Eğer görüşlerimizi,  “KKTC bir büyük değişimin sancılanmalarından geçmektedir”   düşüncemize  çakabilseydik;   son olayları hayırlı gelecekler umutlarımızda  yorumlardık.  Ki hem halkın hem de  “yöneticileri ile  yönetselliği”   açısından KKTC’nin böylesi bir değişime  çok ihtiyacı vardır. 

Oysa  “hayır”  diyoruz!  Çünkü olaylar ne  köklü reformlarla  KKTC’ye yeni bir devlet kimliği bahşetmek uğraşlarına karşı direnç gösteren muhalefet çevrelerinin engellemelerinden  dolayı patlamıştır  ne  de  kötü yönetimlere karşı tepki gösteren halkın başkaldırısı nedeniyle azmışlardır! 

İŞTE İKİ SOMUT ÖRNEĞİ:  Birisi Kurultay,  diğeri  Lefkoşa Belediyesidir!  Birincisinde olagelenler ayni parti iktidarının Başbakanı ile  Bakanı olan iki politikacısı arasındaki Parti Başkanlığı kavgasıdır!  İkincisinde  olanlar ise   birinin “Başbakanı”  diğerinin  “Bakanı”  olduğu Hükümetin başarısızlığı ile  basiretsizliği sonucunda Lefkoşa  Belediyesinin içine düşürüldüğü feci durumdur!

          Eğer aslında uygulamasının Ankara’nın inisiyatifinde  olan araya sıkıştırılmış “Ekonomik Tedbirleri”  bir kenara koyarsanız,  bilin ki  bu son dönemlerin Hükümet ve belediye odaklı krizleri  “vatan millet memleket”  sevdasından dolayı değildir.   Politik hırslarına yenik düşen politikacıların yarattıkları  anaforlarda  dönbaba olurlarken,  memleketi de kendileri ile birlikte döndürüp perişan etmelerinden dolayıdır.        

YİNE DE DİYORUZ Kİ:  Bu memleket bizim.  Eğer bir musibet bin nasihatten evlâ ise ve eğer bu yaşananlar geleceklere  “alınan dersler”  bilincinde taşınacaksa,  hepsine de amenna! 

Fakat şüphemiz vardır:  Hatta  “bu kaçıncı”  da diyoruz!  Ve yine ekliyoruz:  Bu UBP dediğiniz bünyesinden  dört parti çıkarmış!  Tümünün  olaylarını memlekete olumsuzca yansıtarak! 

                                                           *****

MAHKEME NE KARAR VERİRSE VERSİN.  (BÜYÜK DEĞİŞİMLER BEKLEMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR.)

 

Bir süredir Kaşif’in şikâyetini görüşen Mahkeme sürekli ertelediği kararını bugün nihayet verecek denmektedir.  İnsanlar evlerde kahvelerde bahis tutuyorlar:  “Kaşif mi Küçük mü?   Bakalım kim kazanacak?” 

 

Fakat kimse şunu söyleyemiyor:  “Yeter ki memleket kazansın!”  Ee canım,  bu olayın dingili koptu!   Memleket diyorsanız işte  Lefkoşa payitahtının  belediyesi!    

Buna karşın canımız sıkılıyor. Ne yani,  bizi yönetsinler diye sandıktan çıkartıp koltuklara oturttuğumuz  insanların kendi aralarındaki   “kişiselliğin sidik yarışına dönüşmüş”  kavgalarını mı izlemektir yurttaşlık görevimiz? 

