Girne’de çok katlı inşaat tartışması bana öncelikle Karpaz’a yatırım yapılmamasını,ikinci olarak YÖK’ün KKTC’ye Üniversite açılmasına karşı çıkışını,tümden bakıldığında da KKTC’ye karşı yürütülmekte olan insafsız ve insanlık dışı ambargoyu anımsatıyor.Hakkı, 55 yıl önce ayaklar altına alınmaya başlanan Kıbrıs Türkünün, 48 yıl önce de oluşturduğu “Kıbrıs Cumhuriyeti’nden”  Rum ve Yunanlı silâhlılar tarafından atılması bir kenara konup hiçbir şey olmamış gibi “Barış görüşmeleri” yapamaz.Yaparsa hakkı işte şimdiki gibi  çiğnenmeye devam edilir,üçüncü taraflarca ve Uluslar arası Örgütlerce de dışlanır.Başını öne eğen Kıbrıs Türkünün bugünkü durumu budur.

 Ne acı ki Ankara’da bugün Kıbrıs politikasını saptayanlar da Kıbrıs Türkünü öne çıkaracaklarına,bir Bakanla yönetilme hâlini dünyanın gözüne sokmayı marifet bilmektedirler.Rahmetli Ecevit’in  o üzerine titrediği politika yani Kıbrıs konusu ile AB veya Yunan sorunlarını karıştırmama ilkesi,şimdilerde bir yana itilmekle Kıbrıs Ulusal davasına yarar sağlanmadı.Bunu gerek politik ve gerekse mali ve ekonomik alan için söylemek olası.

Kimi Brüksel’de Yunanlının ekmeğine yağ-bal sürmekte;kimi KKTC’nin elini, kolunu bağlarak adım atmasına engel olmakta, kimi hayalci saplantılarla Kıbrıs Türk Halkının kalkınmasının önüne set çekme uğraşı içinde…Karpaz’a yatırım yapılmasını engelleme de bunun ürünüdür.

Anımsayalım.Türkiye’de YÖK,KKTC’de Üniversite kurulmasına uzun yıllar karşı çıkmıştı.Tek imza ile Meclise “Kıbrıs’ta Üniversite kurulmasına ilişkin Yasa Önerisi” hazırlayıp,sundum ve kürsüde de bunu savundum.Meclis salonundan karşı görüşlü arkadaşların homurtuları gelmekte idi.”Hep bitti biz Üniversite mi kuracağız?” sesleri geliyordu.Onlara o günlerde Van’da Üniversite kurulmakta olduğunu anımsattım.YÖK’ü de atlatmak için “Yabancı dilde eğitim” maddesini koyduğumu unutmadım. DAÜ derken YDÜ ve GAÜ’nün cesur girişimi YÖK’ü yendi.Daha sonraki yıllarda eğitimde dil maddesini de değiştirip önünü açtık.Bugün Üniversitelerimizin nereye ulaştıklarını,ne gibi yarar sağladıklarını anlatmaya gerek var mı?

Görüşmeler sürüyor,öte yandan da KKTC her türlü ambargo altında.  Rumlar “Kıbrıs Cumhuriyeti’ni” Rum Cumhuriyetine çevirip tepe tepe kullanıyorlar. Buna dur diyen var mı? Aksine BM de, AB de, Kıbrıs Türkünü ambargo altında tutmakla Rum ve Yunanlıya açıktan hızmet etmektedir.Bunu kırmak kimin görevi?

Her gelen Hükümetin.Bence her Bakanın kafası buna işlemelidir. Her Bakanlık kendi alanında ambargoyu nasıl kıracağını hesaplamalı ve üstüne yürümeli,halka  yön ve destek vermelidir.Bunu nasıl yapacağız? Yurt dışında eğitimini tamamlayıp sahasında iş deneyimi kazanan,dışla bağı olan gençlerimizle masaya oturup onların genç görüş ve düşüncelerinden yararlanmakla…Dünya artık patates, havuç, böğrülce yetiştirip satmaktan ibaret değildir.Ufkumuz geniş olmalı.

Girne olayına bu açıdan bakmak gerekmektedir.İtalya’nın küçük liman kenti “Porto Fino” zenginliklerinden biridir. Ama sonuncusu değildir. Hemen yanıbaşında büyük olanaklar uzanmaktadır. Kimse de o limana çok katlı bina teklifinde bulunmamaktadır.Plân varsa,herkes plâna uyar.

Girne limanına,etrafına,eski Girne’ye çok katlı bina yapılmasın.Ama geçen gün de yazdığım gibi belirli hattın dışındaki boş alanda bunu inşa etmek kimseye zarar vermez. Çünkü KKTC ekonomisine katkı bekliyoruz.Ambargoyu kırmak istiyoruz.Bu tutum birçok ülkede uygulanmaktadır.Belirli yörede çok katlı inşaat engellenmektedir ama limana,çevreye zarar vermeyecek mesafede de engel çıkarılmamaktadır. Yatırım, KKTC’ye katkıdır.Bu görülmelidir.

   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31