Bu konu önemli…

Toplumda birçok konunun açılımı için tartışılması da önemli, siyaset kurumuna getirilen eleştirilerin isimlendirilesi için de…

Bir de medyanın neye ya dakime hizmet ettiğini tartışmak önemli bu gündem üzerine…

Konu önemli: Bir yanda iktidarın başrolünde olması beklenen bir siyasi parti, öte yanda bu siyasi partinin milletvekili… Sadece bir milletvekili olsa idi Doğuş Derya belki bu konu ne benim dikkatimi çekerdi bu kadar, ne de toplumun. Hatta, ne de tartışılırdı bu denli.

Ancak karşımızda bir kadın milletvekili var. Hem alışıldık kadın vekillerden değil Doğuş Derya. Erkek egemen siyasete uyum sağlayıp, kendisini de kendisine inananları da eritecek bir kişilik olmadığı açık…

Bir kadın olmasının yanında Kıbrıs sorunun çözümüne bakışıyla, feminist kimliğiyle, cinsel yönelimlere uygulanan ayrımcılıklar ve her türlü ayrımcılıklara karşı sergilediği eylemleriyle, ortaya koyduğu fikirleriyle bir milletvekili.

Kim bilir, bu kadar tepkinin doğması, cesaretindendir. Parmağının arkasına saklanmasına alışık olduğumuz siyasetçilerimizin aksine bir duruş sergilenmesine alışık olmayışımızdandır belki de.

İktidarda büyük ortak olacak siyasal partinin başkanı, nam-ı diğer müstakbel başbakan, Doğuş Derya’nın hareketi ile ilgili düşündüklerini ilk günden paylaşmıştı. Ancak geçtiğimiz Cumartesi günü bültenlerde “skandal” başlıkları ile yayınlanan habere takıldı gözler.

Günler sonra patladı: Özkan Yorgancıoğlu sert bir dil ile eleştirmiş, bir daha izin veremeyeceğini söylemiş, böyle devam edemeyeceğini anlatmış! Rest çekmiş.

Yeşilırmak’taki yangın iki gün önce çıksa, böyle bir haber patlayacak mıydı, bilinmez…

***

Arkadaşlar, değerli medya mensupları! Etik değerleri yeni baştan gözden geçiriniz. Atılan başlıklar ile yönlendiren okuyucu ve izleyicilerin neye ve nasıl inanacaklarının sizin işinize nasıl yarayacağını değerlendiriniz.

Açıklamanın içeriği ile yakından uzaktan alakalı olmayan içeriği okuyanların hayal kırıklığını, düşününüz. Sadece başlığı okuyarak yorum yapmaya kalkacak olanlardan nemalanılmaya çalışılmasından görülecek zararı da…

***

Yorgancıoğlu, Doğuş Derya’nın sözlerinden bir tanesini bile eleştirmedi. İçerikte sorun yok. Yani zehir zemberek denilen açıklamanın sebebi bu değil.

Öte yandan Yorgancıoğlu’na, şahsi iktidarını sorgulattıran, parti başkanlığındaki otoritesini değerlendirmesi açısından yönlendirilen, biraz da psikolojik içerikli soruya bakalım dilerseniz: 'Doğuş Derya'nın daha farklı davranabiliyor olmasının, CTP'nin hükümetteki görevlerini yerine getirmesinde bir zafiyet oluşturur mu?’

Ne diyor bu soru esasında: “Bir zaafiyet yaşadığınızı düşünüyoruz. Onu asmalı, kesmeli, toplum içerisinde küçük düşürerek bir daha sizden izin almadan tuvalete dahi gitmeyecek şekilde size bağımlı olduğunu anlatmalıydınız. Bunu yapamadınız. Bundan sonra hükümet etme ihtimaliniz var. Hükümet esnasında da böyle zaaflarınıza  kurban mı olacaksınız?”

Yorgancıoğlu ise iki arada bir derede bırakılmış, partiyi de, toplumu da aydınlatıcı ve başkanlık duruşunun toparlayıcı olma zorunluluğunun verdiği sorumlulukla yanıtlıyor soruyu:  “Bunun bir zafiyet oluşturacağını düşünmüyorum. Tabii ki farklı düşünen insanlara saygım vardır.Ama hükümet edilirken, sorumluluk doğrudan halka karşıdır. Bu bakımdan parti başkanı olarak, burada gösterdiğimiz toleransı hükümet ederken, gösterme hakkımız da yoktur. Burada gösterdiğim toleransı hükümet ederken göstermeyeceğim."

İşte bu yanıt, Yorgancıoğlu’nun Doğuş Derya’yı partiden ihraç etmesine kadar götürüldü. CTP-BG içerisinde kargaşa yaratacak bir kişilik olarak sergilenmesine, Yorgancıoğu’na da onu yargılayacak yetkiyi hatırlatır anlayışını ifadeye kadar!

Oysa Yorgancıoğlu yalnızca şunu söyledi: Parti içerisinde bazı konulardaki duruşu diğerinden farklı olan kişiler olabilir. Bunlar partide saygı ile karşılanır. Yalnız, kendi yeminini ederken kendisine ve meclise karşı sorumluluk vardı. Hükümette bulunacaksak sorumluluk halka karşı olacak. Bu nedenle milletvekillerinin duruşları bu bilinçle sürdürülecek. Halka karşı sorumluluklar açısından sıkıntı yaratacak bir durum olacağını düşünmüyoruz. Ancak eğer halka karşı sorumluluklar konusunda hatayapıldığı görülürse önlem alınabilir.

Şimdi bakalım:

Skandal bunun neresi?

Rest çekme nerede?

***

Zaafiyet sözcüğü ile Özkan Yorgancıoğlu’na adeta kendisini yargılatan bir üslup ile sorulan soru karşısında Özkan Bey’in soruya yanıt dahi vermemesi,bu sorunun başbakan olmaya aday bir parti başkanına soru sorarken kullanılacak bir üslup olamayacağının anlaşılmasına katkı sağlayabilirdi. Lakin saygılı olmuş ve alçak gönüllülükle açıklama yapmaya çalışmış. Bazı etikten nasibini alamayan medya organları verilen yanıttan çok,almak istedikleri yanıt üzerinden bu haberi kamuoyuile buluşturmuşlar.

O halde soruyorum:

Medyanın bu “askerleri” kime hizmet ediyorlar?

Neye demiyorum, çünkü neye sorusu bir görüş ve bir düşünceyi de ifade eder. Oysa doğrudan yönlendirme ve taraflılık mevcut. Bunun altında olsa olsa birileri veya birşeyler vardır.

İtibar etmeyerek, kendi başlığını, okurun yorumuna da fırsat tanıyacak tarafsız bir üslup ile verebilen medya organlarına teşekkür ederim. Medyanın görevini unutmadıkları için farklılıklarının takdire şayan olduğunu bir kez daha gösterdiler.

NOT: Yeşilırmak ve sakinleri ile hepimize geçmiş olsun. Söylenecek söz sayısı ne yazık ki kısıtlı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31