşkilatı içinde yaşanan huzursuzluk konuşuluyor. Zaten olağan şekilde devam eden rahatsızlık, 11 polisin görevden uzaklaştırılmasıyla daha da tırmandı.

Demokrasinin temel simge konularından biri olarak, yıllardır, polisin İçişleri Bakanlığı’na bağlanması konuşulsa da bu konuda konuşmaktan öte, atılabilen tek somut adım yok.

Bugüne kadar zaten bu konuda bir şey yapılması gerekliğine inanmayan sağ partiler dışında, sol partiler de yazık ki, mevcut statükoya karşı gelemediler.

Ve bugün 2000’li yılların ilk çeyreğine doğru ilerlerken, en temel insan haklarından mahrum bırakılan bir teşkilat yapısını tartışıyoruz.

Konuşulması, eleştirilmesi, yıkılması zor bir tabu olan bir teşkilat yapısından...

En temel insan haklarından biridir, düşünce ve ifade özgürlüğü. Polis mensupları, bu en temel insan hakkını son derece sınırlı kullanıyorlar. Ama yasayla belirlenmiş bu sınır bile, belli ki aşırı bir özgürlük olarak algılanıyor, teşkilat yönetimi tarafından.

Polis mensupları, ancak kendi mesleki konuları hakkında konuşma ve örgütlenme hakkına sahip.

1984 yılında çıkan yasada bu hak detaylı şekilde tarif ediliyor.

Ama ne yazık ki, kendi mesleki konularındaki eleştirileri dile getirmek bile görevden uzaklaştırmaya varacak bir disiplin soruşturmasına neden olabiliyor.

Barolar Birliği Başkanı Hasan Sözmener, bir hukukçu olarak yaşanan insan hakları ihlalleri karşısında, hukuki yorum yapmakta zorlanıyor.

Ve polis teşkilatının GKK’ya bağlı olmasının zaten demokratik olmadığının bir göstergesi olduğuna vurgu yaparak, yaşananlarda demokratik hak aramanın anlamsızlığını ortaya koyuyor.

Düşünün, Polis Genel Müdürlüğü emriyle, teşkilat mensuplarının Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu almaları ve kullanmaları yasaklanıyor. Oysa Anayasa seyahat özgürlüğü vermesine rağmen, hiçbir tüzük ya da başka yasal düzenlemeye bile gerek duyulmadan uygulanan bu yasak, birdenbire Anayasa’nın üzerine çıkarıyor, emir sahiplerini.

Sözmener, konunun vahametine dikkat çekmek için, “yarın PGM ancak 3 yıl arayla çocuk yapabilirsiniz de diye bir emir de verebilir” diyor.

Ve özellikle altını çiziyor, “her emre uyulmak zorunluluğu yoktur!”

Ama uyuluyor!

Uyulmak zorunda bırakılıyor!

Şimdi görevden alınan 11 polis hakkında hukuk bir karar üretecek. Ve bu süreç, aslında hem hukukun, hem de demokrasinin bir sınavı olacak.

Polis Mensupları Derneği, 2006 yılında kurulmuş. Polis mensuplarına bir örgüt kurma hakkı verildikten 22 yıl sonra! Ve teşkilat içinde de %50 civarında bir temsiliyet sağlanmış.

Üstelik bütün zorluklara rağmen.

Zira derneğin daha ilk basın açıklaması, yine yönetim kurulu üyelerinin disiplin soruşturmasıyla sonuçlanmış. Yüksek idare Mahkemesi, verilen cezayı hükümsüz kılsa da bu mücadele de yıllar sürmüş.

Şimdi yeni bir başka mücadele süreci yaşanıyor.

Disiplin soruşturmasına konu olan ise, iki basın açıklaması. Biri mesleki konularda çeşitli eleştirilerini dile getiren dernek açıklaması, diğeri de dernek avukatı hakkında Volkan Gazetesi’nde çıkan iddialar karşısında avukata verilen destek.

Mahkeme bu konuşları inceleyecek ve bir karar üretecek. Ama burada esas olan sadece yasa maddesi kapsamında değil, yaşanan gerçekliklerin yarattığı demokrasi zafiyeti ile birlikte konunun değerlendirilmesi.

En azından, belki bu kez, bütün bu yaşananlar, herkesin demokrasiye ihtiyacı olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatarak, demokrasinin temel bekçisi hukuka düşen görev de yerine getirilebilir.

 Kaynak: Yenidüzen Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31