Ülkemizde gündem sıkıntısı çekilmiyor. Devlet ve hükümet yöneticileri garip uygulamalarıyla her gün yeni bir gündem yaratıyor.  Onların yarattığı gündem yetmezmiş gibi her gün yeni bir gazete ile tanışan medyamız da yeni gündemler yaratabiliyor. Bu kadar küçük bir ada yarısında bu kadar çok sayıda gazeteye ihtiyaç var mı? Çıkan bu gazeteler satılabiliyor mu? Gazete alanlar gerçekten okumak için mi alıyor yoksa başka nedenler mi var? Bu gazeteler gerekli maddi kaynağı nasıl ve nereden buluyor? Kimler bu gazeteleri destekliyor? Gazetelerde yer alan haber ve yorumlar ne kadar doğru?

Bu sorulara cevap ararken medyanın yarattığı gündem haberlerine de dikkat etmemiz gerekiyor.

Önümüzdeki aylarda ülkemizde iki seçim gerçekleşecektir. Biri 29 Haziran’da yapılacak olan yerel seçim. Diğeri de onun hemen öncesinde 25 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Avrupa Parlamentosu seçimidir. Ülkemiz medya organları ve özellikle gazeteler, söz birliği etmişçesine her gün sayfa sayfa yerel seçim haberlerini yayınlamaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta yapılacak yerel seçimler elbette halkın günlük yaşamında en yakın temasta olduğu belediye yönetimlerini belirleyeceği için önemlidir. Ancak, medyada ve özellikle her gün biraz daha renklenen gazetelerimizde belediye hizmetlerinin kimler tarafından daha iyi yapılabileceği, parti ve adayların belediyecilik hizmeti konusundaki programlarının neler olduğu yer almıyor. Bunun yerine hangi parti kiminle işbirliği yapıyor? Hangi parti kimi aday gösterecek veya destekleyecek? Hangi adayın veya partinin nerede kazanma şansı var? Yapılan anlaşmaları kimler nasıl bozuyor? Bu sorular ve bunlara aranan cevaplar Kuzey Kıbrıs medyasının esas gündem maddelerini oluşturuyor.

Yerel seçimler sadece Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayanları ilgilendirirken 25 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimleri bütün Kıbrıs’ı hatta AB ülkelerini de ilgilendirmektedir. Buna rağmen medya organları ve Afrika gazetesi haricindeki gazeteler, özellikle bu seçimi yok saymaktadır. Sanki yapılacak AB seçimleri bizi hiç ilgilendirmiyormuş gibi bir tutum sergilenmektedir.

Ülkemizdeki siyasi partiler, TC yöneticilerini ve özellikle AKP ile RTE’yi üzmeden yerel seçimlere hazırlanmakta, medya organları da onları takip etmektedir. Ülkemizde aydın fikirli olarak kendini kabul ettirmeye çalışan kişiler de gözlerini AB’ye kapamış ve olayların dışında kalmıştır.

Siyasiler tarafından bir yandan AB vatandaşıyız, dünyalı olacağız, dünya ile kucaklaşacağız mesajları verilmekte, diğer yandan AB ile daha fazla yakınlaşma fırsatı veren Avrupa Parlamentosu seçimlerinden kaçılmaktadır.

Devlet ve hükümet yöneticilerimizin, siyasi partilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, eğitim kurumlarımızın, çok renkli medyamızın ve aydın bilinen kişilerin Lefkoşa Sarayönü merkezli yerel gündemi bir tarafa bırakarak AB ve dünya gündemini yakalamasını, 25 Mayıs Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Kıbrıslı Türklerin daha uygun şartlarda oy verebilmesi için çalışmasını ve bu maksatla sesimizin AB ve Dünya’ya duyurulmasını arzu ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5