Bir toplum ancak iki sebeple geçmişi ile geleceği arasında bağ kurmak ister. Bunlardan birincisi o toplumun gelişme eğiliminin ortaya çıkması nedeni ile değişmekte olan değerlerin, özün kaybına engel olmasıdır. Diğer sebep ise değişime yönelik tutuculuk sebebiyle, eskiyi yaşatmaktır.

Elbette bu sebepler artırılabilir. Elbette artırılan sebepler dallandırılıp budaklandırılabilir.

Fakat son dönemlerde Kıbrıs’ın kuzeyinde pek çok köyde düzenlenmekte olan festival ve panayırların sayısındaki artışın sebepleri de bunlardan ayrı düşünülemez. Ve her iki sebebi yüreğinde taşıyan kişilerin ve tarafların, bahsi geçen festival ve panayırlara destek vermesi için pek çok sebepleri vardır.

Onların sebepleri ne olursa olsun, toplum için yararlı bir şey yapılmakta olduğu kesindir.

Genç nesiller, köylerdeki etkinlikler sayesinde Kıbrıs’ın köylerini tanıyor. Köylerdeki yaşam alanlarını, kültürel dokuyu, kültür ve sanat ürünlerini, köye has yiyecek ve içecekleri öğreniyor, haberdar oluyorlar. Aynı şekilde o köylerde yaşamını sürdürmekte olan kişiler, Kıbrıs’ın kuzeyindeki diğer insanlarla, gruplarla bir araya gelebiliyor, bağlantılar kurabiliyor, bir-iki günlüğüne de olsa köylerinde yaşanan canlılığı misafirperverlikleri ile karşılama şansları oluyor. Toplumda organik bir bağ kuruluyor açıkçası.

Kıbrıs köylerinin ve Kıbrıs köylülüğünün inceliklerini bu festivaller sayesinde öğreniyoruz dedik ya; köylerin yerleri, doğal güzellikleri ve köylülerin Kıbrıs adası üzerinde bulundukları noktadan ada geneline, en azından Kıbrıs’ın kuzeyine nasıl dağıldığını görebiliyoruz.

Özellikle dağ köyleri bu anlamda çok şanslı köyler. Aslında dıştan bakıldığında şanssız ve uğrak yeri olmayan köyler gibi görünüyor olabilirler. Ancak, tam tersine yaşadıkları coğrafyanın ayı bir güzelliği, yine coğrafyadan kaynaklanan otantik yaşam özellikleri olduğu açık. Oralarda yetişen çocuklar çok daha özgür ruhlu, çok daha sevgi dolu ve çok daha sağlıklı olabiliyor.

İşte Çınarlı köyü de böyle bir köy.

Eğer hala gitmemişseniz, eğer hala oradan birisi ile tanışmamışsanız ve eğer hala daha Çınarlı’daki yaşamı, sıcaklığı ve sevecenliği görmediyseniz, yarından itibaren başlayacak festivali ziyaret etmenizi öneririz. Gençlerin nerdeyse terk ettiği, birçok köy gibi adanın başka bölgelerine, İngiltere ve Türkiye’ye göçmen vere vere nüfusu her geçen gün azalmakta olan bir köy Çınarlı. Buna karşın köyü ve köyünün kültürünü, sanatını, otantik özelliklerini yaşatma çabasında olan nitelikli bir grup var Çınarlı’da… Bir de dernekleri var ki, yürekleri köy aşkı ile yanıp tutuşan üyeler ile yönetiliyor.

Bu aşk onlara herkesi köye davet etme, herkesi köyde ağırlama, köyün adını, köyün yaşamını ve özelliklerini yayabilecekleri kadar çok yaymaya çalışıyorlar.

Bundan beş yıl öncesinde köye dönülecek kavşağı bile bulamaz, köye girişi gösteren bir tabelaya dahi rastlayamazdınız. Oysa şimdi köylülerin istekli çalışmaları, meraklı ve ilgili çabaları sayesinde bambaşkalaştı.

Bu yıl 3.sünü gerçekleştirecekleri kültür sanat festivali, çalışmalarının etkisi ve festivalin bıraktığı etkiler sayesinde köye can gelmiş gibi görünüyor. Bu hem köylülerin çalışmaları, hem de ziyaretçilerin köye taşıdığı etkileşimlerle oluyor.

***

Görüyorsunuz ya!

Köy panayırları ve festivaller, Kıbrıs’ın kuzeyindeki yerleşim birimlerinin unutulmaya yüz tutan nitelikleri ile birlikte, köyde terkedildiklerini hisseden köy insanlarına da hayat katıyor, can veriyor, heyecan sağlıyor.

Fakat çok dikkat edilmediğine şahit olduğum ve beni karamsarlığa iten hareketler de mevcut. Çınarlı’da dilerim aynı hatalar yapılmaz. Köy alanında arabaların her zamankinden fazla olması, köyün toprağını taşını erozyona hazırlayabilir, köyün içindeki kalabalıklaşma, fiziksel ve tarihi dokuya zarar verebilir. Kalabalık, köyün çevre kirlilik oranının artmasına neden olabilir. Doğal dokudaki bitki örtüsüne zararlı olabilir.

Özellikle Çınarlı gibi Beşparmakların eteğindeki bir köy için bunlara dikkat edilmesi, gelecek ziyaretçilerin arabalarını park edebilecekleri alanların önceden tasarlanması, çevre kirliliği için önlemler alınması kaçınılmazdır. Bu anlamda köy muhtarlığına önemli görevler düştüğü gibi Belediye Başkanlığı (Geçitkale) ve Çınarlıyı Sevenler Derneği’ne de önemli görevler düşmekte, duyarlılık gerektiren sorumluluklar yüklemektedir.

Dileriz ki tüm bunlara dikkat edilir!

Dileriz ki çok güzel bir 3 gün yaşanır!

Dileriz ki Kıbrıs’ın kuzeyinden gitmeyen kalmaz, köye yolu düşmeyen herkes de festival sayesinde Çınarlı’yı görmüş olur.

Bu sayede hem çevre konusundaki duyarlılık gelişmiş, hem de Kıbrıslı köylere duyulan özlem artar, gelişir ve desteklenir.

Hükümetin düştüğü ve yeni bir hükümetin oluşturulmayacağı günlerde gerçekleştirilecek festivalin devletsiz kalmamasını da temenni eder, Çınarlı’ya negatif etki edebilecek bu gelişmeden nasibini almamasını dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31