KKTC’de Parti içi çekişmeden kaynaklanan bir kriz Meclisin  bir gününü etkiledi.Bu haberleri incelerken,dün basında  Türkiye’de yapılacak Milletvekilliği genel seçimlerinin Parti aday listelerini okuduk.Her iki haberle de ilgiliyiz.

 

KKTC’de Parti değişikliğinin ardından yapılması beklenen Hükümet değişikliğinin bugünlere sarkması,kabineye giremeyenlerin tedirginliği,Hükümeti Partililer ve seçim çevreleri arasında paylaşım olarak görenlerin yarattıkları gerilim ve de Türkiye’de listelere giren veya giremeyen dostların verdiği  mutluluk ve üzüntü…

Önce KKTC’den başlayayım. Yıllarca Mecliste dirsek çürüten kişi olarak söyleyeyim ki ben Hükümetlerin seçim çevrelerine bölüştürülmesine ve öyle denge kurulmasına hep karşı oldum. Bana göre Meclis dışında ama bilgili ve deneyimli kişilerin Hükümete alınmasına da alışmak gerek. Sayın Rauf Denktaş bunu her zaman yaptı ve olumlu sonuç aldı.

Ne acı ki UBP uzun iktidar döneminde seçim çevresi paylaşımını  adet haline getirdi.Şimdi de aynı hata Başbakan İrsen Küçük’ün elinde patladı.Ülkeye kimin hızmet edeceği,kimin o Bakanlıkta başarılı olacağı,ya da kimin eğitim ve girişimci olarak o  Bakanlığa uymaktadır deneceğine,seçim çevrelerine birer ikişer Bakanlık dağıtma adeta alışkanlık oldu.

Oldu da ne oldu? Ülke bu hâle geldi.Sıradan “Bakanlık” dağıtırsanız sonucuna da katlanırsınız günün sonunda.Yapacak tek silâh kalır elinizde,o da sizden öncekileri suçlamak…Ne zamana kadar? Üç ay,beş ay,ya da bir yıl mı? Seçimlerden bu yana köprülerin altından çok su geçti. Bazıları hâlâ “Önceki Hükümetin uygulamaları “türküsünü söyleyip başarısızlık karşısında kendini affettirmeye çaba harcıyorlar.

Oysa bu ülkede en uzun iktidar UBP’nin oldu.Yasalarda düzenleme yapılmışsa,hata karşısında  eski dosyaları karıştırır;hatanın köküne iner düzeltmek için yeni Yasa yaparsınız.Yapmazsanız  ikide bir şikâyet etme hakkınız yoktur.

İrsen Küçük UBP Genel Başkanlığına seçildi ve mühürü hak etti. Bana göre eğri ve eksik olan her şeyi düzeltmek için Bakanlarını buna uygun seçme hakkı vardır.Yok Lefkoşa,yok Girne Kontenjanı diyerek halka masal anlatmaya kalkmak kime yarar sağlar?O seçim çevresinde herkes yetenekli olabilir ama  atayacağınız Bakanlığa uygun ehliyette milletvekili  olmayabailir. Hayır ben her şeyi yaparım;ben Süper man’im diyerek halkın karşısına geçmek olası mıdır?Öyle olanları da gördük.Destiyi su yolunda kırdılar!

İşte bu uğurda hazırlanan aday listelerine Hukukcu koymayanların bugün geldikleri nokta budur.Meclisin işi Yasa;nerede benim hukucularım,Savcılarım,Yargıçlarım? Deneyim,bilgi,görgü istemez miyiz?Her meslekten aday göstermemenin verdiği sonuç budur. Berberin yerine,yapıcı ustası atarsanız sonra da yolda kalırsınız. Ya da uçağa gemi kaptanı bulur ona teslim edersiniz, sonra da denizde yüzersiniz…

Olayları böyle mi görüyorum? Evet. Hükümette dıştakilerden daha yetenekliler mi vardır? O benim işim değil; Başbakan  günün sonunda yaptığı seçimin isabetli mi, isabetsiz mi olduğunun hesabını verecektir.Ona bırakınız.

Ancak ben ısrar ediyorum;UBP’nin getirdiği bu seçim çevrelerine bölünen Bakan kontenjanlığını artık unutunuz. Seçildiniz, ülkeyi bütün olarak değerlendirmeye bakınız.Çünkü senin doğduğun,seçildiğin veya ikamet ettiğin yer değil; senin eğitim ve yeteneğin önemlidir.

                                                           &&&

Biz UBP içinde ortaya çıkan tartışmaya bakarken KKTC’nin geleceği konusunda karar verecek olan TBMM’ye seçilecek Milletvekili adaylarının listesi her Parti tarafından Yüksek Seçim Kuruluna sunuldu. Listeleri incelemek ve hatta gücümüz varsa Kıbrıs davasına bağlı olan her Partiden aday olanlara destek atmak gerekmektedir.Bizi iç politika değil,kişilerin yetenek ve bilgileri ilgilendirmektedir. AKP,CHP ve MHP’den seçilecek listelere bakmak, eşe dosta selam gönderip başarı dilemek, Kıbrıs davasını anımsatmak yararlı olmaz mı?

Kimler yok ki adaylar arasında? Gazeteci dostlar,Dışişlerinde yıllarca KKTC’de veya Merkezde Kıbrıs konusunda uzmanlaşan dostlar, yıllarca  TSK saflarında bizlere hızmet edenler, bizim insanımızdırlar.Onların seçilmesini sağlamak bizim de görevimizdir.Günün sonunda “Kıbrıs davamızla” ilgili bir istekte bulunduğumuzda bari yüzümüz kızarmaz.

Her Partiden aday olan ve Kıbrıs’ta hızmet eden, unutmadığımız  dostlara başarılar dilerim. Elimin değdiğince dün telefon edip kutladım.İnşallah” Kıbrıs Dostları Derrneği” kurulur TBMM’de…Dava hepimizin davasıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31