Geçtiğimiz hafta Ticaret Dairesi tarafından açıklanan ithalât ve ihracat istatistiklerine göre, 2015 yılı Ekim sonuna kadar ithalât, 2014 yılının ayni dönemine göre %15, ihracat ise %11 oranlarında geriledi. Daha önceki yazılarımda da ithalât ve ihracattaki düşüşün trend halini aldığını, yani sürekli bir şekilde düştüğünü yazmıştım. Bunun anlamı, ekonomik büyümemizin ön görüldüğü gibi %5 civarında olmayacağıdır. 2016 yılı bütçesine de baktığımız zaman, 2016 yılında da sıkı mali politikaların uygulanacağını görürüz. Her ne kadar DPÖ’nün yalancı HP endeksi öyle demiyorsa da, durum budur ve fakirleşme devam edecektir. Fakirleşmenin devam etmesi ise ithalâttaki düşüşün de devam etmesi demektir. O zaman Maliye Bakanı Özgür’ün arzusu olan %5 ekonomik büyüme nasıl sağlanacaktır? Sıkı mali politikalar devam ettiği sürece sağlanamayacaktır. Bilâkis ekonomide küçülme yaşanacaktır. Çünkü Türk Lirası’nın yabancı paralar karşısındaki değer kaybı sadece 2015 yılında %30’dur. Türk Lirasının yabancı paralar karşısında değer kaybetmesine rağmen ihracatın düşmesinin ekonomik izahı çok güçtür. Olsa olsa üretim düşmüştür. Düşen üretimle beraber istihdam da düşer, milli gelir de düşer. Yabancı paralar karşısında değer kaybeden Türk Lirası yüzünden tüketici elindeki ayni Türk Lirası ile daha az mal ve hizmet alabilmektedir. Tüketimin düşmesi ile ithalât da düşmektedir. Tüketimin düşmesi 2016 yılında artarak devam edecektir. Çünkü 2015 yılı başında dolar kuru 1 dolar 2.2 TL idi. 2016 yılına ise 1 dolar 2.97 Tl olarak gireceğiz. Yani 2015 yılı başındaki tüketim harcamaları 2016 yılı başında yapılamayacaktır.

                                              ***

Yılın son günlerine girdiğimiz bugünlerde, Maliye Bakanı Özgür’ün açıklamalarına rağmen bırakın 13. Maaşları, normal Aralık maaşının bile gününde ödenip ödenemeyeceği belirsizdir. Bir de gerek Anamur’dan gelen suyun yönetimi konusunda, gerekse de 2016-18-19 yıllarını kapsayan TC-KKTC ekonomik protokolunun imzalanmaması nedeni ile 2016 yılı bütçesine yapılacak TC yardım ve kredilerinin de durumu belirsizdir.  Cumartesi toplanan CTP Parti Meclisinin Anamur suyu hakkında aldığı karardan sonra  TC yardım ve kredilerinin durumu tamamen belirsizleşmiştir. Bu durum neticesinde devletten alacaklı olan kişi, kurum, çiftçi, hayvancı, bahçeci, imalâtçı alacaklarını alamayacakları veya geç alacakları için, çok büyük sıkıntılara gireceklerdir. Bilhassa çiftçi ve hayvancılar ürün bedellerini zamanında alamadıkları için, alacakları para ile ancak banka borçlarının faizlerini ödeyebileceklerdir. Ondan sonra da Maliye Bakanı %5’ten aşağı büyüme olursa istihdam artmaz, işsizlik düşmez diyecek. Sadece istihdam ve işsizlik mi? Kamunun taşınamaz boyuttaki iç borcu nasıl ödenecektir? Ödenemeyecektir. Ödenemeyince kredi faizleri düşmeyecektir. Yatırımcı yeteri kadar finansman bulamayacaktır. Kısır bir döngü içinde debelenip duracağız. Ne reel sektör gelişecek, ne de insanımızın yaşam kalitesi artacaktır.              

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31