Viva Zapata...
Meksika'daki köylü ayaklanmalarını anlatıyordu bu film. Köylülerin sorunlarını çok iyi bilen Zapata'nın halkı galeyana getiren eylemlerini ele alıyordu.
Zapata'nın halkı bilinçlendirmesinin ardından halk topyekün bir mücadelenin içerisine giriyordu.
Tam bu süreçte Zapata'nın öldüğü söylentileri toplumda hızla yayılırken halk çok büyük bir şok yaşıyordu. Bütün bunlar yaşanırken film bir alt yazıyla bir anda son buldu.
Yazıda :

"Güçlü liderler, zayıf toplumların eseridir. Güçlü toplumlar, güçlü liderleri ne yapsın!"


Ortadoğu’da yaşananları sanırım en iyi özetleyen cümle bu olsa gerek.

Şimdi bu söz doğrultusunda Ortadoğu'da yaşanan gerginliği ele alalım.

Ortadoğu'daki iktidar savaşı büyük bir hız kazandı. Bir tarafta jandarma devlet ABD, bir tarafta yaşadığı soykırımdan dolayı psikolojisi alt üst olmuş ve bunun
neticesinde ABD ve Avrupa'da çok güçlü bir lobi yapılanmasına giden ABD’nin yakın müttefiki ve dünyanın şımarık devleti İsrail.
Bir başka tarafta da üç kıtaya hâkim Osmanlı'nın yadigârı ve tarih boyunca asla boyunduruk altında yaşayamayacak olan bir Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkı.

Bütün bir dünyaya kafa tutan İran’la birlikte bölgedeki emelleri asla bitmeyen ve derin siyaseti dünya genelinde en iyi yapan devlet olan bir İngiltere'yi de unutmamak gerekir tabii ki.

Güçsüz toplum, güçlü lider, güçlü toplum, güçlü devlet yapılarını bölgede yeniden şekillendirmek isteyen ABD, kendi çıkarları doğrultusunda bölgeyi tam anlamıyla bir kaos ortamına çevirdi. Gelinen nokta ise bölge büyük bir savaşın eşiğinde.

Ortadoğu ve Doğu Akdeniz coğrafyasındaki iktidar savaşi tam gaz devam ederken bu mücadelenin ardından kim muktedir olabilecek bunu da yaşayarak göreceğiz.

Irak ve Afganistan cephesinde aynı anda askeri müdahale yoluyla demokrasi arayışına giren ABD, bu mücadelelerde uzun vadeli kazanımlar sağlamış gibi görünse de kısa vadede çok büyük bir ekonomik sıkıntının içerisine girdi.
Ekonomisi sallantı yaşayan ABD, strateji değiştirerek bölgedeki muhalifler yoluyla hem daha ucuz hem daha risksiz bir yöntemle bölgeye demokrasi götürdü ve bir anda bölgede bahar havası yarattı(!)

Muhaliflerin silahlarından çıkan kurşunlarla siyasi ve askeri açıdan sıcak olan bölge, bir anda daha da ısındı.
Güçsüz olan toplumlar desteklenerek güçlü hale getirildi, güçlü olan liderler bir anda ABD menfaatleri doğrultusunda alaşağı edildi.
Bölgede yapılar değişti, güç dengesi alt üst oldu, şimdi bölge devletlerinin karşı karşıya gelmek pahasına kendi güçlerini sınayacakları yeni bir dönemle karşı karşıyayız.


Proaktif ve büyüyen Türkiye rahatsız etti

Kazandığı seçimlerin ardından çok büyük bir oy oranıyla Başbakan olan Erdoğan "One minute" restiyle İsrail'e meydan okuduktan sonra bir anda Arap dünyasında da kahraman ilan edildi.

Ahmet Davutoğlu, Başbakan danışmanı iken de ortaya koyduğu proaktif politikasından dolayı da İsrail tarafından sevilmezken bakan olduktan sonra da geri adım atmadan izlediği bu politika ile İsrail hükümetini fazlasıyla rahatsız ediyor.

