Dün Hristofyas’tan itirafları dinledik.

Talat’ın cumhurbaşkanlığı dönemine dair açıklamalarını da içeren itirafları sayesinde Hristofyas’ın hiç samimi olmadığı bir kez daha tescillendi. Hatta Hristofyas’ın o günlerdeki açıklamalarının yalan ve yanlış, Talat’ınkilerin doğru olduğunu, dün öğlen saatlerinde bültenlere düşen Cumhurbaşkanı özel temsilcisi Osman Ertuğ’un New York’tanaçıkladıkları da doğruluyordu.

Bu itiraflar karşısında söylenecek söz yok esasında. Sadece tek söz geliyor aklıma Hristofyas’a söylenebilecek: Geçti Bor’un pazarı, sür eşşeğini Niğde’ye yoldaş!

***

Çok geç kalınmış itirafları ardı ardına sıralayarak samimi bir görüntü sergilemeye çalışan Hristofyas, halkların kardeşliğini savunduğunu iddia eden iki liderin aynı anda karşılıklı müzakere ettikleri dönemlerde fark edememiş oluşu ise son derece manidar.

Zat-ı muhteremin anlattıkları eğer gerçek hisleri ve düşünceleri ise, ne yazık ki timsahın gözyaşları ile günah çıkarma arayışlarına benziyor adeta.

Hristofyas, komunizm veya faşizm gibi ideolojik yaklaşımların, gerçek görüntüleri ile yaşamlarımızda yer alamayışının temellerinin, Kıbrıs halkının kendi iç sorunları olan meselelere, dıştan devletleri karıştırmasına dayandırıyormuş.

Ne yazık ki elinde imkanlar varken harekete geçmeyi ısrarla reddeden Hristofyas, artık esamesi okunmazken uzaktan gazel okumanın kolaylığı ve rahatlığı içerisinde konuşuyor fütursuzca.

Talat'a veryansın ediyor bolca. Buna karşın, enteresan bir şekilde Cumhurbaşkanı Eroğlu'na övgüler diziyor. Cumhurbaşkanının eşi Meral Eroğlu ile kendi eşinin iletişimlerinin ne kadar Kıbrıslı olduğunu anlatıyor. Meral Hanımın Rum komşuları ile yaşadıkları dostlukları, Bayan Hristofyas ile nasıl paylaştığını anlatıyor. Böylesine Kıbrıslı diyaloğun Talat ile yakalanamamış olmasından dem vurup, Oya Talat’ın adını dahi anmıyor.

Oysa Oya Talat’ın yaşama geçirdiği iki toplumlu etkinlikleri bilmezmiş gibi davranmasını bir unutkanlıkla ilişkilendiremeyeceğimizi bilmesi gerekiyor.

***

Hatırlayacaksınız! Hristofyas, Talat'ın kaybettiği seçimler öncesinde, Talat'ın tüm çağrılarına rağmen, kat edilen ilerlemeleri birlikte Kıbrıslı topluma açıklamayı reddetmişti. Nedense, seçimi kazanmak için böylesi bir hareketlilik içine girerek, Zigi’deki patlamalar sonrası kırılan ümitleri nedeni ile korkusuzca açıklamaya başlaması ikiyüzlülük değil de nedir?

Üstelik, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Talat’ın bıraktığı yerden devam edileceğini açıklamasına karşılık, bir gafletti kendisinin içinde bulunduğu.

İdeolojilerin adadaki varlıklarının Kıbrıs sorunu ile ilişkili olarak yeterince etkin olmadıklarını açık yüreklilikle ifade eden Hristofyas’ın kendisinin Derviş Eroğlu ile karşıt bir bakış açısı içerisinde olduklarını ifade etmesinin de bir anlamı olmayacağı yorumuna varmak hata olmayacaktır. Demek ki, bu itiraflar sayesinde, bu gün anlaşılıyor ki, Hristofyas’ın ideolojik duruşundan bir şey beklemek ve umutlanmak çok da doğru bir yaklaşım değilmiş.

***

Özellikle uluslarası konferans düzenlenmesi konusunda 2. Cumhurbaşkanı Talat’ın nasıl çabaladığını ve Hristofyas’ın her defasında sıcak bakmadığını hatırlıyoruz. Oysa, Osman Ertuğ’un birkaç ay sonrası için hedeflenen bir uluslararası konferanstan söz ediyor olması, o günlerdeki arayışın Hristofyas tarafından engellendiği, ancak Kıbrıs’ın kuzeyinin aynı doğrultuda ilerliyor oluşunun da bir göstergesi olarak kabul edilmelidir.

***

Hristofyas!

Dürüst değil!

İçten değil!

Yoldaş hiç değil!

Susması, susturulması gerekiyor!

Yıllar yılı Kıbrıslı insanlara yaşatılan zulüm, ayrılık ve savaş halinden gerçek anlamda rahatsızız.

Kendisini Kıbrıs için ve Kıbrıslılar için yazılan kötü bir dramın ilerletilmesinin baş aktörlerinden biri olarak ilan etmek son tahlilde yanlış olmayacaktır.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31