Bu Türkiye’de de böyle oldu.

”Basın” hep kendini denetimden uzak tuttu.

Hele “Basın Konsey’leri” örgütlenmesi başlayınca, Basın Meslek Kuruluşları nerede ise isyanları oynadı.

Bu KKTC’de de sürdü hatta sürmektedir.

Uyarı,anımsatma,basın ilkelerinin ortaya konması pek önemsenmiyor.

Orada da, burada da, “Basın” elini-kolunu istediği gibi sallamak istemektedir.

Kimsenin de “Basın Ahlâk Yasası”  ya da “İlkeleri” diyerek önüne geçmesini istememektedir.

Yani iğneyi kendine batırarak acıyı tatmayı reddetmektedir.

Oysa hesabını-kitabını yapmadan başkasına, hele hele iktidarlara ya da uygulamayı yapanlara çuvaldızı ölçmeden tartmadan saplamak hatadır.

Ters teper.

İşte bu örnek,sorumluluk yüklenmeye yanaşmamak, birçok ülkede basına karşı “İktidarları” harekete geçirmekte ve onlar da bu fırsatı yakalayarak basına kement geçirmeye kalkmaktadırlar.

Dünya’da birçok Uluslar arası  Basın Kuruluşu vardır.

Bunların çoğu Türkiye’de ve KKTC’de de örgütlüdürler.

WAPC-Dünya Basın Konseyleri Birliği, ahlâki değerleri öne çıkararak kendi kendini denetlemeyi öngören,bu konuda devlet çarkının işe burnunu sokmamasını sağlamaya çaba harcayan bir dünya kuruluştur.

Benim Başkanı olduğum ve 150’ye yakın üye sahibi olan “Kıbrıs Türk Basın Konseyi”,KKTC dışındaki Uluslar arası Örgüte  üye olan ilk örgüttür.

WAPC toplantılarını, sık sık KKTC’de yaptırmayı başardığımız için orada, “Yürütme Kurulunda” etkin rolümüz vardır.

Bizim sayemizde WAPC’nin uzun süre Genel Başkanlığı Türkiye’de kaldı.

Sayın Oktay Ekşi bu görevi hakkıyla yerine getirdi.

Bizler de WAPC’nin Dünya Merkezi olarak Istanbul’u Tanzania toplantısında kabul ettirdik.

WAPC’nin Genel Sekreterliğinin merkezi Istanbul’dur.

Genel Sekreterlikte ise Türk dostu ve yakın dostumuz olan Hawaii Üniversitesi öğretim görevlisi   Prof. Chris Conybeare görev yapmaktadır.

Son toplantısını Nepal’da Katmandu’da yapan WAPC, Nisan ayı sonunda Hindistan’ın Başkenti “NewDelhi’de” toplanacak ve son derece önemli kararlar alacaktır.

Güz toplantısı yine bir Afrika ülkesinde yapılacaktır.

Geçen defa Mart ayında Nepal’de KKTC heyeti tarafından ortaya atılan bir önerinin bu kez kabul edilmesi için çalışma yapacağız.

Bu öneri kabul edilirse,  Milli Meclislerde de kabulü için Birleşmiş Milletler aracılığıyla, belki de kararı ile Basın mensuplarının hapsedilmemesi  doğrultusunda yasal düzenleme sağlanacaktır.

Bunun anlamı “Basın mesleğini yürütürken tutuklanmanın önlenmesi ve basın suçlarının hapis cezası içermemesidir.

Bu amaçla NewDelhi Heyetinde Yüksek Mahkeme Yargıcı (Em.)Taner Erginel ve DAÜ Öğretim Üyesi Şûle Aker görev yüklenmektedirler.

İşte bu noktada söylemek istediğimi söylemeliyim.

Biz  WAPC-Dünya Basın Konseyleri Birliği ve yerel örgüt olan “Kıbrıs Türk Basın Konseyi” olarak “Basın mensuplarının tutuklanmamalarını,   hapse mahkûm edilmemelerini” savunur ve Birleşmiş Milletler aracılığıyla her ülkede bunun uygulanması için baskı oluşturuken,basın mensuplarından da daha fazla sorumluluk istiyoruz.

Basın İlkeleri bunu istememize hak vermektedir.

Biz önce kapımızın önünü süpürelim.

1.Mali ve ekonomik konularda,yasalara   gizli saklı sokulan ve “Bunu haber yapamazsın,bu suç olur” denilen ibareleri birlikte kaldıralım.

2.Yasalarda basın mensuplarına karşı varolan tutuklama ve hapis yetkileri kaldırılmalıdır.

3.Buna karşılık basın mensupları da gazetede, radyoda, televizyonda “Kendi kendini kontrol” işlevini canlı tutmak zorundadırlar. Bunu mutlak surette “Basın Konseyi” yapsın demiyoruz. KKTC’de Sendika ve Meslek Kuruluşları vardır. Varsın onlarla birlikte bu işlev yerine getirilsin. Yeter ki herkes,önce  iğneyi kendine batırsın,acısını duysun. Sonra çuvaldızı ne yapacağına karar versin.

4.Konu sadece politikacının veya kamuya dönük hızmet yapan öteki güç sahiplerini yerden yere vurmak,haksız eleştirmek değildir.Gazetede,Radyoda ve Televizyonda temiz yayıncılığın egemen olmasıdır.Sövgü olmayan ama toplumun ahlâki değerlerine saygılı olmayan da bir yerde halka kötülük yapmaktadır.

5.Kumara övgü,Kumarhanelerin sosyal amaçlı para yardımı yapmalarına övgü,gazetelerin orta sayfasını nerede ise porno dergilerinin sayfasına çevirmek,gece kulüplerinden alınan resimlerin aile toplantıları ile harman yapılarak yayını, gerçekten zarar vermektedir.Televizyonda paparazzi sunmak uğruna kişilikleri ateşe atmak,gece kulübünde öne sürülenleri yansıtarak halkı buna teşvik etmek ve yanıltmak, basının bin kez tartıp, ölçmesi gereken konulardır.

Basın olarak elimize geçirdiğimiz teraziyi iyi kullanmak zorundayız.

Bu da Örgütlerin işbirliği yapmalarını gerektirir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31