Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 21 Ekim 2012’deki olağan genel kurulu, ülkemiz siyasi tarihinde yeni bir sayfa açmıştır.  

Yargı, siyasi kurumların çok önemli bir tanesine müdahale etmek zorunda bırakılmıştır.  

Bu konuda, örneğin bahsettiğimiz kurultayın Divan Başkanı Hüseyin Özgürgün, “Parti içi soruna mahkeme müdahale edemez, etmemeli” demiştir.

Veya o günkü kurultayda “genel başkan ilan edilen” İrsen Küçük, yargının her aşamadaki kararlarını “adaletsiz” diye tanımlamıştır.

Ancak ne isterse olsun, yargı, siyasi bir kurumun mahkemeye düşen “anlaşmazlığına” ya da “uyuşmazlığına” müdahale etmiştir.

Bu müdahale, bence yerindedir...

Doğrudur...

Daha da genişletilmelidir. Zaten artık “içtihat” halini almıştır...

Siyasetimiz, dünyanın “kokuşmuş ve çökmüş” ya da İngilizcesi ile “corrupt” olmuş ülkeler sıralamasında KKTC’yi şampiyon yapar haldedir. Bu ülkede siyaset güvenilmezdir; içler acısı bir durumdadır.

Mevcut siyasi yapının kirliliği içerisinde, örneğin iki hostesin vatandaş yapılması gibi basit bir olaya bile, Meclis çatısı altında eleştiri getiren muhalefetin, olası bir iktidara gelişi halinde, hesap sormasını, temizlik yapmasını beklemek saflık ötesidir.

Çünkü, geçmiş tecrübeler bunu göstermiştir.

Örneğin, Derviş Eroğlu’nun “ilgileneceğiz” diye söz verdiği CTP dönemine ait yolsuzluk iddiaları, İrsen Küçük başbakan olduktan sonra kapatılmıştır.

“Danışıklı dövüş” da diyebilirsiniz... Ama sonuçta siyaset daha da kirlenmiştir.

Ve temizleme görevi, hesap sorma sorumluluğu yüce yargıdadır. UBP kurultayı bu müdahaleye artık çok rahat bir yol açmıştır.

Ayrıca “yasama organı”ndan müdahale beklemek de saflıktır çünkü ne yazık ki yüce Meclis iş yapamaz haldedir. Toplanamaz durumdadır... Orası tam rezalettir ve zaten kirli siyasetin kalesidir. 

Şimdi Yüksek Mahkeme Başkanımız Sayın Nevvar Nolan’a ve ekibine çok önemli görev düşmektedir.

Pakistan örneğine bir kez daha gelelim... 

Pakistan’da Başbakan Raja Pervaiz Ashraf ve 15 arkadaşı, Yüksek Mahkeme Başkanı Iftikhar Chaudhry’nin emriyle tutuklanmıştır.

Başbakan görevden alınmıştır.

Sebep mi?

Yargının yaptığı araştırmada, Ashraf’ın su ve enerji bakanlığı döneminde yolsuzluk yapıldığı belirlenmiştir.

Pakistan’a enerji sağlamayı hedefleyen özel yatırımlar yapılmıştır…

Bu yatırımlar yapılırken, yolsuzluk olduğu şüpheleri araştırılmış ve sonuçta tutuklama emirleri verilmiştir.

Sayın Başkan Nolan, meslektaşı Chaudhry gibi davranamaz mı?

Örneğin UBP ve kurultay konusunda, kendi mahkeme başkanının istinafla ilgili kararını hemen bugün yorumlayabilir ve “Yüksek Mahkememizin Yargıtay Mahkemesi sıfatıyla verdiği kararın anlamı şudur” diyebilir. Kimseye, özellikle de İrsen Küçük ve bazı UBP’lilere mahkeme kararıyla dalga geçme şansı kalmaz. 

Bunu yaparsa, bu ülkede bazı şeyler doğru yönde değişir… 

Ve akabinde, siyasetin yapamadığı ve asla yapmayacağı örneğin tıpkı Pakistan’daki gibi, bizde enerjide, gübrede nelerin döndüğü konularını da ciddi şekilde araştırtır.

Tutuklama emirlerini bile verir.

Bakalım, bir daha bu tür “söylentiler” olur mu?

Bakalım bir daha birileri devlete gübre diye toprak satar mı?

Bakalım bir daha birileri ihalesiz elektrik kurumuna cihaz alır mı?

Bakalım bir daha birileri, kilotla girdiği bakanlıktan Ferrari ile çıkabilir mi?  

Bakalım bir daha birileri, işadamlarının “Messenger”i gibi çalışır mı?

Bakalım bir daha birileri, hostesleri vatandaş yapabilir mi?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31