 

BİR YANLIŞ YAPILDI: Olayın  “Kaşif yahut Küçük”ü aşarak gerçekten memlekete yansıtılacak yeni düzenlere  vesile olması dileğimizdir…

Bu nedenle bir  “yanlışa”  daha mim koyacağız:   Ankara Türkiye’nin gelişme ve kalkınmasına yönelik plan programlarının  minyatürünü   KKTC’ye de  uygulamak istedi…   Büyükelçi Akça  “tutun ki ben de sizin IFM’nizim”  derken şaka yapmıyordu…

 

Oysa KKTC’nin mesela Lefkoşa Belediyesindeki gibi felâket bir durum oluşturan   ve acilen  “hukuğun üstünlüğü ilkesine”  çekilerek  düzeltilmesi gereken radikal değişimlere  ihtiyacı vardı…

 

Kamu görevlileri ile üst kademe bürokrasisinde de yeni baştan kanunlarla yeniden yapılandırmayı gerektiren reformlar olmalıydı… Çünkü ekonomik tedbirleri  uygulama alanına sokup yürütecek olan bu kesimlerdi… 

 

Oysa Ankara  “bazı devlet kuruluşları battı,  hadi satalım,  kamburlarından kurtulalım” mülâhazası ile hareket etti.  Hükümete de  “korkma  arkanda ben varım”  diyerek aslında  Hükümeti aslanların kafesine sokmaktan beter bir çaresizliğe  düşürerek,  sendikalarla mağdur olmuş çalışan kesimlerin önüne itti! 

Ne oldu ama? Arkalarında  Ankara desteği ile  kayırmacılığı da  olsa bu destekle planları  yürütme görevinde  üstlenecek olan bir  “bürokrasi”  olmayınca;   KKTC bugünkü açmazlara yuvarlandı!                                                                                         *****

 

VE GELELİM MUHALEET CEPHESİNE.  (MUHALEFET ŞEKER LOKUMSA, İKTİDAR ATEŞTEN GÖMLEKTİR.)    

 

Bundan sonra da  kurultay yarasını kolay kolay kapatamayacak olan hükümete bakıp erken seçimle iktidara konma hesapları yapmaya başlayan muhalefet cephesi,  hemen her gün türlü çeşitli yöntemlerle bir yandan  halkı sokağa dökme,  öte yandan   Lefkoşa Belediyesi üzerinden  erken seçim  çağrıları yapmaktadırlar!   

 

VE ZANNETMEKTEDİRLER: Kendileri iktidar olurlarsa sorunlar şıp diye bitecektir.              Nasıl bitecektir?  Ankara’ya mesafeli durarak!  Rum’la ilişkileri daha bir geliştirerek!  AB’ye daha çok yaklaşarak!  TC’lileri bir teki kalıncaya kadar sürekli geldikleri yerlerine postalayarak!  Sahillere tek bir petrol varilinin bile konmasına izin vermeyerek!  Taş ocaklarını iptal ederek!  Kumarhaneleri yasaklayarak!  TC’den gelen sermaye ile müteahhitlikleri engelleyerek! Yabani Eşeklere mutlak özgürlükler vererek,  falan…

 

BU HALK ÇOK KANDIRILMIŞTIR:  Her ne kadar muhalefet cephesi  her kesime hitap edecek her türlü argümanları ile “muhalefetini”  yapacaksa da es kaza “iktidara geldiğinde ne yapacak” sorusu her zaman açıktır!  

Mesela Lefkoşa belediyesi çalışanlarına  şıp diye maaşlarını mı ödeyecek?  Kamu görevlilerine artışlar mı yapacak?  Asgari ücreti mi yükseltecek?  Memuruna bürokratına demokrasi adına  istediği gibi ve istediğince politika yapma özgürlüğü mü bahşedecek?   Yeniden KTHY’nı mı kuracak! Hastahaneleri,  okulları tümden bedava bakım,  bedava eğitim sistemine mi sokacak?  Ve saire…

 

“Bunları kim söyledi” demeyin:   Muhalefet muhalefetini bu “iddialar”  üzerinden sürdürmüyor mu?  “Küçük Hükümeti yapmadı biz yapacağız” demiyor mu?”    Neyse uzatmayalım.  Dilin kemiği yoktur. Vallahi yaparlar mı yaparlar!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31