Dünkü gazetelerde arka sayfalara bir yerlere sıkıştırılmış iki haber dikkatimi çekti.Basın Konseyi Başkanı olmanın verdiği dürtü ile olmalı,bu son derece önemli iki  habere  gerçekten gereken yerin ve önemin neden verilmediğine hayret ettim.Her iki haber de manşetlik olmalı idi. İnadına her iki konuyu bugün buraya taşımaya karar verdim.Yok Kıbrıs konusu,yok iç kaynaşma,yok sendikalar derken yaşadığımız ortamda taçlandırılacak başarıları artık görmezden geliyor muyuz ne?!

Birinci haber bilimde büyük adım.Başlık da öyle.Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi “Biyoteknoloji Araştırma Merkezi” haberi çok çarpıcı.Beni çok etkiledi.Endüstriyel,çevre,kanser/onkoloji alanlarında araştırma ve uygulamaya başladı.Bu merkez, KKTC ve dünyada var olan problemlere  çözüm üretilmesi  ve geleceğe yönelik stratejik plânlar geliştirilmesi amacıyla kuruldu.Ekipmanlar için hayli harcama yapıldı.Kanser/onkoloji ve çevre konularında araştırmanlara başlandı.İddia: Uluslar arası platformda isim yapmak hedefi.

Yrd.Doç.Dr.Rüstem Önkal,söz konusu merkezin “Direktörü”. Önkal, Londra Imperial College’de Kanser Biyolojisi üzerinde doktora yaptı.Direktör Önkal,ünlü Prof.Dr.Mustafa Camgöz ile UKU’de KKTC için ortak projelere imza atacaklarını açıkladı. Kurulan Merkezde yapılan bilimsel çalışmalar arasında  TUBİTAK destekli projelerin de olduğunu işaret etti. UKU’de Kıbrıslı gençlerin araştırma kültürünün geliştirileceğini ekledi.

Kıbrıslı ünlü Prof.Mustafa Camgöz bu Merkezde “Danışmanlık” yapacaktır.Imperial College’de Moloküler Hücre Biyolojisi Bölümü Kanser Biyolojisi Uzmanı olan Prof.Camgöz,  bu Merkeze de göz nurunu, alınterini akıtacaktır.Prof. Camgöz çalışmalardan birine değinerek kanserin yayılmasını önleme fikri üzerinde 12 yıldır çalıştıklarını anlattı.Kanserli hücrelerin yayılmasına sebebiyet veren mekanizmayı keşfettiklerini, sonra bunu ilaçla nasıl kontrol edebilecekleri üzerinde  çalıştıklarını açıkladı.Temel anlamda yeni bir çalışma alanı açtıklarına değindi….Bulunan ilâç tümorün yayılmasını durduruyor.”

2013 yılında  “UKU Bilim ve Teknoloji Merkezi”tamamlanacaktır.

Bu haberi okuyunca iftihar etmemek olası mı?İsteyince oluyor,isteyince yapıyoruz.Yeter ki o fırsat tanınsın…

                                                           &&&

İKİNCİ haber “Tarım Araştırma Enstitüsü’ne” ait.Verilen bilgiye göre, “Ülke” topraklarına en iyi uyumu sağlayacak ve en iyi verimin alınabileceği “Yeni tür bitki,ağaç ve bazı hayvanların” yetiştirilmesi ve bu konuda üreticilere tavsiyelerde bulunmak için başlatılan bilimsel çalışmalar yoğun şekilde sürdürülmektedir.10 yıldan beri, onlarca çeşit meyve ağacı denemesi yapılmaktadır. En iyi uyumu sağlayanlar halka sunulmaktadır.TAE’de yapılan uygulamalarla, ithâl türlerde kayıp ortadan kalkacaktır.Denenen türler üretime sokulacaktır.

TAE Müdürü Ercan Akerzurumlu, 5 çeşit erik,2 çeşit nektarin,1 çeşit şeftali,4 çeşit kayısı,8 çeşit nar, 7 çeşit üzüm ve 1 çeşit Trabzon hurması, uyum ve verim çalışmalarında olumlu sonuçlar alınmıştır.Artık bunların üreticilere tavsiye safhasına geçilmiştir.

Akerzurumlu bu yıl Türkiye’den ve Güneyden 180 bin fidan akışı olduğunu, oysa bunlarda uyum sorunu yaşanabilineceğine dikkat çekti.Uyum çalışmalarında yüzlerce türün denendiğine dikkat çekti.Çok azında olumlu sonuç alındığı ortaya çıktı. Badem,avakado,elma ve portakalda deneme çalışmaları sürmektedir. Üzümde 32 türde deneme yapıldı ve sadece 7 türde başarı saptandı.

Akerzurumlu “Tarım alanında temel amacı araştırma yapmak olan tek kurumuz”dedi.

                                                           &&&

İşte size  ilginç ama birbirinden farklı iki mutlu haber. İçimiz karardı diyenler için yazmıyorum;bu ülkede yıllarca önce çok ama çok iyi işlerin  temelinin atıldığını göstermek istiyorum. Üniversiteler bu amaçla kuruldu.UKU’deki merkezin başarıları KKTC sınırlarını aşacaktır.Yani her Üniversite bu araştırma merkezlerine yatırım yapmalıdır.KKTC’nin çıkış yollarından biride budur.

Öte yandan, Anadolu’dan borularla suyun geldiği yıldan başlayarak, KKTC’de ürün fazlası olacaksa,Tarım Araştırma  Enstitüsü ile olacaktır. Bu adım geleceği yakalamak için atılmıştı.

Bunların tamamını  dünkü gazetelerde arayıp bulunuz, okuyunuz.Çünkü KKTC’de iyi işler de yapılıyor…  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31