One minute, Mavi Marmara gerginlikleri son bulmadan İsrail'in, Kıbrıs Rum kesimiyle birlikte Rusya'daki doğalgaz rezervinden daha zengin olan Akdeniz'deki doğalgaz rezervlerine de göz dikmesi gerginliği en üst seviyeye taşıdı.
Ortadoğu’daki ve Doğu Akdeniz Bölgesi'ndeki var oluş mücadelesi Türkiye'yi, Almanya'dan 6 adet deniz altı satın almaya yöneltirken Kore ile de yeni deniz altı alımı konusunda pazarlıklar aralıksız şekilde devam ediyor.

Mavi Marmara'ya düzenlenen saldırının ardından yeni bir saldırıya müsaade edilmeyeceğini belirten Türkiye, savaş gemilerinin bölgede aralıksız şekilde kontroller yapacağını ve Akdeniz’de seyrü sefer güvenliğini sağlayacağını her fırsatta dile getiriyor.

İsrail ve Rum kesimi bu doğalgaz çalışmasını daha kolay şekilde yapabilmek adına ABD menşeli firmayı da çalışmalarına dahil ederken, Türkiye bütün bu çalışmaların savaş nedeni olacağını açık bir dille dünyaya ilan ediyor.
Türkiye'nin bu sert çıkışını artan terörle birlikte kontrol altına almak isteyen gizli güçler, İsrail Dış İşleri Bakanı'nın gerekirse PKK'ya destek vereceklerini açıklamasıyla birlikte bir anda kendilerini deşifre etmeye başladı.

ABD bölgedeki en güçlü komşu devlet olarak (!) kendi eliyle güç dengesini şekillendirmek isterken, değişmeyen menfaatlerinden dolayı sadece kısıtlı ve sınırlı bir hava operasyonu ile Kandil'deki PKK yuvalarının vurulmasına izin veriyor.
ABD'nin en yakın müttefiki haline gelen Kürt devleti, İran'ı da fazlasıyla rahatsız ederken İran, PKK'nın Pejak koluna operasyon düzenlemek adına Kuzey Irak topraklarına kadar müdahale ediyor. ABD bu müdahaleden fazlasıyla rahatsız olurken ABD askeri güçleri bölgede, Türkiye ve İran'ın müdahalesinin önüne geçebilmek adına Kuzey Irak topraklarında devriye gezerek PKK'nın varlığını kendi çıkarlarınca kontrol etmeye çalışıyor.

ABD'nin ve İsrail'in değişmez İran'ı yok etme emeli, İran'ı bu açıdan Türkiye'ye yaklaştırırken; İran elindeki terör kozunu her aşamada masaya yatırarak destek alabilmek adına Türkiye'ye şantaj üstüne şantaj yapıyor.

Türkiye-İsrail arasındaki yaşanacak bir gerginliği, ABD'nin ne kadar önleyebilecegini zaman gösterecek. Lakin görünen o ki ne Türkiye ne de İsrail geri adım atmayacak.

Buna karşin Türkiye-İsrail arasındaki olası bir çatışma durumunda bu ateşin çok büyük bir hızla bütün bir bölgeye sıçrayacağını, bu çatışmanın bölgesel olmaktan çıkarak 3. Dünya Savaşı'na neden olacağını söylemeliyiz.

Güçlü lobisiyle dünya genelinde söz sahibi olan bir İsrail, bu lobisine ve teknolojik alt yapısına güvenirken, İran binlerce yıllık bir Pers kültürüne sahip olmasından dolayı farklı bir cesaret sergileyerek gerek İsrail'e, gerekse ABD'ye zaman zaman da Türkiye'ye karşı meydan okuyabiliyor.

Yurtta sulh cihanda sulh anlayışı ile iç ve dış politikasına yön veren Türkiye Cumhuriyeti Devleti ise İsrail'in geri adım atmaması durumunda böyle bir açık saldırıya ve bu denli bir açık müdahaleye asla suskun kalmayacaktır.
İşte bu yüzden bölgedeki iktidar olma mücadelesinden kim muktedir olarak çıkacaktır bilinmez ama inşallah İsrail ve ABD geri adım atar ve bu gergin ortam bir an önce son bulur diyoruz.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31