Eksikleri ve açıkları yok mu?

Var!

Uygulanacağı konusunda bizi şüpheye iten şeyler yok mu?

O da var!

Uygulanırsa ne olur, ya da uygulanmazsa ne olur sorularımız var mı?

E onlar da var!

Bunca yıldır yazıya dökülen hükümet programları uygulandı mı?

Bir kısmı evet, bir kısmı hayır!

Uygulanmayınca ya da uygulanamayınca da hayat sona ermiyor görüyorsunuz!

Uygulanmamasına da alıştık yani…

***

Hükümet programı içerisinde birçok sorunun çözümüne yönelik bir eylemlilik içine girileceği aktarılmış. Bu sorunların en kısa zamanda çözümlenebilmesi için hızlı girişimler yapılması tasarlanmış. Eşitlikten, adaletten, fırsat eşitliği ve fırsatların sonuçlarının da eşit dağılımından bir çok alanda söz edilmiş.

Yurttaşlık, nüfus para yönetimi, çalışma yaşamı, eğitim, kültür, gençlik, tarım, turizm… gibi alanlarda Kıbrıs’ın kuzeyinde bir düzen ve sistem yaratılması için çalışmalar yapılması öngörülmüş.

Hepsi çok güzel!

Fakat oluru var mı?

İşte şüphe duyulan nokta…

Hükümet programı konusunda bu köşeden birden fazla yazı okuyacaksınız. İlerleyen süreçlerde gerçekleştirilecek icraatların hükümet programı ile kıyaslandığına da şahit olacaksınız.

Lakin bir konu var ki, ilk önce değinmeden geçmek, bu köşeye yakışmazdı!

Toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları meselesi…

Uzunca bir süredir, CTP başta olmak üzere meclisteki birçok siyasi parti, toplumsal cinsiyet meselesini oldukça kapsamlı bir şekilde dillerine doladılar. Bu alanda bazı çalışmalar gerçekleştiren CTP-BG ve TDP dışında pek birileri de görülmedi.

Özellikle DPUG’nin bu alanda kılını dahi kıpırdatmayacağını bilmeyen yoktur herhalde. Bize göre, DPUG Başkanı Serdar Denktaş’ın kabinede kadın olmayışı ile gerçekleştirmiş olduğu açıklaması hem onun toplumsal cinsiyet eşitliği algısını, hem bu algı doğrultusunda bundan sonra nasıl hareket edeceğinin net bir göstergesidir. Ne demişti Başbakan yardımcısı: Seçimlerde, kendilerine oy veren seçmenlerinin kadın adayları tercih etmediklerini söylemişti. Parti meclislerinde bakan atayacakları kişilerin milletvekili olması kararı alındığını da hatırlatarak, hali ile kadın milletvekilleri olmayınca, kadın bakanlarının da olamadığını anlatıp, topu koalisyon ortağının kucağına son derece kıvrak bir şekilde atıvermişti.

Bu sayede memlekette toplumsal cinsiyet eşitliği isteyen kişiler karşısında aklandığını ve haklı gerekçe ortaya koyduğunu düşünerek rahatlamış oldu.Oysa hükümet programında açıklandığı gibi gerçekten uluslararası camiada bir yer edinme gayreti olacaksa, gerçekten toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalar yapılacaksa, DPUG başkanının bu türden bir açıklamayı yapabilmesi cesaret ister, hatta hükümet ortakları arasında kriz yaratması gerekirdi.

Fakat tıpkı Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Türkay Tokel’in bize söylediği gibi: “kadın-madın meseleleri” bunlar.

Demek ki çok da üzerinde durmaya, bu uğurda enerji harcayıp zaman tüketmeye gerek yoktur! Ne dersiniz?

***

Toplumsal cinsiyet denilen kavramın uluslararası literatürdeki adı “gender”. Dünyada,  bu konuda bir kavram geliştirerek, eşitliğe bakışa yeni boyut kazandıracak kadar önemli olan bir mesele, bizim buralarda “kadın madın meseleleri” olarak algılanıyor; konuya bakışın tam olarak açıklanmasına yardımcı oluyor.

*Avrupa Birliği müktesebatı, Birleşmiş Milletler’le kurulacak ilişkilerin saygıdeğerbir düzlemde sürdürülmesi gibi önemli konularda sonuç almaya yönelik çalışmaları öngören bir hükümet programı;

*Adalet, eşitlik gibi konulara parmak basan bir devlet yönetimi anlayışının geliştirilmesi için çalışılmasını öngören bir hükümet programı;

* Çalışma yaşamını düzenleyen ILO gibi uluslararası direktiflerini önemsediğini, yurttaşlık hakları ile insan hakları kapsamında eşitlik temelli bir düzlemi kurgulaya çalışan birhükümet programındaeğitim, gençlik, spor, kültür gibi alanlarda toplumsal cinsiyet eşitliği adına gerçekleştirilecek çalışmalara vurgu yapmayan ve bu çalışmaların yapılabilmesi için çalışmaları yürütecek bakanlıkların çoğunun DPUG gibi bir partinin sürdüreceğiicraatlar ile eşleştirilmesi de toplumsal cinsiyete dair çalışmaların varlığını tehlike altında tutmaya devam ediyor.

Sonuç: Cinsiyeti ve cinsel yönelimi ne olursa olsun, her alanda hayata eşit katılımın sağlanması, kadınının insan haklarının kadına teslim edilerek cinsiyeti koşul olarak önümüze süren bir zihniyetin Kıbrıs’ın kuzeyinde hüküm sürmesinden kurtuluş, bu program ile de hayata geçirilmeyecektir.

Bu bağlamda, programda yazılanların ne derece içten olduğu konusunda şüphelerimiz mevcuttur.

Bu nedenle gerçekleştirilecek icraatların sıkı bir takipçisi olacak pek çok insan ve örgüt mevuttur. Her zamanki gibi siyasal ve ekonomik sorunların çözülmesinin ardından ilgilenilebilecek konular kapsamında görülmeye devam edilen toplumsal cinsiyet eşitliği meselesinin yıllardan beridir bu düzlemde değerlendirilerek acil müdahale edilecek konular bağlamında değerlendirilmesi toplumu hiçbir noktaya taşıyamadığı çok açıktır.

Artık toplumsal cinsiyet bağlamındaki çalışmaların toplumun yarısından fazlasını kapsayan bir konu olduğunu kabul eden ve yasamada- yürütmede önemsenerek, hayata geçirilecek uygulamaların bundan ayrık tutulamayacağı açıkça ortadadır.

Bu satırların hükümet edenlerin büyük çoğunluğu için hiç anlam ihtiva etmiyor oluşunun bilinci ile yazıldığı itiraf edilmelidir. Buna karşın, bu defa toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin peşinin bırakılmayacağını ve atılan her adımda bu konudaki eleştirilerin kadına gösterilen saygı ile eş değerde sürdürüleceği uyarısını şimdiden yapmak boynumuzun borcudur.

Program, bu anlamda bizlere samimi gelmemiştir beyler! Bu böyle biline…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31